MONITOR / Nezávislý server Meduza přinesl rozhovor s Kurtem Volkerem, který působil jako zvláštní představitel USA pro Ukrajinu. Volker hovoří o možnostech, které nabízí zvolení Donalda Trumpa do úřadu, i o tom, jak proti Putinovi postupoval Trumpův předchůdce Joe Biden. Jediné, na co podle Kurta Volkera slyší Rusko a Putin, je síla. Vše ostatní si vždy vyloží jako slabost.
„Nechápu, proč jsme to neudělali od začátku. Proč jsme tato omezení vůbec zavedli? A když jsme připraveni to udělat teď, tak proč jsme to nebyli připraveni udělat před dvěma lety?“ odpověděl Volker na dotaz, proč bylo Ukrajině umožněno použít střely ATACMS proti cílům v hloubi Ruska.
Podle jeho názoru totiž myšlenka omezení rozsahu poskytovaných zbraní nemá „žádnou oporu v mezinárodním právu“. Ukrajina byla napadena a má tedy právo se bránit všemi prostředky. „Tato omezení byla zcela vytvořena Bidenovou administrativou. Tohle neměli dělat a nikdo by neřekl ani slovo. Nyní Rusko dělá povyk ohledně zrušení těchto omezení, ale ta přitom neměla vůbec existovat,“ konstatoval Volker a dodal, že není důvod toto zrušení jakkoliv oznamovat, stejně jako dodávku min, o které se mluví a proti které Rusko rovněž protestuje.
„Není problém přivést Kyjev k jednacímu stolu, problém je v Moskvě,“ popsal Volker potíže pro vyjednávání o ukončení války. Putina podle něj nic jiného než obsazení Ukrajiny totiž neuspokojí. „Nemůžete začít mluvit o příměří, demilitarizovaných zónách, autonomních oblastech a tak dále – a uspokojit Putina, protože spokojený nebude nikdy. Toho člověka je prostě potřeba zastavit,“ kategoricky prohlásil Volker. Zároveň však vyjádřil naději, že Trump Putinovi nejen řekne, aby zastavil válku, ale také mu pohrozí, že „pokud to Rusko neudělá, USA umožní Ukrajině půjčit si tolik peněz, kolik potřebují, koupit si, co chtějí, a použít je, jak chtějí“.
Kurt Volker následně uvedl, že jediným správným signálem pro Putina je, „aby Ukrajina a Západ ve vztahu k Rusku vystupovaly z pozice síly“. Podle jeho názoru však Bidenova administrativa udělala přesný opak. „Stále pochybovali, odkládali, stanovovali limity. Tím je Putinovi jasné, že nemáme ani odhodlání, ani vůli, ani výrobní kapacity,“ řekl Volker a dodal, že je nutno tuto situaci nyní změnit a Putina přesvědčit, že Západ má peněz a času tolik, kolik je potřeba. „Pokud prezident Trump bude jednat tímto způsobem, mohlo by to být účinné,“ věří Volker.
O cílech a možnostech Donalda Trumpa Volker v rozhovoru spekuloval, protože zatím nikdo ani netuší, jak se Donald Trump po své inauguraci ve vztahu k Ukrajině skutečně zachová. Podle Volkera by však zřejmě „raději ukončil válku právě teď“, než aby došlo k návratu okupovaných území Ukrajině a k porážce ruských sil.
„Pokud ale na konci války vítězstvím Ukrajiny myslíte suverénní, nezávislou evropskou demokracii s trvalými bezpečnostními zárukami, ideálně i člena Evropské unie a NATO, tak si myslím, že je to docela dosažitelné,“ myslí si Kurt Volker, podle něhož pak následně dojde ke sporu o status ukrajinských území okupovaných Ruskem, jako tomu bylo podobně již v minulosti například s územím bývalého východního Německa či jak tomu je i v současné době ve sporu o Severní Kypr. „To může pokračovat po dlouhou dobu – ale bez aktivního nepřátelství,“ domnívá se Volker.
„Překážkou míru je Putin, který chce válku. To je to, na co se musíme zaměřit: jak přesvědčit Putina, aby zastavil válku? Pokud ho lze zastavit, mír by měl být trvalý. Přesně v tom spočívají kroky k posílení pozic Ukrajiny,“ pronesl směrem k Rusku v rozhovoru bývalý americký zvláštní představitel pro Ukrajinu a dodal, že je nutné nadále pokračovat v úsilí o členství Ukrajiny v NATO a v Evropské unii.