Ruský prezident Vladimir Putin opět vyložil, jak jsou západní země zlé a zákeřné, když se jim nezdá porušování lidských práv v Rusku a „blízkém zahraničí“.
Putin a další hovořili na online summitu Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti. Putin se nechal slyšet: „Události v Bělorusku daly další důvod k diskusi o dvojím metru a arogantním zasahování do vnitřních záležitostí republiky ze strany zemí bloku NATO. Mediální válka proti Bělorusku podle očekávání skončila politickými požadavky a sankcemi.“
Pak pokračoval: „Znepokojuje mě zasahování zvenčí, finanční podpora, informační podpora, politická podpora a tak dále. V posledku je třeba, aby se národy samy zabývaly záležitostmi, které jsou pro ně zvláště důležité. Sledujeme běh událostí například v arabském světě během takzvaného arabského jara, k čemu to vedlo. Vždy se to vysvětluje nejlepšími úmysly. A jak víme, cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly.“
Své si samozřejmě musel říct Alexandr Lukašenko: „Jsme přímo vyzýváni, abychom změnili úřady, zákony a sociální směrnice, jinak nám hrozí, že nás rozdrtí sankcemi, zničí ekonomiku a infrastrukturu a změní morální základy naší společnosti.“
O jakých „morálních základech společnosti“ Lukašenko mluví? Opoziční kandidáty do prezidentských voleb nechal pozavírat. Lidi, kteří nastoupili po nich, dál pronásleduje a vyhání ze země. Na volby nesměl nikdo nezávisle dohlížet. Teď v ulicích řádí jeho bandy neoznačených násilníků, které zatýkají a mlátí lidi, už ani ne pouze demonstranty. Sbírají i lidi jdoucí poklidně po chodníku. Jeho takzvané zvolení nemůže nikdo soudný uznat.
Pokud jde o Putina, ten utahuje pouta svým občanům už k nesnesení. Nechal si schválit změny v ústavě, které mu umožňují pokračovat v prezidentském úřadu, ač bude mít při příštích volbách za sebou dvě po sobě jdoucí období ve funkci. To dosud nebylo možné. Samotné referendum bylo směšnou fraškou.
Politickou opozici putinovský režim pronásleduje. Policie zatýká už i lidi, kteří si někde stoupnou s nepopsaným kusem papíru místo transparentu. Nezávislým kandidátům je znemožněno kandidovat a média spojená s opozicí Kreml likviduje. Odpůrci jsou vězněni po vykonstruovaných obviněních z různých ekonomických přečinů nebo podle gumových zákonů, které lze použít kdykoli. Ve Státní dumě se projednávají nové možnosti rozšíření imunity pro „bývalé“ prezidenty. Tam připadá v úvahu ovšem jen Dmitrij Medveděv a on. Podporu opozice a lidskoprávních i humanitárních organizací ze zahraničí v Rusku označují za podporu „zahraničních agentů“. Proti Ukrajině vede Rusko nevyhlášenou válku a stále protiprávně okupuje Krym.
A teď by Putin s Lukašenkem chtěli, aby k tomu všichni byli zticha? No chtěli, jen se jim toho zatím nepovedlo dosáhnout.