Ruské ministerstvo obrany informovalo prezidenta Vladimira Putina, že byl uveden do provozu kontroverzní nový hypersonický mezikontinentální raketový systém Avangard. Potvrzuje se tím snaha dát najevo vysoké ambice země v době, kdy jsou její vztahy se Západem dost narušené. Také by to zřejmě mělo napravit nevalný dojem, jakým ruská armáda ohledně své technické vyspělosti působí.
Avangard by mohl ještě více zkomplikovat již tak složité úsilí o prodloužení historické smlouvy o snížení počtu nových strategických zbraní (New START) mezi Spojenými státy a Ruskem, která má vypršet v únoru 2021. Washington naléhá na to, aby smlouva zahrnula i Čínu, aby se omezil počet jaderných hlavic.
Nový START je už poslední zbývající dohodou o jaderných zbraních mezi Ruskem a Spojenými státy americkými poté, co Washington v srpnu odstoupil od smlouvy o jaderných raketách středního doletu. Američané obviňují Rusko, že vyvinulo zbraň, kterou dohoda zakazuje. Vláda Donalda Trumpa má z prodloužení smlouvy obavy, protože Rusko vyvíjí nové jaderné systémy, na které se smlouva nevztahuje.
Systém Avangard byl jedním z pokročilých zbraňových systémů, které Putin představil ruské veřejnosti v březnu 2018.
Putin tvrdil, že nová zbraň bude „nezachytitelná jakýmkoli existujícím i budoucím prostředkem protiraketové obrany potenciálního protivníka“. Označil její existenci za podobný průlom, jakým byly satelity od 50. let 20. století.
V poslední době si svět spíše všímal pohrom, které na ruskou armádu dolehly. Jediná letadlová loď Admirál Kuzněcov byla zasažena požárem a je zřejmě na odpis. V krymském přístavu Sevastopol se v půli prosince potopila velká dieselová ponorka i s plovoucím dokem, v němž byla umístěna. O Vánocích se také zřítil nový letoun Su-57, se kterým Rusko počítá i s jako exportním artiklem. V srpnu vybuchla při testech další nová ruská letecká zbraň, zahynulo několik pracovníků a v oblasti se zvýšila radioaktivita.
Pokud jde o letadlo Su-57, rána pro jeho prestiž přišla z Číny. Web Armadninoviny.cz píše: „Nečekané reakce přišly z Číny, konkrétně od mediálních domů Sina a Sohu (jde o konkurenční projekty). Oba mediální domy mají obrat přes 1,5 miliardy dolarů a dohromady zaměstnávají desítky tisíc lidí. V obou případech články ironicky komentují projekt Su-57, ruský letecký průmysl, ale posměšně také rusko-indickou leteckou spolupráci (zejména společný projekt FGFA). Sohu dokonce ve svém článku uvedl, že časté zkušenosti indických letců s katapultáží poskytly Rusům bohaté zkušenosti s vývojem vystřelovacích sedaček.
‚Letos je pro Rusko opravdu špatný rok. Zaprvé, letadlová loď začala hořet a převrátila se ponorka [B-380]. Nyní dokonce spadl i drahocenný zkušební prototyp [Su-57]. Lze jen říci, že Rusové musí tvrději pracovat, aby je ostatní země světa nenechaly příliš daleko za sebou,“ píše Sohu s tím, že Su-57 se posměšně přezdívá letadlo 4+++ generace. Sohu také upozorňuje, že ruská letadla se musí vypořádat s nekvalitními díly.'“
Teď se ale Putin dočkal nové střely. Aspoň jedna nová zbraň by tak mohla vzbudit dojem, že na tom ruská armáda není s moderními technologiemi tak zle.