Institut pro studium války ISW analyzoval Putinovo vystoupení před radou ruského ministerstva obrany. Ruský vůdce se stále častěji obrací k pseudohistorickým výlevům a snaží se stylizovat do role nového ruského cara.
„Ve svých nových prohlášeních z 19. prosince Putin zopakoval šablonovou rétoriku Kremlu, obvinil NATO a kolektivní Západ z údajného zasahování do ruských hranic a za problémy, kterým čelí ruská armáda na Ukrajině, svaluje vinu na byrokracii ruského ministerstva obrany,“ napsal Institut pro studium války, který speciálně upozorňuje na to, že Putin již poněkolikáté použil termín „krajané v zahraničí“, kterým označuje všechny rezidenty v jakékoliv zemi na světě, zvláště pak na území Ukrajiny, která má podle něj „historickou, kulturní a jazykovou příslušnost k Rusku“.
ISW po důkladné analýze Putinových výroků pro vedení ministerstva obrany učinil několik zajímavých závěrů ve vztahu k osobě tohoto ruského válečného zločince.
Putin ve svých projevech neustále opakuje tvrzení, že údajně jediným skutečným garantem suverenity Ukrajiny může být pouze Rusko. Podle ISW to je jasný důkaz maximalistických cílů války Ruska proti Ukrajině.
Ruský vůdce rovněž stále hovoří o Ukrajině jako o části Malé Rusi, Novoruska nebo fragmentu jiných historických říší, nikdy ne jako o suverénním státě. „Na zasedání ruského ministerstva obrany Putin tyto výroky rozvedl a naznačil, že západní oblasti Ukrajiny údajně nejsou ve skutečnosti ukrajinské a že sovětský diktátor Josif Stalin po druhé světové válce údajně vybral a dal části Polska, Rumunska a Maďarska Ukrajině,“ píše ISW, podle kterého Putin selektivně vybírá z dějin východní a střední Evropy to, co odpovídá jeho ideologické linii, aby připravil Ukrajinu o její mezinárodně uznávanou suverenitu.
Jak analytici poznamenávají, Putin definoval obrysy ruského světa jako území, která kdysi patřila jakémukoliv útvaru, v němž byli nějak zastoupení Rusové, tedy starověké Kyjevské Rusi, Ruského impéria, Sovětského svazu či moderní Ruské federace. „Putin během svého projevu prohlásil, že Polsko, Rumunsko a Maďarsko mají své vlastní historické nároky na západní oblasti Ukrajiny,“ píše ISW.
Experti poukazují na to, že Putin spoléhá na historické příběhy, které záměrně ignorují současné kontexty, pokud vyhovují kremelské rétorice. Na základě Putinovy interpretace východoevropských dějin by tak podle ISW moderní mapa Evropy mohla být absurdně překreslena. Polsko a Švédsko by ovládaly pobaltské země a části Běloruska a Ruska a ruské hranice by se táhly na Aljašku a pobřeží Kalifornie.