Důstojník odpovědný za poskytování šifrované komunikace Vladimiru Putinovi v úterním rozhovoru pro investigativní web Dossier Center řekl, že kvůli válce na Ukrajině uprchl z Ruska, a prozradil podrobnosti o ruském vůdci.
Zprávu o zběhovi přinesl také web The Moscov Times. Podle známých údajů Gleb Karakulov sloužil jako inženýr v prezidentské komunikační jednotce Federální ochranné služby (FSO) a za posledních 13 let doprovázel Putina na více než 180 cestách. Tato jednotka zajišťuje Putinovi a jeho premiérovi nepřetržitou šifrovanou komunikaci.
„Poprvé jsem ho viděl během své první služební cesty v Kazani v říjnu 2009. Nikdy jsem neměl příležitost s ním mluvit. To znamená, že tam mohu být, vidět a pozorovat všechno, co se děje, ale nemám možnost přijít a promluvit si s ním. Prezidentův pracovní program je nesmírně nabitý a je vždy obklopen ochrankou, mnoha lidmi, takže ne, bylo by problematické k němu přijít a třeba se ho zeptat: ‚Jak se máte?‘. Putin hodně pracuje, je to vidět při jeho služebních cestách. Nechodí spát před druhou nebo třetí hodinou ranní moskevského času. Když byl na Kamčatce, měl schůzku uprostřed noci jen proto, že v Moskvě byl den a jemu to vyhovovalo,“ popisuje Putinův pracovní styl důstojník.
Karakulov Centru pro dokumentaci sdělil, že se mu podařilo uprchnout s rodinou do Turecka, když doprovázel Putina na návštěvě Kazachstánu během summitu v polovině října 2022. Je mu jasné, že útěkem porušil ruské zákony, ale soudí, že nešlo jednat jinak. „Byl by to ještě větší zločin, kdybych zůstal na svém místě.“
„Považuji toho člověka (Putina) za válečného zločince,“ řekl Karakulov v rozhovoru pro Dossier Center, které financuje bývalý magnát v exilu Michail Chodorkovskij.
Gleb Karakulov je nejvýše postaveným členem ruských zvláštních služeb, o němž je známo, že v novodobé historii země přeběhl. Během hodinového rozhovoru se podělil o podrobnosti o Putinových zvycích, rodině a zdraví. Podle Karakulova Putin stále nepoužívá chytré telefony ani internet a požaduje, aby na jeho zahraničních cestách byla k dispozici ruská státní televize. Dodal, že Putin je i po třech letech pandemie stále paranoidní, že by se mohl nakazit covidem-19, a nutí každého zaměstnance, aby prošel dvoutýdenní karanténou, než s ním smí být v jedné místnosti.
Jednou z otázek bylo: „Vladimira Putina sledujete již delší dobu. Pokud jde o vás, byl muž, kterého jste viděl v roce 2009, a muž, který oznámil zahájení války, jedna a tatáž osoba? Nebo se nějak změnil?“
Odpověď: „Jsou to dva různí lidé, pokud jde o chování. Když se bývalý šéf FSB stal premiérem a později prezidentem, byl energický a aktivní. Stejně aktivní byl samozřejmě až do roku 2020; soudě podle jeho četných služebních cest. Nyní se uzavřel před světem nejrůznějšími bariérami, karanténou, informačním vakuem. Jeho pohled na realitu se zkreslil. Rozumný člověk v jednadvacátém století, který se objektivně dívá na všechno, co se ve světě děje, natož aby dokázal předvídat vývoj, alespoň ve střednědobém horizontu, by tuto válku nedopustil.“
Důstojník si nemyslí, že by ruský vůdce měl nějaké zvláštní zdravotní problémy. „Je v lepším zdravotním stavu než mnoho jiných lidí jeho věku.“
Karakulov uvedl, že Putinova rodina, kterou ruský prezident nikdy veřejně neukázal, byla „veřejným tajemstvím“, o němž se mezi kolegy důstojníky FSO diskutovalo. Připomněl, že kolegové se zmiňovali o tom, že Putin pobývá ve svých rezidencích se svými údajnými dcerami nebo partnerkami. Také potvrzuje existenci Putinova opulentního paláce u Černého moře. To je ten objekt, který byl podrobně popsán ve známém vyšetřování investigativního týmu uvězněného kritika Kremlu Alexeje Navalného. Karakulov rovněž potvrdil, že Putin má identické kanceláře v několika rezidencích. Podělil se o anekdotu, kdy byl svědkem toho, jak Putina viděl v jeho kanceláři v Soči, zatímco podle televizní reportáže měl mít jednání ve své rezidenci u Moskvy, stovky kilometrů na sever.
Rozhovor s Karakulovem byl nahrán koncem roku 2022 a zveřejněn teď v úterý poté, co se potvrdil úspěšný útěk důstojníkovy rodiny z Turecka. Nacházejí se nyní na bezpečném místě. Karakulov tvrdí, že jeho výhrady vůči ruskému vedení se poprvé objevily v souvislosti s anexí Krymu v roce 2014 a během jeho práce při organizování nákladných cest pro Putina a premiéra Michaila Mišustina. Bod zlomu přišel v den vpádu ruských vojsk na Ukrajinu 24. února 2022 a poté, co Putin 21. září vyhlásil mobilizaci záložníků.