Prezident Vladimir Putin pravděpodobně zůstane v sebeizolaci, přestože dostal obě dávky jedné z ruských vakcín proti koronaviru domácí výroby, uvedl v pondělí investigativní server Proekt.
Osmašedesátiletý Putin žije v jedné z nejchráněnějších bublin bez viru od loňského jara, kdy se Ruskem přehnala první vlna pandemie covidu-19. Ve své rezidenci u Moskvy, která je vybavena dezinfekčním tunelem, pracoval prostřednictvím videolinky, zatímco jeho vzácné osobní návštěvy musí strávit dva týdny v karanténě.
„Putin bude s největší pravděpodobností žít v izolaci dlouhou dobu,“ citoval Proekt nejmenovanou osobu blízkou prezidentské administrativě.
„Prezident oznámil (ale veřejně neprokázal), že se nechal poprvé očkovat proti koronaviru před téměř sedmi týdny a podruhé před téměř čtyřmi týdny. Podle nejpřísnějších odhadů tvůrců (vakcíny) a lékařů by si měl do té doby vytvořit protilátky. Dávalo by smysl, kdyby Putin buď už vyšel ven, nebo se chystal brzy z přísné izolace vystoupit. Koneckonců je jediným veřejným činitelem na světě, který se na rok uzavřel před veřejností (návštěvníci procházejí dvoutýdenní karanténou a mnoho akcí se koná na dálku). Nic takového se však neděje.
Lidé, kteří jsou v kontaktu s hlavou státu, musí být stále až dva týdny v karanténě. Například, jak řekl Proektu jeden z pracovníků Ermitáže, vedoucí tohoto muzea byli před Putinovou návštěvou 27. dubna (pět týdnů po očkování) izolováni. Totéž se týkalo lidí, kteří přišli do styku s prezidentem na přehlídce vítězství 9. května. Protokoláři a fotografové strávili dva týdny v prezidentském hotelu, říká jeden z respondentů blízkých Kremlu.“
Proekt uvedl, že Putinův vlastní nadcházející program naznačuje, že se prezident nehodlá vzdát svých sebeochranných opatření. Kreml se ke zprávě Proektu o Putinově plánované sebeizolaci do pondělního odpoledne nevyjádřil.
Ruská služba BBC uvedla, že miliardy rublů vynaložené na snahu ochránit Putina před virem šly z velké části na karanténu novinářů, řidičů a pilotů, kteří s ním přišli do styku.
Rusko loni na jaře zavedlo v Moskvě, epicentru ruské epidemie covidu-19, jeden z nejpřísnějších koronavirových lockdownů na světě s uzavřenými hranicemi, uzavřenými podniky a průkazy pro pohyb s QR kódem. Od té doby byla většina omezení v celé zemi zrušena a život v Moskvě se od začátku roku 2021 téměř vrátil k normálu.
Putin uvítal tři vakcíny vyvinuté Ruskem jako klíčové pro cíl země vytvořit do podzimu kolektivní imunitu. Současné tempo očkování však naznačuje, že Rusko je na cestě k tomu, aby do poloviny roku 2022 plně proočkovalo jen 70 procent své populace.