Spekulace o zdravotním stavu Vladimira Putina opět zesílily poté, kdy se o něm minulý týden zmínil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ten prohlásil, že si ani není jistý, zda ruský vůdce stále žije, proto neví, s kým by měl vést mírové rozhovory. Důvodem zpochybnění Putinova zdraví jsou především jeho poslední mediální výstupy či dlouhé pauzy mezi vydáváním jednotlivých prohlášení.
„Nechápu, s kým a o čem mám mluvit. Dokonce se ani nevyznám v tom, jestli je Putin stále naživu. Nevím, kdo rozhoduje, jaká skupina lidí. Když mluvíme o ‚mírových rozhovorech‘, tak vůbec nechápu, s kým je mám vést,“ řekl ve videohovoru na úvod Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu Zelenskyj. Důvodem Putinovy „neviditelnosti“ má být podle britských médií vliv léků na rakovinu, které ruský prezident údajně užívá.
S tímto tvrzením přišel telegramový kanál „General SVR“, který má spravovat člověk se znalostí interních záležitostí Kremlu, jenž dlouhodobě informuje o Putinově zdravotním stavu. „Podstupuje léčbu preparáty, které kromě léčebného účinku způsobují slabost, závratě a nechutenství. To neovlivňuje jeho psycho-emocionální stav nejlepším způsobem,“ informuje kanál. Putin podle něj nepřijímá téměř žádné návštěvy. Výběr spolupracovníků, kteří k prezidentovi mohou, je prý také omezen.
O léčbě rakoviny u ruského prezidenta hovořil i ruský historik a politický analytik Valerij Solovjov. „Putin se bojí jakékoli infekce, dokonce i takové, která se dá snadno léčit,“ říká. „Má velmi oslabený imunitní systém. Je oslaben agresivní léčbou rakoviny léky, které je nucen užívat,“ dodává bývalý profesor prestižního moskevského Institutu mezinárodních vztahů, školy pro výcvik špionů a diplomatů.
V souvislosti se špatným zdravotním stavem Vladimira Putina se také často hovoří o prezidentových televizních vystoupeních. Podle odborníků je totiž mnoho z nich natočeno na falešném pozadí. Technika takzvaného barevného klíčování umožňuje natočit předměty nebo osoby v popředí a později k nim přidat zvlášť natočené pozadí. BBC připomíná, že tak podle expertů vzniklo například video Putinova novoročního projevu, na kterém za prezidentem stojí skupina ruských vojáků.
Najatí podporovatelé
Tento projev navíc ukázal, že Putin používá komparzisty, kteří se ujímají různých rolí. Jedna z žen byla totiž identifikována jako herečka, která se již objevila v několika propagandistických videích. „Zase použili tuhle herečku jako rekvizitu,“ uvedl jeden z uživatelů sociálních sítí. „Ta žena za ním je najatá. Hrála také roli jedné z matek vojáků v jiném Putinově reklamním klipu,“ dodal další.
Nicméně to není žádné nové zjištění. Ruská propaganda sice na první pohled funguje bez chyby, na druhé straně se ovšem stávají „přešlapy“. Například když je jeden herec použit do několika videí a tak se z dělníka v továrně hned druhý den stane voják zraněný na Ukrajině, jehož osud zaujal Vladimira Putina, který se vydal do nemocnice jej pozdravit.