Michail Chodorkovskij, který patřil na počátku tisíciletí k nejvýznamnějším ruským podnikatelům a který dostal desetiletý trest vězení za to, že polemizoval s Kremlem, uvedl víceméně přesný časový plán, kdy by mohla vláda Putina a jeho týmu v Rusku skončit.
Chodorkovskij o Putinově konci mluvil na dvoudenní konferenci v Kennanově institutu. V rozhovoru pro Hlas Ameriky vysvětluje, proč si myslí, že ruský vůdce může být u moci ještě pět až deset let.
„Vždy jsem náchylný k opatrným odhadům. Moje opatrná hodnocení vycházejí z toho, že ruští a sovětští diktátoři obvykle končili svůj život mezi 70 a 80 lety. Zřejmě je to práce, která nezajišťuje dlouhověkost. Putin vstoupil do tohoto desetiletí a je velmi pravděpodobné, že z těch či oněch důvodů bude toto desetiletí jeho posledním. Zároveň si nemyslím, že hned po Putinově odchodu získáme demokratickou vládu, i kdybychom se přiklonili k tomu, o čem jsme mluvili na jednom ze zasedání naší konference – k situaci, kdy budou mít různé regiony různé politické vzory,“ říká bývalý oligarcha.
Podle jeho odhadu bude nejspíš nejprve vládnout někdo z Putinova okolí, protože tak tomu v Moskvě bývalo.
„Takhle to bylo po Stalinově dlouhé vládě, takhle to bylo po Brežněvově dlouhé vládě a je nepravděpodobné, že by se po Putinově dlouhé vládě stalo něco jiného. Půjde o poměrně krátkodobá období, protože Putinova vláda již vytvořila ve společnosti velmi vážné napětí, a čím déle tato vláda potrvá, tím silnější bude ‚zpětný ráz‘. Velmi se obávám, že pokud se dostaneme na vzdálený konec tohoto intervalu, do 10 let, pak Rusko v současné podobě nemusí tuto situaci přežít,“ odhaduje Chodorkovskij.
Komentoval také Putinovy snahy o sbližování s Čínou, ale domnívá se, že to narazí na jisté meze z čínské strany. Pro Čínu není přílišné spojení s Putinem tou nejlepší volbou, a proto Čína neusiluje o „superhlubokou integraci“ s Ruskem. Spíše Rusko využívá pro své vlastní zájmy, jako to dělal Putin s Jevgenijem Prigožinem. Peking má zájem na omezení vlivu Spojených států amerických ve světě.
„Čína se z pochopitelných důvodů nepotřebuje s Ruskem příliš spojovat, protože chápe zásadní nestabilitu Putinova režimu. Uvědomuje si, že bude muset jednat s dalším člověkem, který přijde, aby převzal moc a vedl Rusko. Čína si velmi dobře uvědomuje, že při tom všem Rusko není tak významným zahraničněobchodním partnerem, a Čína ve skutečnosti nechce obětovat ani jiné zahraničněobchodní vazby. Takže si nemyslím, že Putin při vší své touze bude schopen provést nějakou vážnou náhradu.“
Nakonec Michail Chodorkovskij rozebírá i tvrzení o velkých sporech v ruské opozici.
„Vždycky mě velmi pobaví, jak média hledají něco významného v jakýchkoli výpadech na sociálních sítích. Lidé jsou emotivní, dokážou si říkat spoustu ošklivých věcí, dokážou se i pohádat. Ale pokud jsou to skuteční politici, mají zájmové skupiny, které zastupují. Ať už se mají rádi, nebo se nemají rádi, existují zájmy, které zastupují,“ míní Chodorkovskij.
„Tyto politické síly nyní hledají možnosti vzájemné interakce a zdá se, že to funguje. Přístup ke klíčovým otázkám – Berlínská deklarace, která byla přijata, bruselský dialog, kterého se zúčastnili víceméně všichni, a vnímání toho, co by se mělo stát po Putinově odchodu, že bychom všichni měli usilovat o spravedlivé volby a federalizaci země, o parlamentní republiku – je stále běžnější nejen mezi některými konkrétními lidmi, které známe, ale i mezi mnohem širším okruhem – přinejmenším obyvateli velkých měst,“ vysvětluje bývalý magnát a politický vězeň.
Naději vidí v tom, že v základních věcech se opozice shoduje.