Ruský prezident Vladimir Putin má nové přízvisko. V Libanonu se před několika dny objevily billboardy, na kterých ruská hlava státu drží jako strážce a ochránce náboženství korán.
Po libanonských městech se v uplynulém týdnu objevily billboardy s Vladimirem Putinem a sloganem „Strážce a ochránce náboženství“. Ruský prezident si na nich tiskne na prsa svatou knihu islámu korán.
Putinovi měl být korán darován při jeho nedávné návštěvě mešity, při které také prohlásil, že neúcta ke svaté knize islámu je v Rusku považována za zločin a že jeho země bude tato pravidla vždy dodržovat. Na konci června totiž zavítal do mešity Juma v ruském městě Derbent, která je považována za jednu nejstarších na světě. Reagoval tak na incident, ke kterému došlo ve švédském Stockholmu. Irácký uprchlík tam s povolením policie znesvětil korán.
Za touto akcí stojí Úřad pro rusko-libanonskou spolupráci, informoval server RIA Novosti. Šéf instituce Mohammed Nasruddin uvedl, že Libanon je Putinovi za jeho postoj k náboženství, a zejména k islámu, vděčný. Ruský prezident podle něj ukázal v souvislosti s povolením spálit korán, ke kterému došlo ve Švédsku, celému světu, jak s náboženstvími zacházet, když tento incident odsoudil.
„Západní země se snaží uvrhnout svět do tunelu lidského a náboženského rasismu a morální korupce. Když muž ve Švédsku spálil kopii svatého koránu se souhlasem vládních agentur, byli jsme svědky barbarské kampaně proti muslimům ve více než jedné zemi,“ řekl s tím, že Putinovy kroky nesou řadu významů.
V Švédsku se poblíž největší mešity ve Stockholmu konala první den svátku Eid al-Adha, 28. června, akce, při které irácký uprchlík Salwan Momika znesvětil a spálil korán. Pro svoji akci si nejdřív vyřídil povolení policie, která ho sice vydala, ale následně začala muže vyšetřovat na základě podezření z podněcování k nenávisti. Svolení policie získal zejména proto, že protest umožňovaly dalekosáhlé švédské zákony o svobodě slova, a policie sama tudíž neměla dostatečné kompetence na to jej zrušit.
Švédská vláda vydala prohlášení, ve kterém čin odsoudila a označila za islamofobní. Nyní analyzuje, zda je možné změnit legislativu, aby bylo takovým činům včas zabráněno. Podle ministra spravedlnosti Gunnara Strommera incident poškodil švédskou bezpečnost.
Incident vyvolal pobouření islámských zemí včetně Alžírska, Afghánistánu, Egypta, Indonésie, Sýrie, Turecka nebo Uzbekistánu. Teherán uvedl, že v důsledku pozdrží příjezd nově jmenovaného velvyslance do Švédska a íránský ministr zahraničí Hosejn Amírabdolláhján prohlásil, že „švédská vláda povolila znesvěcení svatého koránu“. Organizace islámské spolupráce zároveň vyzvala k opatřením, která by znesvěcování koránu zabránila. Náboženskou nenávist je podle ní potřeba zastavit a využít k tomu prostředky mezinárodního práva.