Ruský prezident Vladimir Putin pronesl ve Vladivostoku dlouhý projev. Účastníkům Východního ekonomického fóra vyprávěl o válce na Ukrajině, sporech s Evropou ohledně pohonných hmot a o tom, co Rusko za posledních šest měsíců ztratilo a získalo.
Novináři z deníku Nastojaščeje vremja Putinův projev rozebrali a ukázali, která tvrzení jsou nepravdivá. „Nic jsme nezačali, pokud jde o vojenskou akci, pouze se ji snažíme dokončit,“ řekl Putin o válce. Podle OSN však od jara 2014 do konce roku 2021 zemřelo na Ukrajině v důsledku válečných akcí přibližně 14 500 lidí. Přibližně 3400 z nich byli civilisté. Od začátku invaze v plném rozsahu bylo za šest měsíců zabito více než 5700 civilistů. „A to jsou pouze oběti, které se OSN podařilo potvrdit. Například v okupovaném Mariupolu zatím není možné spočítat mrtvé,“ dodává Nastojaščeje vremja.
Putin hovořil i o vývozu ukrajinského obilí z černomořských přístavů, které jsou dlouhodobě blokovány. Putin tvrdil: „Téměř veškeré obilí vyvezené z Ukrajiny nebylo posláno do rozvojových a nejchudších zemí, ale do zemí EU.“
Fact check ale říká: „OSN provedla více než sto inspekcí lodí. Obilí z Ukrajiny putovalo na tři kontinenty. Kromě Evropy jsou to nejméně rozvinuté africké země: Súdán a Džibutsko. A také na rozvoj Egypta. Ukrajinské potraviny putovaly přes Istanbul do Jemenu a Etiopie. Podle OSN šlo do zemí EU pouze 34,09 procenta obilí.
‚Potraviny z této lodi během měsíce nasytí 1,5 milionu lidí v Etiopii. Takže to má velký dopad na ty, kteří nyní nic nemají. Potravinový program bude schopen uspokojit jejich základní potřeby,‘ řekl Mike Dunford, ředitel Světového potravinového programu OSN pro východní Afriku.“
Pokud jde o dodávky plynu do Evropy, Putin tvrdí, že EU údajně přijímá politická rozhodnutí „v rozporu se smlouvami“. Odvolával se na již uvalené sankce a maximální cenu za ruský plyn, kterou si vyjednaly evropské země. Pohrozil, že nebude do EU dodávat ropu, uhlí ani topný olej.
Nastojaščeje vremja ale uvádí: „Evropská unie tvrdí, že sankce byly uvaleny v plném souladu s mezinárodním právem v reakci na agresi proti Ukrajině. V omezeních se výslovně uvádí, že stávající smlouvy mohou být zrušeny, pokud jsou v rozporu s režimem sankcí. Brusel se domnívá, že Rusko porušuje své závazky. Například když zcela zastaví dodávky a vysvětlí to poruchou jednoho potrubí: jsou ale další potrubí! Nebo když požaduje platbu za plyn v rublech.“
Ohledně války ruský vůdce říká: „Nic jsme neztratili a nic neztratíme. Co se týče přínosů, mohu říci, že hlavním přínosem je posílení naší suverenity. A to je nevyhnutelný důsledek toho, co se nyní děje. Ano, samozřejmě existuje určitá polarizace. Ale myslím si, že jak ve světě, tak uvnitř země nám to jen prospěje. Protože vše, co je zbytečné, škodlivé a co nám brání v pohybu vpřed, bude odmítnuto. Získáme dynamiku, tempo rozvoje.“
Realita: „Kvůli sankcím Rusko přišlo přibližně o polovinu ze svých 600 miliard dolarů měnových a zlatých rezerv, které po léta hromadilo. Nebude moci získat nové západní vybavení. Například automobilů se již nyní montuje o téměř 90 procent méně než v loňském roce. Ze země odešlo asi tisíc firem. A to včetně pracovních míst… Rosstat odhaduje, že HDP se ve srovnání se stejným obdobím loňského roku snížil o čtyři procenta. Mezinárodní měnový fond předpovídá, že do konce roku klesne o šest procent. Agentura Bloomberg zveřejňuje tajnou zprávu pro ruskou vládu. Liší se od veřejných prohlášení úřadů. Podle ní bude pokles pokračovat a recese by mohla trvat až do roku 2030.“
Jde samozřejmě nejen o ztráty ekonomické, ale také ztráty na životech. Rusko již pět měsíců nezveřejnilo své vojenské ztráty. Ukrajina tvrdí, že jde o padesát tisíc lidí. Ministerstvo obrany Spojeného království odhaduje, že na Ukrajině zahynulo více než 25 000 ruských vojáků. Novináři z Mediazone a ruského servisu BBC mohli z otevřených zdrojů potvrdit nejméně šest tisíc mrtvých.
Vladimir Putin a další ruští představitelé opakovaně pronášejí tvrzení, která byla mnohokrát vyvrácena. V situaci informačního monopolu v Rusku jsou spíše určena pro domácí publikum jako legendy.