
Ruský prezident Vladimir Putin FOTO: Kancelář prezidenta Ruské federace
FOTO: Kancelář prezidenta Ruské federace

Ruská armáda se chystá v nadcházejících týdnech zahájit novou vojenskou ofenzivu. S odkazem na ukrajinské vládní představitele a vojenské analytiky to napsala agentura AP. Kreml chce podle nich maximalizovat tlak na Ukrajinu a posílit svoji vyjednávací pozici při jednáních o příměří.
S odvoláním na zprávy rozvědky ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj už dříve prohlásil, že se Rusko připravuje zaútočit v severovýchodní Sumské, Charkovské a Záporožské oblasti. „Protahují rozhovory a snaží se USA uvrtat do nekonečných a nesmyslných diskusí o falešných podmínkách, jen aby získali čas a pak se pokusili zabrat další území,“ řekl Zelenskyj ve čtvrtek při návštěvě Paříže. „Putin chce o území vyjednávat ze silnější pozice.“
S jeho hodnocením souhlasili i dva diplomatičtí představitelé G7 v Kyjevě, kteří s agenturou AP mluvili pod podmínkou anonymity. Podle ukrajinských představitelů by tento krok mohl poskytnout ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi všechny důvody k tomu, aby jednání o zastavení bojů odložil ve prospěch snahy o získání dalšího území.
Podle analytiků a vojenských velitelů Kreml s blížícím se začátkem jarního období bojů usiluje o vícenásobný postup přes tisíc kilometrů dlouhou frontovou linii.
V pátek ruská vojska podnikla více než 50 útoků na frontě u Pokrovska v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny, napsal ukrajinský generální štáb ve večerní zprávě o situaci na bojišti.
Dobytí Pokrovska a celého východoukrajinského Donbasu se zdá být hlavním cílem nynější už řadu měsíců trvající ruské ofenzivy. Mluvčí jižního uskupení ukrajinských sil Vladyslav Vološyn upozornil na zhoršení situace také na tomto úseku fronty, protože Rusové zesílili útoky v Záporožské oblasti a snaží se dostat na západní břeh řeky Dněpr v Chersonské oblasti, či alespoň si vybudovat předmostí na ostrovech v Dněpru.
O intenzitě bojů svědčí i to, že ruská armáda podle ukrajinského velení jen za uplynulých 24 hodin přišla o dalších 1860 vojáků. Ruské ztráty od začátku války činí podle tohoto odhadu více než 910 tisíc mužů. Podobné údaje není možné ověřit z jiných zdrojů.
„Putin vrhl armádu do rekordního počtu krvavých útoků po zahájení jednání o příměří,“ napsal web The Moscow Times. Rusové od 1. do 26. března podnikli o 17 procent více útočných operací než za celý únor a od 25. do 27. března podnikali Rusové více než dvě stovky útoků každý den, což je rekordní počet od začátku roku, dodal portál s odvoláním na údaje ukrajinských analytiků z projektu DeepState, pokládaného za blízký ukrajinské armádě.
Nejhorší situace i podle tohoto zdroje panuje u Pokrovska, který je klíčovým logistickým centrem ukrajinské armády v oblasti. V Záporožské oblasti, kterou ruská vojska dobyla jen z asi 70 procent, zesílily ruské útoky na počátku března a Rusům se mezitím podle proválečných blogerů podařilo proniknout do ukrajinské obrany v šíři deseti kilometrů a hloubce pěti kilometrů a dobýt několik vesnic.
Ruská vojska se dostala přibližně 25 kilometrů od oblastního centra Záporoží, ale ukrajinská obrana nemá dostatečnou hloubku, aby dokázala odrazit případnou ruskou ofenzivu, varovali dříve experti z amerického Institutu pro studium války (ISW). Podobně podle jejich hodnocení vypadá situace na charkovské frontě na severovýchodě země a u klíčových měst Donbasu, pokud se v ukrajinské obraně objeví trhliny. Útoky ale zvyšují ruské ztráty, které podle britské rozvědky dosáhly hranice 900 tisíc mužů, včetně 200 až 250 tisíc zabitých vojáků.
Rusko na jednáních s USA trvá na tom, aby všechny čtyři ukrajinské oblasti – Doněcká, Luhanská, Chersonská a Záporožská – přešly pod jeho správu ve svých administrativních hranicích, tedy včetně částí, které dosud ubránila ukrajinská armáda. Kreml doufá, že Washington vyvine tlak na Kyjev, aby z okupovaných oblastí úplně stáhl ukrajinské vojáky.
Rusko by se také mohlo pokusit uchvátit část jiné ukrajinské oblasti, například Dněpropetrovské či Sumské, aby se je pokusilo vyměnit za Cherson a Záporoží, které jsou v ukrajinských rukou. Odpůrci kompromisu v Kremlu prý také naléhají, že Rusko by nejprve mělo dosáhnout úspěchů na bojišti, než přistoupí na dohodu. A americká rozvědka podle tisku předpokládá, že Putin se stále nezřekl ambiciózních cílů ovládnout celou Ukrajinu.