O tom, jaké jsou majetky ruského vůdce Vladimira Putina a jak žijí členové jeho rodiny, se v Rusku veřejně nemluví. O jeho paláci v Gelendžiku, který byl tématem velké reportáže protikorupčního fondu Alexeje Navalného, se mluvilo hodně. Místem skutečného přebývání Putina a členů jeho rodiny a dalších příslušníků kremelského „dvora“ je ale místo na moskevském předměstí Ogarevo.
Ogarevo je jakési nové Carské selo – Carská vesnice. To původní, které sloužilo ruským panovníkům jako letní rezidence, se nachází ve městě Puškin nedaleko Sankt Petěrburgu. Kdo všechno v Ogarevu žije a jaké zajímavé majetkové poměry v nové „carské vesnici“ vládnou, odhalil web Projekt Media.
Investigace a reportáž začíná líčením svatby Putinovy dcery Kateřiny dne 24. února 2013, přesně devět let předtím, než Vladimir Putin nařídil útok na Ukrajinu.
„Dcera Kateřina Tichonovová se probudila vedle svého snoubence v luxusním apartmá petrohradského hotelu W na Vozněsenském prospektu. Po snídani v pokoji s výhledem na Izákovu katedrálu se nevěsta přesunula do vedlejšího pokoje, kde se o ni postaral stylista a kadeřník, a poté se převlékla do šatů od slavné módní návrhářky Taťány Parfenové. Po dokončení příprav se Tichonovová a Kirill Šamalov, syn Putinova blízkého přítele Nikolaje Šamalova, vydali na focení a poté do kostela. Tam už na ně čekali vybraní hosté a duchovní, který mladý pár oddával,“ líčí Projekt Media.
Všechny tyto podrobnosti jsou uvedeny ve scénáři tajné svatby. Šéf obřadu jej poslal na Šamalovův e-mail, který bude později hacknut a stane se dostupným novinářům spolu s dalšími dokumenty o životě páru z nejvyšších kruhů. Právě díky tomuto úniku je znám důležitý detail: Kateřina a Kirill svůj sňatek z nějakého důvodu nezaregistrovali.
„Program oslavy podrobně popisuje celý obřad, ale o návštěvě matriky nebo o obřadu registrace mimo místo není v programu ani zmínka. V Šamalovově poště Projekt Media našel spoustu dosud nezveřejněných dokumentů. Za prvé, naskenovaný Šamalovův pas – není v něm žádné razítko o manželství. Za druhé, prezidentův zeť vyplňoval dotazníky pro zahraniční banky a vládní agentury a vždy uváděl, že je svobodný. Ale hlavní z těchto dokumentů se týká svatebního daru – luxusních domů na Rubljovce. Při absolvování byrokratických procedur s nemovitostmi Kirill sepsal a notářsky ověřil prohlášení ‚pro příslušné orgány‘, z něhož vyplývá, že v letech 2013 až 2015, tedy právě v letech soužití s Kateřinou, nebyl ženatý. Duchovní, který Tichonovovou a Šamalova oddával, se tedy dopustil závažného porušení – provedl obřad pro pár, který svůj vztah nezaregistroval na matrice, což církev vlastně zakazuje.“
Projekt Media připomíná, že mimomanželské vztahy jsou typické pro celou rodinu ruského vůdce. On sám po rozvodu s manželkou Ljudmilou nijak neinzeruje svůj vztah s bývalou gymnastkou Alinou Kabajevovou a jeho nejstarší dcera a sestra Kateřiny Marie Voroncovová, pokud je známo, si nezaregistrovala vztah se svým milencem Jorritem Faassenem.
Proč to tak je? Protože to umožňuje vládnoucí rodině skrývat ono zmíněné důležité místo na moskevském předměstí. Již mnoho let tam existuje „carská vesnice“, osada, kde pod péčí ochranky a s majetky ukrytými za offshorové společnosti žijí členové prezidentské rodiny. Jednou je třeba kyperská společnost Ermira, která bývá označována za Putinovu „peněženku“.
Vladimir Putin se potichu obklopil svými dcerami. Nemovitost tam má i jeho bývalá manželka Ljudmila a její současný partner. Zahraniční společnosti skoupily pozemky v blízkosti vůdcovy rezidence, které byly předány rodinám Marie a Kateřiny. Přestavěly také dům pro personál – uklízečku, řidiče a správce nemovitostí. Jen položky pro venkovní stan stály 53 tisíc eur. „Je tu samostatný akrobatický sál, který Kateřina prý potřebovala pro své taneční hodiny, a do výtvarné dílny se chystali umístit hrnčířský kruh a tkalcovský stav.“
Krom nemovitostí v „carské vesnici“ Kateřinin „manžel“ Šamalov v říjnu 2012, při přípravě na sňatek, koupil čtyřpatrovou vilu v Biarritzu – za 4,5 milionu eur – od Putinova přítele Gennadije Timčenka. Vila má sedm ložnic, každou s vlastní koupelnou. V prostorném obývacím pokoji dekoratér vybral pro manželský pár díla francouzského fotografa Fabiena Cayera – cena za jednu jeho fotografii dosahuje až tisíce eur.
Žilo se ve stylu staré šlechty.
„Šamalovova korespondence je nejen příkladem plýtvání, ale i chamtivosti. V dřívějších dobách šlechtici nespěchali s placením účtů krejčím za své drahé kostýmy. Kirill a Kateřina šli v jejich stopách – včasnými platbami dodavatele nezruinovali. V únoru 2015 poslala stavbyvedoucí Maria Školnikovová Šamalovovi dopis, z něhož vyplývá, že prezidentův zeť se s platbou 900 tisíc eur zdržel o mnoho měsíců,“ píše Projekt Media.
Jak ale web připomíná, skutečným majitelem všech těchto pozemků a nemovitostí je ve skutečnosti jen jeden člověk – Vladimir Putin, „což dokazuje smutný příběh rozvodu Kirilla a Kateřiny, o kterém novináři dříve nevyprávěli“.
Po rozvodu s Tichonovovou totiž musel Šamalov tři pozemky v „carské vesnici“ zase odevzdat. Formálně se to udělalo tak, že Putinovi známí, Gennadij Timčenko a Arkadij Rotenberg, založili společnost, které Šamalov pozemky prodal, dostal za ně ovšem jen asi třetinu jejich tržní hodnoty. Něco mu tedy zůstalo, ale rozhodně ne tolik, kolik by měl, kdyby se nerozvedl. Krom toho přišel exmanžel také o četné lukrativní akcie.
Ze všech nemovitostí, které Šamalov získal během svého vztahu s prezidentovou dcerou Kateřinou, má pouze vilu ve Francii. Možná proto, že v roce 2016 se ukázalo, že skála, na níž vila stojí, se může kdykoli zřítit a její zpevnění by stálo pět milionů eur.
Putin tvrdí, že jako prezident vydělává pouhých 140 000 dolarů ročně, žije ve skromném a chudém bytě o rozloze 74 metrů čtverečních v centru Moskvy a má jen málo dalšího majetku. O tom ale mnozí pochybují.
„Podle zpráv diktátor vlastní flotilu luxusních automobilů, desítky soukromých tryskáčů, palácové megajachty, včetně jedné v hodnotě 900 milionů dolarů, rozsáhlý značkový šatník a sbírku špičkových hodinek v milionové hodnotě. Odborníci tvrdí, že i jeho nemovitosti se pohybují v miliardách, včetně zámku na okraji Moskvy, který je dvakrát větší než Buckinghamský palác,“ píše web news.com.au.
Americko-britský finančník Bill Browder, spoluzakladatel investiční společnosti Hermitage Capital, kdysi hodně investoval v Rusku, než se stal ostrým kritikem Putina. V rozhovoru pro CNN v roce 2018 Browder prohlásil, že Putinův majetek má „násobně vyšší hodnotu“, než se tvrdí. „Bohatství vzniklo v důsledku vydírání a masivních krádeží ze státních fondů.“ Tehdy odhadl Putinovo skutečné čisté jmění na řádově 200 miliard dolarů. Podle expertů se tato částka za několik let od té doby podstatně zvýšila.
V roce 2016 došlo k výbušnému úniku dat z Panama Papers, na kterém se podílelo 370 novinářů z 80 zemí a v 11 milionech dokumentů byly odhaleny podezřelé finanční transakce. To poskytlo určité vodítko i k Putinovým peněžním pohybům. „Ačkoli se prezidentovo jméno neobjevuje v žádném ze záznamů, data odhalují určitý vzorec – jeho přátelé vydělali miliony na obchodech, které by zřejmě nebylo možné zajistit bez jeho záštity,“ uvedl tehdy deník The Guardian.
Hlavním aktérem v dokumentech týkajících se Ruska byl violoncellista Sergej Roldugin, který dříve tvrdil, že jezdí starým ojetým autem a hraje na použité nástroje. Panama Papers ale naznačují, že Roldugin má miliardové jmění.
„Roldugin nebyl jen cellistou, ale také Putinovým nejlepším přítelem, a to už od 70. let,“ napsal Browder ve své knize Zmrazeno. Případ Magnitského: Pravdivý příběh o praní peněz, vraždě a o tom, jak přežít Putinův hněv.
„Když vidíte oligarchu s majetkem 20 miliard dolarů, je pravděpodobné, že 10 miliard z toho patří Putinovi,“ říká Browder.
Putin ale jakékoli zprávy o svém bohatství odbývá s úsměvem.
„Jsem nejbohatší člověk nejen v Evropě, ale na celém světě, protože sbírám emoce,“ řekl jednou. „Jsem bohatý tím, že mi ruský lid dvakrát svěřil vedení tak velkého národa, jako je Rusko. Myslím, že to je mé největší bohatství.“