„Rozumný konzervatismus“ je za současných okolností nejrozumnějším základem politického kursu, takže lékařská zásada „neškodit“ se dnes jeví jako nejrozumnější. Ve čtvrtek to řekl Vladimir Putin na zasedání Valdajského mezinárodního klubu.
Putin na sedánkách Valdajského klubu už celé roky pronáší různá moudra, která mohou právem budit jistý úžas.
Někdy mluví tak hezky, jak to dokázal Leonid Iljič Brežněv, když se dal do úvah o světovém míru. Tak třeba v roce 2017 Putin pravil: „Největší naší chybou ve vztazích se Západem je, že jsme vám příliš důvěřovali. Vaší chybou je, že jste tuto důvěru považovali za slabost a zneužili ji. Když to pochopíme, musíme otočit to, co bylo, otočit tuto stránku a jít dál, založit naše vztahy na vzájemném respektu a chovat se k sobě jako k rovnocenným, rovnocenným partnerům.“ (19. října 2017)
Tak vůči Ukrajině se Rusko chová úplně jinak. Zřejmě to bude tím, že ji nepovažuje za Západ, ale za svou bývalou kolonii. Explozemi ve Vrběticích si Kreml naši důvěru také moc nezískal, ale my jsme taky bývalá kolonie. Možná by se za Západ dalo považovat aspoň Spojené království, jenže tam zase ruští agenti řádili s poloniem a novičokem. Je to s tím vzájemným respektem nějaké složité.
Ale k tomu, co velký V. V. Putin kázal letos. Agentura TASS píše:
„V době, kdy svět prochází strukturálním rozpadem, význam rozumného konzervatismu jako základu politického kursu mnohonásobně vzrostl právě kvůli násobení rizik a nebezpečí a křehkosti reality, která nás obklopuje. A řečeno na rovinu, pro nadcházející období restrukturalizace světa, které může trvat poměrně dlouho a jehož konečná podoba není známa, je nejrozumnější umírněný konzervatismus. V každém případě je to podle mého názoru nejrozumnější postup. To se samozřejmě nevyhnutelně změní. Zatím se však zdá, že lékařská zásada ‚neškodit‘ je nejrozumnější,“ řekl.
Prezident poznamenal, že pro Rusko „to není spekulativní postulát“, ale poučení z „obtížné, někdy tragické historie“.
„Cenu špatně koncipovaného sociálního naturalismu někdy prostě nelze odhadnout. Ničí nejen materiální, ale i duchovní základy lidské existence. Zanechává morální trosky, na jejichž místě nelze dlouho nic vybudovat,“ řekla hlava státu.
To jsou skutečně moudra. V jiných částech projevu vykládal o úpadku Západu, kde se dívky předělávají na chlapce a naopak, a také o selhání divokého kapitalismu. Taky hezká mlha. Ať už se tady budeme předělávat z kohokoli na cokoli, budeme mít pořád o hodně vyšší věk dožití než občané Ruska. Mluvit z Moskvy o divokém kapitalismu je dost vtip, pokud tím tedy Putin nemá na mysli poměry ve vlastní zemi. Vrstvu ruských oligarchických miliardářů samozřejmě nezajímá zavírání nemocnic a že pod hranicí chudoby v jejich žemi žije 19 milionů lidí. Putin by jistě vymyslel nějaký protiargument a odvětil, kolik lidí žije pod hranicí chudoby na Západě. Jen by musel vynechat, že být chudý tady a být chudý v Rusku jsou poněkud odlišné věci.
Celý ten Putinův „rozumný konzervatismus“ je jen Potěmkinova vesnice zakrývající, že za dvacet let jeho vládnutí se celá země drží nad vodou především vývozem surovin. Občas také vyvážejí nějaké zbraně (dokonce i s vojáky) a jaderné elektrárny. Obojí je pro ně nástroj šíření imperiálního vlivu.
Mnoho zmatených jedinců, kteří se na Západě považují za „konzervativce“, má pro Putina pochopení. Tak hezky mluví o hodnotách, křesťanství, rodině, vlasti, hrdosti a podobně, což ovšem celkem nic nestojí. Putin by měl hlavně vysvětlit, proč z jeho úžasného Ruska všichni, pokud mohou, mizí na ten dekadentní Západ a je obtížné je dostat zpátky. Včetně jeho vlastních potomků a stejně tak synů a dcer kremelské vrchnosti. Alexej Navalnyj se tedy vrátil, jen ho hned sebrali a posadili do lágru.