Poté, co Vladimir Putin vyhlásil v okupovaných částech Ukrajiny stanné právo, začali analytici a politologové zkoumat, co tímto krokem vlastně sleduje. Hlavním cílem je zřejmě jakási snaha o legitimizaci opatření ruské vlády, přestože žádná země anexi okupovaných území neuznala.
Největší pozornost Putinovu vyhlášení věnovali analytici z amerického Institutu pro studium války (ISW), podle nichž je zavedení stanného práva na okupovaných územích Ukrajiny „ z velké části právním divadlem určeným k legitimizaci akcí, které ruské ozbrojené síly mají v úmyslu přijmout nebo je již uskutečňují, což vytváří základ pro další mobilizaci a vnitřní omezení“.
Dekrety, které Putin vyhlásil a podepsal, udělují kolaborantským zástupcům poměrně široké pravomoci při jakýchkoliv mimořádných událostech. Sám Putin si navíc ještě ponechal možnost dalšího rozšíření záběru těchto dekretů, což je podpořeno i formulací, že „v případě potřeby lze v době stanného práva použít i jiná opatření stanovená federálním zákonem o stanném právu“.
Právě zde spatřují experti skrytou možnost, jak rozšířit stanné právo z okupovaných území Ukrajiny na celé území Ruské federace, neboť „neřešitelné byrokratické nedostatky“ v ruském právním systému bude snadné obejít, a půjde tak například vyhlásit i všeobecnou mobilizaci, což se zatím ještě stále oficiálně nestalo.
Zároveň se v dekretech objevují i oblasti, v nichž Rusko na okupovaných územích ještě zvýší svoji kontrolu. V dotčených oblastech už místní úřady počítají s blíže nespecifikovanými „mobilizačními opatřeními v oblasti ekonomiky“, dojde k zvýšenému dohledu nad vládními budovami a dalšími místy kritické infrastruktury. Ale hlavně dekrety umožňují „přijímat opatření k vytvoření územní a civilní obrany“ a také násilně „dočasně přesídlovat“ civilisty.
Podle analytiků možná Putin připravuje půdu pro skrytou formu mobilizace. Chce vytvořit něco podobného, jako jsou síly územní obrany po vzoru Ukrajiny. Dekret totiž obsahuje rozkaz vytvořit „velitelství územní obrany“ a provádět blíže nespecifikovaná „opatření územní obrany“, což povede k vytvoření fiktivního „právního základu“ pro násilnou mobilizaci Ukrajinců na okupovaných územích.
ISW se však domnívá, že hlavním iniciátorem vydání dekretů není samotný Putin, ale že jej k tomu tlačí šéf žoldácké Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin.