Prezident Putin odpovídal čtyři hodiny na dotazy občanů. To je jistě náročný žánr veřejného vystoupení. Je třeba ocenit, že to je o dost zábavnější než takový šestihodinový projev Fidela Castra (ne)blahé paměti. Řekl toho hodně, proto musím přiznat inspiraci v tom, co napsal Alexandr Mitrofanov na novinkách.cz. Upozornil na citát prezidenta Putina o východní Evropě, což jsme mimo jiné my.
Putin vysvětloval, proč obyvatelé této části světa mají na dobu SSSR tak zlé vzpomínky. „Není to pro nás asi příjemné. Přece jen my, tedy ne my, ale naši předchůdci poskytli jistou záminku pro toto vnímání. Proč? Protože po druhé světové válce jsme se snažili vnutit mnohým východoevropským zemím svůj model vývoje – a musí se přiznat, že jsme to dělali silou, nic dobrého na tom není, a dnes se nám to ozývá. Mimochodem přesně tak se chovají dnes Američané, kteří se snaží vnutit svůj model prakticky po celém světě, a také je čeká neúspěch.“
To je milé
Takové přiznání je samozřejmě milé, trochu je to rána pod pás těm, kdo by rádi měli pohromadě chválu Putina i chválu SSSR. Takový jednoduchý staromilec Putin přece jen není. Jenže to srovnání s Američany mu poněkud kulhá. Předně je poněkud rozdíl mezi stavem zemí, kam kdysi došli Američané a kam SSSR, a to po stránce svobody i životní úrovně. Ale když necháme na chvíli stranou minulost, nesedí to ani ohledně přítomnosti. Jde o to srovnání dvou „modelů“. Američanům se vyčítá, že se jim nedaří exportovat demokracii. Tím se ovšem naznačuje, že se dost angažují v diktaturách. Afghánistán, Irák, Libye, to všechno byly diktatury. Stýská se někomu po Tálibánu? Sovětský svaz nastoloval svůj model. Byl diktatura, tak vytvářel diktatury. Nikoli omylem, ale úmyslně. Měli to celkem jednoduché, potlačování svobod je jednodušší než jejich zavádění. Problém ale není v modelu, nýbrž v tom, že na něj některé země nejsou připravené.
Ale stejně, lidé chodí v Iráku volit, i když jim různí sektáři hrozili smrtí. Přes všechnu nedokonalost a teror se zdá, že tak úplně cizí jim ten dovezený model asi není. Jen to jde mnohem hůře, než se myslelo.