Zdají se vám usnesení Evropského parlamentu nudná? Ruské vládě dnešní usnesení nudné nepřipadalo.
Europoslanci v něm varují před rostoucím propagandistickým tlakem, který vůči EU uplatňuje Rusko, takzvaný Islámský stát (IS) a jiné radikální skupiny. Cílem internetové propagandy je podle europoslanců vyvolávat strach a pochybnosti a evropský blok rozdělovat.
Řešení? Dezinformačním kampaním je třeba čelit nikoli ještě větší propagandou, ale pozitivní komunikací a podporou informovanosti evropských občanů. Tak se na tom alespoň shodli europoslanci, kteří dnes prosadili uvedené usnesení.
Je podle nich především nezbytné v postkomunistických státech zvyšovat povědomí o zločinech komunismu. Připomeňme v této souvislosti pro zajímavost, že přitom ruský prezident ani premiér nejsou představiteli ruské komunistické strany.
Ruská federace podle zprávy zahraničního výboru „europarlamentu“ „agresivně používá celou škálu nástrojů, například zvláštní nadace, vícejazyčné televizní kanály (například Russia Today), agentury, které poskytují pseudoinformace, sociální média a trolly“, tedy zpravidla anonymní účastníky internetových diskusí, kteří ostatní debatéry provokují. Cílem je „útočit na demokratické hodnoty, rozdělit Evropu a vzbudit dojem, že státy na východním okraji unie upadají.“
Ruský prezident Vladimir Putin v reakci na varovná slova europoslanců prohlásil, že „v západních společnostech jsme svědky zcela zřejmé degradace představ o demokracii“. Zároveň blahopřál ruským novinářům, že si vedou aktivně a rozhodně.
Islamisté se zase podle europoslanců snaží podkopávat evropské hodnoty a vzbuzovat nenávist vůči nim. Vzhledem k tomu, že občané EU jsou hlavním cílem teroristických útoků IS, je podle europoslanců třeba na úrovni členských států více bojovat proti radikalizaci a proti náborům nových radikálů. Pomoci by podle členů „europarlamentu“ mohla například podpora „mainstreamových“ muslimských duchovních.