„Nemáme možnost komentovat každou pitomost, kterou tihle blbci řeknou, ale tady je pár nehorázných drzostí: Naryškin, jeden z nejbližších Putinových spolupracovníků, obviňuje Západ z odlivu mozků z Ruska. Ne, takový idiot být nemůže, říká to schválně,“ píše ruský ekonom Konstantin Sonin.
Sergej Naryškin je ředitelem ruské Služby zahraniční rozvědky (SVR) a Sonin cituje jeho výroky zmíněné v článku agentury TASS z 10. září. Naryškin hovořil k účastníkům Východního ekonomického fóra, které právě probíhá ve Vladivostoku.
„Vážnou výzvou jsou nepochybně neokoloniální přístupy v oblasti vzdělávání a vědy. Neobjektivita, která se někdy mění v podvádění při hodnocení předních světových univerzit, bránění rozvoji národních vzdělávacích systémů a nekalé lákání talentovaných mladých lidí z Asie a Afriky mění mnohé nezápadní společnosti v nucené dárce intelektuálního kapitálu,“ tvrdil šéf rozvědky. Jeho příspěvek měl název „Kolonialismus na Východě a jeho dopad na moderní svět“.
Naryškin také obvinil Západ z neúcty k jiným kulturám a z přesvědčení o své nadřazenosti, kdy prý podniká „hluboce chybné kroky zaměřené na zachování svého údajně privilegovaného postavení“. Podle něj tento přístup již způsobil „značné škody a utrpení celému lidstvu“. „Je třeba rozvíjet alternativní principy světového řádu založené na vzájemném respektu a suverenitě, skutečné rovnosti všech účastníků mezinárodních vztahů,“ dodal šéf SVR, který je zároveň předsedou Ruské historické společnosti.
Sonin označil takové tvrzení za nehoráznost a „chucpe“. Podle ekonoma Putin a jemu podobní způsobili největší odliv mozků v dějinách Ruska, rozbili klíčové laboratoře, ústavy, univerzity a výzkumná centra a nyní obviňují z „odlivu mozků“ někoho jiného.
„Samozřejmě, že více vědců odešlo v letech 1917 až 1928, během revoluce a počátku Stalinových represí. Určitě jich více zemřelo. Celková emigrace v letech 1990-1993 byla samozřejmě větší. Ale Putinovy represe a jím rozpoutaná válka nejsou rozpadem ruského impéria a SSSR. Jsou to konkrétní činy, nikoli ‚běh dějin‘,“ píše Sonin na sociální síti Telegram a připomíná, že ještě před rusko-ukrajinskou válkou bylo ze země vyhoštěno mnoho vědců a byly uzavřeny klíčové vzdělávací programy v nejpotřebnějších oborech. Útok na Ukrajinu ale poškodil ruské školství a vědu více než jakékoli kroky předchozích vůdců.
„Ztráty způsobené emigrací před sto lety a emigrací v devadesátých letech byly velké kvůli ‚rozsahu‘. Ztráty ruské vědy 90. let byly velké mimo jiné kvůli neúměrnému rozvoji sovětské ekonomiky, stejné deformaci, která vedla k rozpadu SSSR. ‚Putinovská vlna‘ emigrace je však horší než v 90. letech, protože ruská věda je menší. Relativní úder pro ni je větší.“
Co do rychlosti a rozsahu se podle Sonina úder, který Putin a jemu podobní zasadili ruské vědě a vzdělání, dá srovnat snad jen s Hitlerovou devastací tehdy vyspělé německé vědy.
„Ruská věda nebyla na světové špičce ani před Putinovými represemi, ale dostala stejnou ránu. Je nepochopitelné, jak je možné, že se Naryškin nedusí tím, že by z toho vinil někoho jiného než sebe a svého pána,“ uzavírá Konstantin Sonin.