Důvody růstu příjmů v Rusku jsou dobře zdokumentovány: nedostatek pracovních sil, vysoké odměny vojákům a jejich rodinám a bezprecedentní úroveň státních výdajů, která nutí továrny v obranném sektoru pracovat nepřetržitě. O tom, zda se životní úroveň skutečně zlepšila, je však možné diskutovat vzhledem k rekordním vojenským výdajům, vysoké inflaci, západním sankcím a omezení vývozu plynu a ropných produktů.
List The Moscow Times v článku převzatém z carnegieendowment.org cituje údaje ruského státního statistického úřadu (Rosstat), podle kterého vzrostly reálné příjmy v roce 2023 o 5,8 procenta a stejným tempem i v prvním čtvrtletí roku 2024.
Mezi těmi, kdo na současné situaci „vydělávají“, jsou miliony Rusů v dělnických a dalších profesích. Například tkalci dostávali v prosinci 2021 měsíčně 18 tisíc až 25 tisíc rublů (tehdy asi 250-350 dolarů), zatímco nyní mohou dostat 120 tisíc rublů (1 300 dolarů). Dalšími jsou kurýři a řidiči. Řidiči dálkových kamionů nyní dostávají v průměru 180 tisíc rublů měsíčně (meziročně o 38 procent více), zatímco kurýři si mohou vydělat až 200 tisíc rublů. Mají tedy asi stejně, jako je teď odměna členů Ruské akademie věd, předních akademiků a výzkumníků, která činí 200 tisíc.
Jak Rusové tyto peníze utrácejí? Odpovědí se zdá být, že jednak více utrácejí, jednak více šetří (tento trend označila šéfka ruské centrální banky Elvira Nabiullina za zvláštní).
Předně roste poptávka po hypotékách (celková hodnota hypoték držených v Rusku vzrostla v roce 2023 o 34,5 procenta). Mnoho Rusů má úspory na to, aby složili 30 procent zálohy na nemovitost. Rádi si berou hypotéky na dvacet let, což naznačuje, že počítají s pokračující státní podporou.
„Druhým trendem je vzkvétající trh s hazardními hrami. Příjmy legálních sázkových kanceláří vzrostly v roce 2023 o 40 procent a počet aktivních hráčů (těch, kteří sázejí alespoň jednou týdně) dosáhl přibližně 6,6 milionu osob. Celkem si v průběhu roku vsadilo více než 15 milionů lidí (přibližně každý sedmý Rus starší 18 let),“ píší The Moscow Times.
Protežování určitých sektorů podle ekonomů samozřejmě znamená, že peníze chybějí jinde. Infrastruktura Ruska je zastaralá, jak ukázaly třeba masové výpadky vytápění letos v zimě. V zemi ubývá nemocnic, do mnoha sídel nevede celoročně použitelná silnice, školy v mnoha regionech mají zcela nevyhovující vybavení. V tuto chvíli je ale třeba udržet spokojenost v oblastech klíčových pro vedení války.
„Více peněz v jejich kapsách činí tyto lidi – kteří nejsou zvyklí na sebereflexi a nemají snadný přístup k nezávislým zdrojům informací – ještě náchylnějšími k propagandě. Putinův veřejný obraz jim poskytuje uklidňující pocit stability a pocit, že jejich vůdci činí správná rozhodnutí. Není překvapivé, že míra podpory ruského režimu mezi těmito skupinami jen roste,“ soudí autorka Jekatěrina Kurbangalejeva z Carnegie Russia Eurasia Center.