Ministr Jan Lipavský (Piráti) okomentoval pro americký zpravodajský kanál The Washington Examiner svoji cestu, kterou dnes zahajuje setkáním se svým americkým protějškem Antony Blinkenem. V komentáři se blíže věnuje problematice současného Ruska a možnostem, jak Putinům režim, který rozpoutal krvavou válku na Ukrajině, pohnat k odpovědnosti.
Lipavský se ve svém komentáři zamýšlí nad mýty, které se vztahují k dočasně okupovanému Krymu. Kromě dávných mýtů z dob starověkého Řecka zmiňuje především Jaltskou konferenci spojeneckých mocností v únoru 1945, která de facto rozdělila poválečnou Evropu na dvě části – jednu ovládanou Sovětským svazem a druhou demokratickými vládami. Lipavský upozorňuje, že sovětský diktátor Stalin se zavázal uspořádat svobodné volby na územích, která Rudá armáda osvobodila, ale západní vůdci neměli prostředky k prosazení jeho závazku. „Navzdory tomu zůstává dodnes živý mýtus o tom, že Franklin Delano Roosevelt a Winston Churchill jednoduše předali střední a východní Evropu Stalinovi bez ohledu na její národy,“ konstatuje Lipavský.
Podle českého ministra zahraničí si přesně takto Vladimir Putin představuje poválečná mírová jednání na Ukrajině. Myslí si, že ze Západu „vydoluje územní a politické ústupky na základě falešných ujištění a nevymahatelných slibů“.
Lipavský důrazně upozorňuje na to, že tento přístup stále oslovuje některé politiky v zemích NATO a EU. „Abychom neupadli do zajetí dalšího mýtu z Jalty, musíme Ukrajině pomoci obnovit její suverénní moc nad Krymem,“ píše zcela jasně Lipavský. Svět podle něj musí Rusku jasně ukázat, že jakýkoli pokus o změnu hranic silou se v 21. století zkrátka nevyplácí. „Musíme ukázat, že mezinárodní právo nejsou jen plané řeči,“ zdůrazňuje ministr.
Ukrajina má plné právo obnovit svou moc nad Krymem, protože to je podle Lipavského jediný způsob, jak zastavit „choré imperialistické sny Ruska“. Jakmile bude totiž Krym zpět v ukrajinských rukou, „Kreml a Rusové konečně pochopí, že měnit hranice násilím se nevyplácí“, a budou muset přehodnotit svůj přístup k Ukrajině.
„Pokud nebudeme jednat a místo toho budeme věřit falešným příběhům z Ruska nebo uděláme stejnou chybu jako Roosevelt a Churchill tím, že budeme slepě důvěřovat jakýmkoliv slibům ze strany Ruska, aniž bychom byli schopni je prosadit, budeme jen podporovat další vojenské útoky z Moskvy,“ varuje Lipavský a dodává, že ruské vedení nemá zájem o jakýkoli mír na Ukrajině, neboť „Putina a jeho kumpány zajímá jen válka a smrt“. Jediný způsob, jak je zastavit, je tedy vytlačit je z celého území Ukrajiny.
Navíc podle českého ministra zahraničí osvobození Krymu i dalších okupovaných území Ukrajiny vysílá jasnou zprávu do Pekingu, neboť „agresivní chování Číny ve svém sousedství vzbuzuje stále větší obavy, zejména pokud jde o Tchaj-wan“. Důsledky čínského útoku na tchajwanskou demokracii by byly obrovské, a to jak v rovině ekonomické, tak i politické. A nejen v regionu východní Asie, ale z globálního hlediska.
„Proto nemůžeme vyjednávat o Krymu. Musíme prostě dát Moskvě jasně najevo, že jakákoliv budoucí normalizace vztahů, včetně zrušení sankcí a stropu pro cenu ruské ropy, je podmíněna zrušením všech rozhodnutí o připojení a vzdání se jakýchkoli nároků na celou Ukrajinu,“ píše Jan Lipavský.
O tom všem hodlá český ministr v USA diskutovat nejen s Antony Blinkenem, ale vystoupí rovněž na moderované diskusi v konzervativním Hudson Institutu.
V dalších dnech pak Lipavský v sídle NASA podepíše přistoupení České republiky k ujednání Artemis, tedy americké iniciativě pro spolupráci při průzkumu Měsíce, Marsu a dalších vesmírných těles.
Během dalších schůzek se pak setká s republikánskými zástupci Kongresu, bude jednat i s generální ředitelkou Agentury pro globální média Amandou Benettovou a setká se s předsedy institutů politických stran – National Democratic Institute a International Republican Institute. Zúčastní se také expertního jednání prestižního think-tanku Atlantická rada.