Rusku velmi rychle ubývají skladové zásoby tanků a obrněných vozidel. Dokazují to satelitní snímky, které má k dispozici německý deník Süddeutsche Zeitung. Írán a Severní Korea sice dodávají Kremlu munici, rakety nebo drony, nahradit ztracenou techniku, která je náročná na výrobu, je však pro režim Vladimira Putina mnohem komplikovanější.
Zatímco dosud se Moskvě dařilo nahrazovat obrovské ztráty pomocí zásob ještě z doby Sovětského svazu, nyní se převaha pomalu, ale jistě vytrácí. Potvrzují to data německého deníku, který pomocí umělé inteligence analyzoval údaje z 87 ruských vojenských zařízení. Mezi nimi bylo i 16 vojenských základen.
Prázdné sklady podle deníku ukázala 111. centrální rezervní tanková základna, která leží na jihovýchodě Ruska. V jedné z největších tamních armádních základen bylo ještě v dubnu 2021 asi 857 tanků. Nyní však podle zjištění německého deníku zeje prázdnotou. Přibližně polovina tanků přitom chyběla už rok po začátku ruské invaze na Ukrajinu 24. února 2022.
Analýzy německého deníku potvrzují slova mnohých vojenských expertů. Nedostatek techniky se může projevit už v blízké budoucnosti. „Dá se očekávat, že to pro Rusy bude znamenat problém přibližně za dva roky. Při současné intenzitě bojů mohou vydržet ještě dva nebo tři roky,“ prohlásil například ruský vojenský expert Gustav Gressel, který působí v mezinárodním think-tanku Evropská rada pro mezinárodní vztahy (ECFR). Vojenská technika je totiž klíčová pro ofenzivu. Bez tanků a obrněných vozidel není možný žádný větší průlom ani rychlé obsazení dalších území.
Moskva přišla o půl milionu mužů
Nejde však jen o problémy s technikou, Kreml trápí také obrovské ztráty vojáků. Jak již deník FORUM 24 informoval minulý týden, Rusko od začátku agrese na Ukrajině přišlo o půl milionu mužů. Informoval o tom nejen ukrajinský generální štáb. O obrovských ztrátách nedávno hovořil také francouzský ministr zahraničí Stéphane Séjourné.
Stejné počty zmínil v rozhovoru pro Times Radio i americký politolog a autor knižních bestsellerů o geopolitice Peter Zeihan. Podle něj nemá Kreml dostatek mužů, aby ve válce pokračoval několik dalších let. „Číslo půl milionu je naprosto přesné. Mějte na paměti, že Rusko mělo na začátku války 8 milionů dvacátníků. Pokud jich ztratili půl milionu a milion jich ze země utekl, zůstává jim 6,5 milionu těch, kteří to mohou vyřešit,“ prohlásil Zeihan.
Americký politolog tím připomněl fakt, že Rusko kvůli válce opustily miliony obyvatel. Jednalo se hlavně o mladé a vzdělané lidi. Podle odhadů Federální bezpečnostní služby, pod kterou v Rusku spadá i ochrana hranic, odjelo ze země jen pár týdnů po začátku agrese dokonce více než 3,8 milionu Rusů.
Rusko má ještě kde brát
Průzkum nevládní organizace OK Rusové z roku 2022 tvrdil, že průměrný věk Rusů, kteří opustili zemi po 24. únoru, je 32 let, přičemž 80 procent z nich má vyšší vzdělání, napsal iRozhlas.cz.
Podle Zeihana však Rusko má ještě kde brát. „Abych byl úplně upřímný, Rusové ještě nestihli naplnit všechny kapacity, kterých jsou schopni,“ řekl v rozhovoru. Putin už má nyní na Ukrajině více vojáků než při začátku invaze v únoru 2022. Tehdy mělo jít o zhruba 160 až 190 tisíc mužů, v současné době jich je 400 až 500 tisíc.
„Takovým tempem to Rusové nedokážou udržet dalších osm let,“ popsal americký politolog. „Vím, že to zní jako dlouhá doba, ale Rusko nikdy nevede krátké konflikty,“ doplnil s tím, že pokud to udělají, je to jejich poslední válka. „Pokud se to stane, Putin skončil,“ vzkázal Zeihan.
Jeho výpočty však mají určité mezery, všiml si web Startitup.sk. Ne všichni vojáci se podle něj totiž řadí do věkové kategorie dvacátníků. Například žoldnéři z Wagnerovy skupiny nebo bojovníci ze samozvané Luhanské a Doněcké republiky patří i k vyšším věkovým kategoriím.