„Musím Putinovi přiznat, že při shromažďování sbírky sadistů neudělal jedinou chybu. Z obrovského množství kandidátů na klíčové posty si vybral skutečné upíry,“ píše na Telegramu ruský exilový novinář Alexandr Něvzorov.
„Takový lidský materiál mu samozřejmě mohlo poskytnout jen Rusko. Jen na tomto území se stále ještě nacházejí jedinci schopní jíst syrové lidské maso. Ať tak či onak, jeho výběr byl přesný. Všechny podpůrné postavy režimu nikdy nezaváhaly a diktátora nenechaly na holičkách,“ píše novinář.
Pak si klade otázku, kým je v historickém srovnání Alexandr Bastrykin, dnes předseda Vyšetřovacího výboru Ruské federace, zda je jako šéf stalinské NKVD Lavrentij Berija, nebo jako Maljuta Skuratov, dvořan cara Ivana IV. Hrozného a jeden z hlavních vůdců represivního systému opričniny.
„To je ‚otevřená otázka‘. Nepochybně je to však skutečný obskurant a brutalista, který se vyžívá v nezákonnostech, jež páchá. Putin ho oceňuje pro jeho skutečnou krvelačnost.
Připomínám, že naprosto všechny politické kauzy byly ‚ušity‘ pod Bastrykinovým osobním dohledem. On je také hlavním strůjcem strachu, který Rusy zcela ochromil.
Bez Bastrykinovy posedlosti ‚zadusit jakoukoli pravdu o válce‘ by válka nebyla možná, protože by v samotném Rusku vzniklo protiválečné hnutí, které by rychle získalo na síle a popularitě,“ uzavírá Alexandr Něvzorov.
Alexandr Bastrykin nebývá zmiňován tak často jako jiné postavy z kremelských kruhů, jako jsou třeba mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, exprezident Dmitrij Medveděv nebo fanatičtí televizní moderátoři jako Vladimir Solovjov.
Bastrykin je absolventem Leningradské státní univerzity, kde byl v 70. letech jeho spolustudentem Vladimir Putin. Putin je znám tím, že důvěřuje především lidem, které znal z dob, kdy ještě neměl žádné významné funkce. Pocházejí především z Leningradu, dnes Petrohradu.
„V červenci 2012 jej veřejně obvinil politický aktivista Alexej Navalnyj, že má utajené vazby na Českou republiku, kde prý mimo jiné tajně podniká, což se neslučuje s tím, že má přístup ke státním tajemstvím. Bastrykin obvinění odmítl a vysvětlil, že v České republice sice koupil byt, ale před nástupem do státní správy, a tento byt přenechal bývalé manželce. O pár dní později obvinil Bastrykinův úřad Alexeje Navalného ze zpronevěry,“ uvádí Bastrykinovo heslo na české Wikipedii.
Tento mocný muž je také na americkém sankčním seznamu, pro spoluvinu v případě umučení a nedostatečného vyšetření smrti Sergeje Magnitského. Magnitskij v roce 2009 zemřel po roční vazbě za nevyjasněných okolností. Předtím obvinil skupinu vysokých činitelů z miliardových machinací.
Bastrykin také bránil důkladnému vyšetření vraždy opozičního politika Borise Němcova, protože nedovolil vyslechnout jednoho z organizátorů vraždy, majora ruského ministerstva vnitra Ruslana Geremejeva.