ANALÝZA / Vaše zbabělost a malomyslnost jsou zaznamenány. S takovými slovy se zástupce ruského velvyslance při OSN Dmitrij Poljanskij pustil do Česka, které se odmítlo zúčastnit zasedání Rady bezpečnosti OSN svolaného Ruskem kvůli ostřelování Belgorodu. Podle Moskvy nedaleko hranic s Ukrajinou zabíjely české střely. Právě dodávky zbraní na Ukrajinu měla česká diplomacie na zasedání vysvětlit. Ta tak odmítla učinit a reakce zástupce ruského velvyslance při OSN na sebe nenechala dlouho čekat. Kdo je ale muž, který na sociální síti X tvrdě kritizoval českou pozici?
„Vaše zbabělost a malomyslnost jsou zaznamenány. Předpokládáme, že Česká republika se již nebude účastnit zasedání Rady bezpečnosti OSN na téma Ukrajina,“ napsal v reakci na odmítnutí pozvánky na jednání Rady bezpečnosti OSN Dmitrij Poljanskij. Rozzuřilo ho zřejmě prohlášení šéfa české diplomacie Jana Lipavského, který na stejné sociální síti napsal, že Česko nebude sloužit lží otrávené propagandě agresora.
Právě ruskou propagandu na svém profilu na sociální síti X Poljanskij prezentuje velice často. A jde přitom o ty nejpokleslejší narativy. Západ podle něj, když dodává napadené zemi zbraně, kolaboruje s nacistickou Ukrajinou. Spojené státy mimo jiné obviňuje z biologické spolupráce s Ukrajinou, což je téma, které se často objevuje i na českých dezinformačních kanálech. Stejně tak tvrdí, že válka mohla už skončit, pokud by Ukrajina byla připravena k vyjednáváním.
Nejpokleslejší propaganda v přímém přenosu
„Zelenskyj a jeho nohsledi by mohli tuto válku ukončit ještě dnes, kdyby se vzdali moci v Kyjevě a propustili tisíce politických vězňů,“ psal na začátku listopadu loňského roku zástupce ruského velvyslance při OSN. Nejde však o jedinou podmínku, kterou by podle něj musela Ukrajina k ukončení války splnit. „Odmítnutím nacistické ideologie a glorifikace nacistických kolaborantů, poskytnutím rovných práv ruskojazyčným občanům. To ovšem neudělají, ale mohli by, a tím zachránit mnoho životů a dát nový impuls ukrajinské suverenitě,“ dodal.
Jde zároveň o jeden z mála případů, kdy zmínil jméno ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. V ostatních příspěvcích jeho jméno přímo nezmiňuje, ale píše pouze o Ze. Neštítí se ale používat i slova jako ukrajinský diktátor. Poljanskij tak zřejmě přijal za svou taktiku ruského prezidenta Vladimira Putina. Vždyť i on své politické protivníky často nezmiňuje jménem. I o opozičním aktivistovi Alexeji Navalném mluvil v době, kdy se zotavoval z otravy v Berlíně, jako o pacientovi berlínské kliniky.
A právě kvůli ruské propagandě, kterou Poljanskij prezentuje, už v minulosti o svůj profil na sociální síti X (dříve Twitter, pozn. red.) přišel. Rusko krátce po začátku války v době, kdy dobývalo klíčové město Mariupol u Azovského moře, bombardovalo tamní porodnici. To tehdy zmínil i generální tajemník Organizace spojených národů António Guterres. A právě kvůli komentářům, ve kterých Poljanskij obviňoval Guterrese z šíření dezinformací, o svůj profil přišel. Moskva totiž tvrdila, že porodnici Ukrajina využívala k vojenským účelům.
„Je to velmi politováníhodné a jasně to ilustruje, jak moc si Twitter a tato země cení alternativního pohledu a svobodného tisku a svobodných informací,“ řekl krátce po zablokování jeho profilu v New Yorku na tiskové konferenci s tím, že si založí účet na komunikační platformě Telegram.
I s ním už měl v té době jisté zkušenosti. O rok dříve, když Twitter zablokoval účet Donalda Trumpa, zval v té době ještě stále prezidenta Spojených států právě na Telegram. „Vypadá to, že si už neužíváte svobodu slova ve své vlastní zemi,“ dodal tehdy zástupce ruského velvyslance při OSN podle deníku The New York Times.
Ukrajině nic nehrozí
Dmitrij Poljanskij se narodil na konci srpna roku 1971 a vystudoval obor Historie orientu na Institutu asijských a afrických zemí na Lomonosovově moskevské státní univerzitě. Další vzdělání získal v Diplomatické akademii ruského ministerstva zahraničních věcí, kde se zabýval mezinárodní ekonomií.
Mezi roky 2008 a 2011 byl na své první zahraničí misi. Jako ministerský rada působil na ruském velvyslanectví v Polsku a na svoji první štaci pod hlavičkou ruského ministerstva zahraničí, kam nastoupil v roce 1993, dodnes vzpomíná. Opět ale nezapomíná na notnou dávku ruské propagandy. „V Polsku jsem pracoval tři roky a mám na něj dobré vzpomínky, a to i přes řadu otázek, v nichž nejsme s Varšavou zajedno. Jedno by mělo být jasné: v této zemi nebyli nacističtí kolaboranti v takovém rozsahu, jako se to stalo na Ukrajině a v Pobaltí. Žádné polské Waffen-SS,“ psal na sociální síti X vloni v září.
Po návratu z Polska Poljanskij vedl zastupitelský úřad Moskevsko-tchajpejské koordinační komise pro hospodářskou a kulturní spolupráci. Právě tam využil své znalosti Asie. Ministerstvu zahraničí se osvědčil a v roce 2018 směřoval do New Yorku, kde je zástupcem stálého představitele Ruské federace při OSN.
Ještě před začátkem války na Ukrajině v době, kdy se na Západě spekulovalo, zda Rusko spustí plnou invazi, situaci uklidňoval a mluvil o šílenství a panice. „Co kdybychom řekli, že USA mohou obsadit Londýn za týden a způsobit smrt 300 000 civilistů? A to vše na základě našich zpravodajských zdrojů, které nebudeme zveřejňovat. Bylo by to pro Američany a Brity správné,“ ptal se na sociální síti X. A pouhý týden před začátkem války na Ukrajině mluvil o tom, že ruská vojska nepředstavují pro nikoho hrozbu. „Nejsem si vědom žádných hrozeb. Naše armáda na našem území nepředstavuje pro nikoho hrozbu,“ tvrdil v únoru roku 2022. Opak byl ale pravdou, kdy Rusko zahájilo 24. února 2022 plnou invazi.
Výkladní skříň Poljanského výroků
Ve výkladní skříni Poljanského výroků jsou ale i další perly. Ještě před tím, než bylo v dubnu roku 2022 Rusko vyloučeno z Rady OSN pro lidská práva, tvrdil, že takový krok by mohl mít pro OSN zničující důsledky. Podle Poljanského tato situace odhaluje širší obraz: západní země chtějí pod záminkou potrestání Ruska oslabit instituce OSN. Jak se ale zdá, ke zničení OSN vyloučení Ruska z orgánu, jehož deklarovaným cílem je prosazovat a chránit lidská práva po celém světě a věnovat se případům jejich porušování, zatím nevedlo.
Později zase Západ označil za spoluviníka zločinů Kyjeva proti civilistům. „Poskytování kyjevskému režimu dělostřelectva a raketometů dlouhého doletu činí z našich bývalých západních partnerů spoluviníky ukrajinských zločinů proti civilistům,“ tvrdil v době, kdy Spojené státy dodávaly Ukrajině systémy HIMARS. Ruské útoky na civilní cíle ale odsoudit zapomněl.
A když Valné shromáždění OSN odsoudilo ruskou anexi čtyř částečně okupovaných ukrajinských území, Poljanskij prohlásil, že hlasování o protiruské rezoluci o Ukrajině je pro tuto světovou organizaci špatným výsledkem. „Jen takovými metodami může Západ donutit širší členskou základnu OSN, aby stála při Ukrajině. To je pro OSN velmi špatné a pro světovou diplomacii citelný neúspěch,“ dodal na sociální síti X.
Největší absurdity ale docílil, když Ukrajinu a Západ obviňoval na zasedání OSN z válečných zločinů. „Záměrné ostřelování fungujících civilních zdravotnických zařízení a cílené zabíjení civilistů jsou těžkými válečnými zločiny kyjevského režimu a jeho západních pánů,“ řekl v polovině loňského roku. V nemocnici ale podle zpráv byla ošetřovna a ubikace pro Kadyrovovy válečníky z Čečenska.
Diplomacie není hlasité mluvení
Diplomacie není podle zástupce ruského velvyslance při OSN jen o hlasitém mluvení. „Je to výměna názorů, snaha najít společnou řeč a hledání kompromisu,“ řekl v únoru před třemi lety. „I když se svým protějškem nesouhlasíte, měli byste přesto pochopit přístupy, kterými se řídí, nějakým způsobem se snažit přijmout jeho stanovisko a přemýšlet, jak skloubit přístupy různých stran a svůj vlastní. To, co se někdy zdá nemožné, závisí na úhlu pohledu. Jak říká známá poučka, 10 procent světových konfliktů vzniká kvůli rozdílným názorům a postojům a 90 procent kvůli špatnému tónu, kterým je prezentován,“ dodal.
Na svá slova ale nejspíš zapomněl, když spílal České republice kvůli odmítnutí účasti na zasedání Rady bezpečnosti OSN. A když uživatelé sociální sítě X reagovali na jeho slova o zbabělosti a malomyslnosti, ještě přidal.
„Podle komentářů pod tímto příspěvkem vidím, kolik lidí v České republice je bohužel zombifikovaných, s naprosto vypranými mozky západní propagandou, naplněných nenávistí a rusofobií. Nevíte, co je dnešní Rusko, a soudíte o jeho činech pouze podle toho, co vám předkládají vaše masmédia,“ pustil se v češtině do uživatelů sociální sítě.
„Pravda vám není potřeba, ale když ji poznáte, hořce vás zklame. Bůh je vám soudce! Naštěstí ne všichni Češi jsou takoví, obrovské díky všem, kteří mi napsali slova podpory, kteří vědí a srdcem cítí, kde je pravda a kde je zlo. Vy jste budoucnost! Přeji vám všechno nejlepší v nadcházejícím roce, společně zvítězíme,“ uzavřel.
Stejně jak zapomněl na ruské válečné zločiny na Ukrajině a zvěrstva ruské armády, zapomněl tak zřejmě i na svůj vlastní výrok o diplomacii. Většina světových konfliktů totiž přece vzniká kvůli špatnému tónu, kterým je názor prezentován.