NÁZOR / Vjačeslav Volodin, hlava sboru servilních kývačů nazývaného Státní duma, radí Američanům ohledně jejich prezidentských voleb. Vzhledem k tomu, že v Rusku neměli normální prezidentské volby nikdy a po nástupu Putina fakticky vzato žádné, mohl by být papaláš skromnější.
Volodin se snaží tvrdit, že proti nebohému Donaldu Trumpovi se rozjela kampaň, aby bylo možné znova zvolit již dosti letitého Joea Bidena. „Soud v USA odsoudil bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa za pokus o znásilnění novinářky v roce 1996. Porota konstatovala, že ke znásilnění nedošlo, ale nařídila mu zaplatit odškodné ve výši pěti milionů dolarů. Za tímto vývojem kolem Trumpa stojí prý Bidenovi političtí technologové,“ píše Volodin.
Pak konstruuje, že „čím absurdnější však budou obvinění proti bývalému americkému prezidentovi (a bude jich mnohem více), tím více se bude jádro jeho příznivců srocovat a mobilizovat“. Pak se jiný protikandidát neprosadí a Trumpa půjde porazit snadněji, než by to bylo v případě někoho jiného.
Obvinění proti Trumpovi, kterých je pěkná řádka, ovšem nijak absurdní nejsou. Jeho kejkle s daněmi se zřejmě dají dost dobře zdokumentovat a daně jsou v Americe o něco posvátnější záležitost, než je tomu v Rusku. Volodin si to zřejmě neumí představit. Také na zacházení se ženami tam mají jiná měřítka než v ruském ráji domácích násilníků. Hlavně si ale Vjačeslav Viktorovič nějak nedovede vysvětlit, že by nějaký bývalý prezident mohl být popotahován po soudech. To by se v Rusku nestalo!
Hlava takzvané Dumy, tedy orgánu určeného ke schvalování Putinových příkazů, rozvíjí spekulace, co za tím vším je. „Pro Bidenovy spin doktory je důležité, že je to právě Trump, kdo kandiduje na prezidenta za Republikánskou stranu. Jeho vysoký antirating je Bidenovou šancí. Být tam jiný republikánský kandidát, ‚ospalý Joe‘ by podle nich nemohl vyhrát,“ míní předseda.
Pak opakuje mantru ruské propagandy, kterou se Moskva snažila šířit i na Západě, že poslední prezidentské volby nebyly fér. „Vzhledem k tomu, že během minulé volební kampaně Biden zvítězil výhradně díky masivnímu gerrymanderingu – předčasných voleb (poštou i osobně!) se zúčastnilo 101,4 milionu lidí (63,8 procenta voličů!), –podruhé už to možná nepůjde.“
Ty volby, zřejmě nejsledovanější a nejkontrolovanější v americké historii, byly ovšem zcela v pořádku. (Tedy kromě Trumpovy snahy prokázat za každou cenu jejich neplatnost.) Ano, ve Spojených státech je možné volit už od občanské války v 19. století korespondenčně. Velký objev. Žádné podvody se přes ohromnou snahu trumpovců nepovedlo prokázat.
Nakonec Volodin tvrdí, že „prezidentská kampaň v USA se mění v cirkus“. To není moc přesné. Americké volby nějak připomínají cirkus odnepaměti. Rozhodně to nebyla tak ponurá záležitost jako jinde. V ruském impériu by za tisíc posledních let mohli vzpomínat v souhrnu tak sotva na dvě desetiletí, kdy tam volby v normálním slova smyslu něco aspoň připomínalo.
Churavého Borise Jelcina museli před komunistou Zjuganovem zachraňovat američtí PR mágové, na což v Moskvě neradi vzpomínají. Po nástupu Putina už se takovým trapnostem předešlo a vítěz byl jasný předem. Nejdřív se pracovalo tak, že zkrocená média válcovala prostý lid. Pak došlo na odstraňování protikandidátů a nakonec na jejich zavírání. V poslední fázi dostala poslankyně Těreškovová spontánní nápad, že se Putinovi mohou přidat další funkční období, a takzvaně překvapený Putin dojatě souhlasil. Aby to nevypadalo úplně blbě, udělalo se „referendum“ s hlasováním na kdejaké lavičce v parku a v kufru auta a všechno bylo hladce schváleno.
Takže dnes je Boris Němcov mrtvý, Alexej Navalnyj v lágru, ostatní jsou buď umlčeni, v exilu, za mřížemi, nebo v hrobě.
Ne, v Rusku už to není ani cirkus, spíš to připomíná staré rytiny s motivem Tance smrti. Ať Volodin nepoučuje.