Letošní ruská ofenziva selhala a je nepravděpodobné, že by dosáhla svých cílů. První západní stíhačky F-16 už míří do boje, kde mohou Ukrajincům usnadnit protiútoky. Sklady moderních ruských tanků zejí prázdnotou a do boje jsou proto posílány archaické zbraně staré 80 let. Na Ukrajinu naopak proudí západní zbraně i munice. Podpora Kyjeva na příští rok války byla jasně definována spojenci z NATO. Rusko zřejmě v brzké budoucnosti čekají nemalé potíže.
Ještě na jaře to vypadalo pro Ukrajince, kteří již téměř 2,5 roku vzdorují plnohodnotné ruské invazi, bledě. Nedostatek munice, vyčerpání personálu, nedostatečné a narychlo vybudované obranné linie a masivní ruské útoky hrozily převálcovat jejich obranu. Jejich heroický odpor však pomalu přináší ovoce.
„Rusko pravděpodobně během příštích měsíců nedosáhne významných územních zisků na Ukrajině, protože jeho špatně vycvičené síly mají problém proniknout ukrajinskou obranou, kterou nyní posílila západní munice,“ píše list The New York Times s odvoláním na vyjádření získaná od informovaných amerických představitelů.
Jak list uvádí, Rusko během posledních měsíců utrpělo ohromné ztráty, aniž by se mu podařilo dosáhnout větších územních zisků. Vojenské neúspěchy agresora předznamenávají změnu ve válečné dynamice, ve které ještě před několika měsíci Rusko jasně dominovalo. Jeho postup ale značně zpomalila zocelená ukrajinská obrana.
Jak píše nezávislý ruský deník The Moscow Times, závažnost situace si už začínají uvědomovat i samotní Rusové. Ti kritizují například tažení v Charkovské oblasti, které se de facto zastavilo a které čelí silným ukrajinským protiútokům. „Za celé dva měsíce, od 16. května, činí celkový postup ruských jednotek ve směru Volčansk (Vovčansk, pozn. red.) až 200 metrů,“ rozčiluje se jeden z nich a přirovnává situaci Rusů k poziční válce u Verdunu v roce 1916.
Boj ruských jednotek na Ukrajině má navíc v brzké budoucnosti zkomplikovat zapojení západních stíhaček F-16 do války. Přestože jich budou „jen“ desítky oproti stovkám ruských letounů, mají tyto osvědčené stroje podle odborníků, které vyzpovídal Business Insider, kapacitu v rámci integrované kampaně vzduch-země zajistit pro Ukrajinu krátkodobou lokalizovanou vzdušnou převahu, která by se mohla stát součástí větších operací ukrajinských sil k zajištění průlomů v konkrétních oblastech.
Ruská armáda, která je bude muset zastavit, přitom již v ničem nepřipomíná armádu, která Ukrajinu v únoru 2022 napadla. Nejde jen o ztrátu značné části vycvičených profesionálních vojáků, které nyní na bojišti nahradili mobilizovaní Rusové, dobrovolníci a vězni.
Podle webu Forbes se například naprosto změnila situace tankových jednotek, jejichž moderní zbraně byly ze značné části zničeny a aktuálně již budou muset být ve velkém měřítku nahrazovány tanky starými 80 let. Těch jediných má totiž Rusko ještě relativní dostatek.
Rusové podle informací získaných z otevřených zdrojů ztratili na Ukrajině již přes 3000 tanků, a to zejména těch novějších a moderních, tedy T-72, T-80 a T-90. Nyní jim nezbývá než nasadit do boje ve velkém měřítku tanky T-62 ze svých strategických zásob. Tento typ má do budoucna v ruských jednotkách na Ukrajině zcela převládnout, jelikož množství moderních tanků, o něž Rusové ve válce každý rok přicházejí, nejsou ani zdaleka schopni nahradit nově vyprodukovanými vozidly.
Tanky T-62 mají však tenčí pancíř než jejich moderní následovníci a nedisponují ani automatickým nabíjením, takže je nutno je nabíjet ručně. Za modernějšími modely zaostávají samozřejmě rovněž v řadě dalších technických parametrů. Snadno se tak stanou kořistí ukrajinských dronů, dělostřelectva či ručních protitankových zbraní.
Ukrajina zrychleně mobilizuje, a navíc může minimálně do konce roku 2025 počítat se stabilní podporou svých spojenců z řad NATO. Ti již připravili plán koordinace dodávek zbraní na Ukrajinu a specifikovali objem své pomoci minimálně na 40 miliard eur. Ve světle výše uvedeného se zdá, že Rusko, válčící svým vyčerpávajícím, těžkopádným a krvavým způsobem, čekají na Ukrajině v brzké budoucnosti velice těžké časy.