Strach ze svých vlastních lidí provází Vladimíra Putina na každém kroku. Jak popisuje bývalý člen jeho ochranky, informace ohledně místa pobytu ruského prezidenta často neznají ani lidé pověření zajišťováním jeho bezpečnosti. Stávalo se tak, že všichni vyrazili zajistit sídlo, kde měl Putin pobývat, aby se následně ukázalo, že se v něm prezident vůbec nenachází a je zcela jinde.
V rozhovoru, který nezávislé ruské televizi Dožď poskytl bývalý člen prezidentské ochranky Vitalij Brižatyj, vzpomíná nyní již uprchlý člen ochranky ruského prezidenta na doby, kdy byl pověřen ostrahou Putinovy tajné rezidence nedaleko osady Olyva na jihu Krymu, píše list The New Voice of Ukraine.
Brižatyj, který z Ruska i se svou rodinou uprchl do Ekvádoru po vypuknutí plnohodnotné války proti Ukrajině, popsal, že byl zodpovědný za zajištění bezpečnosti přísně tajných sídel ruského exprezidenta Dmitrije Medveděva a hlavy tajné služby FSB Alexandra Bortnikova, která se nacházejí v bezprostřední blízkosti Putinovy rezidence.
Ruský prezident podle něj nevěří ani svému vlastnímu bezpečnostnímu personálu, který často není vůbec informován ohledně místa, kde se Putin nachází. „Mohli informovat stráže chránící Putina, že odpočívá ve své rezidenci, a všechen personál tam vyrazil ji zabezpečit, zatímco Putin mohl být na zcela jiném místě,“ popsal Brižatyj.
Ten také vzpomínal na okolnosti Putinových návštěv okupovaného Krymu, kdy byl jeho přílet oznámen současně na dvou letištích – Sevastopol a Simferopol, která jsou od sebe vzdálena přes 100 kilometrů. Ovšem ani to nic neznamenalo, protože prezident si mohl zvolit jiný způsob dopravy, včetně námořní. Podle něj to ilustruje míru obav o svůj život, které ruský prezident má.
O tom, že Putinovu smrt v případě rozhodnutí jeho dosavadních ochránců pravděpodobně může zařídit i někdo z osobních strážců, hovořil již dříve bývalý elitní agent KGB Sergej Žirnov. Podle něj stačí pokyn šéfa prezidentské gardy nebo šéfa federální ochranné služby FSO a po prezidentovi bude veta. Nemusí se ani namáhat, aby brali zbraň do svých rukou.
Žirnov také popsal, že případným vykonavatelem příkazu k popravě může být de facto kdokoli, s kým se ruský prezident nebojí blízkého kontaktu, jako je jeho milenka Kabajevová, nebo dokonce jeho zpovědník. Není tedy divu, pokud má ruský prezident obavy, že by se mu mohlo stát něco zlého.