Na základě informací, které během svého pátrání zjistila a zkompletovala ukrajinská tajná služba SBU, byl k odnětí svobody v délce patnácti let odsouzen předseda Ruské státní dumy Vjačeslav Volodin. Vzhledem k tomu, že se zdržuje v Rusku, byl odsouzen v nepřítomnosti.
„Během soudního jednání v nepřítomnosti byl uznán vinným podle části 3 čl. 110 trestního zákoníku Ukrajiny (narušení územní celistvosti cizího státu). Podle spisu je úředník důvěrníkem hlavy Kremlu a podílel se na přípravě plnohodnotné invaze do Ruska,“ popsala trestný čin, kterého se Volodin dopustil, SBU.
Podle důkazů shromážděných SBU i podle rozsudku samotného dal 15. února 2022 v jednacím sále ruského parlamentu hlasovat o výzvě Putinovi, aby „uznal nezávislost dočasně okupovaných oblastí Kovna a Luhanska“. Poté toto rozhodnutí veřejně podpořil a pro hlasování osobně zajistil potřebný počet poslaneckých hlasů.
Po schválení Volodin zorganizoval ratifikaci tzv. dohody o spolupráci a vzájemné pomoci mezi Kremlem a těmito okupovanými územními celky Ukrajiny.
„Kreml následně využil Volodinovy legislativní iniciativy k zahájení totální války proti Ukrajině,“ konstatuje SBU. Ve své činnosti podle soudu navíc neustal a i v současné době „nadále ospravedlňuje dočasné obsazení území Ukrajiny a vyjadřuje se na podporu ozbrojené agrese Ruské federace“.
Volodin však nepůsobil pouze jako jedna z postav, která se zasloužila o vypuknutí války a o demontáž sousedního státu, ale patří k předním Putinovým propagandistům, kteří plní zadání, aby Putinovy kroky získaly navenek jakýsi punc legitimity a svého pána brání proti kolektivnímu Západu.
V březnu 2023, krátce poté, co Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu vydal na Putina mezinárodní zatykač pro spáchání válečných zločinů, navrhnul zakázat jakoukoliv činnost ICC v Ruské federaci.
V květnu 2023 pak ruská duma na Putinův návrh odhlasovala vypovězení smlouvy o konvenčních ozbrojených silách v Evropě, která byla podepsána v Paříži v roce 1990. Rusko její platnost pozastavilo již v roce 2007 a nyní ji vypovědělo. „Poslanci Státní dumy, vedeni zájmy našich občanů, aby zajistili bezpečnost Ruské federace, se rozhodli vypovědět Smlouvu o konvenčních ozbrojených silách v Evropě,“ řekl předseda Státní dumy Vjačeslav Volodin.
Volodin navíc často ostře vystupuje proti západním demokraciím, které podporují bránící se Ukrajinu. Například Polsko tak Rusku dluží 750 miliard dolarů za „osvobození v roce 1945“. Zároveň patří k předním „překrucovačům“ historie, popírá podíl Sovětského svazu na rozpoutání druhé světové války prostřednictvím paktu Molotov-Ribbentrop, či katyňský masakr spáchaný Rusy na zajatých polských vojácích i civilistech.
O tom, že Putin je jeho jediným vzorem, svědčí Volodinovo vystoupení po pokusu o vzporu tzv. wagnerovců pod vedením Jevgenije Prigožina. Tehdy Putina charakterizoval jako nezlomného vůdce. „Putin vyšel z této obtížné situace ještě silnější, a to jak v zemi, tak ve světě. Udělal vše pro to, aby zabránil krveprolití a nepokojům… Analyzujeme-li výzvy, kterým naše země čelila v minulosti, můžeme dojít k následujícímu závěru: kdyby v letech 1917 a 1991 stáli u kormidla lidé jako Putin, nedošlo by k žádné revoluci a rozpadu SSSR,“ napsal Volodin.
Nevynechal však ani možnost zkritizovat Západ po slavnostním zahájení olympijských her v Paříži či přesvědčovat Ukrajince, že Volodymyr Zelenskyj již není ukrajinským prezidentem.
„Vzhledem k tomu, že se odsouzený nachází na území Ruské federace, je počátek výkonu trestu stanoven ode dne jeho skutečného zadržení,“ zakončila komentář k rozsudku nad tímto Putinovým propagandistou ukrajinská tajná služba.