Jednotné Rusko navrhlo poslat alkoholiky do války s Ukrajinou a do továren. Uvedl to předseda Kurganské oblastní dumy, člen strany Jednotné Rusko Dmitrij Frolov. Armáda by je mohla verbovat z řad těch, kdo skončili v takzvaných centrech pro vystřízlivění.
„Právě minulý týden se konalo velké zasedání výboru pro obranu a bezpečnost. Jedním z hlavních problémů, které podniky vyslovily, byl přebytek pracovních míst, nedostatek pracovníků. To, že člověk skončil v centru pro vystřízlivění, neznamená konec jeho pracovního života. Každý má právo udělat chybu. Možná, že někteří z nich budou chtít podepsat smlouvu, sloužit a bránit vlast,“ citoval ho portál 45.RU.
Vedoucí odboru sociálního zabezpečení regionu Elena Sitniková uvedla, že 48 procent návštěvníků center pro vystřízlivění je nezaměstnaných. V této souvislosti navrhla vyvěsit v zařízeních letáky s informacemi o průběhu vojenské služby.
Jaké by podobné návrhy mohly mít nezamýšlené důsledky, by zřejmě stálo za úvahu, protože v ruské armádě se objevují různé vážné incidenty spáchané vojáky s neblahou minulostí.
Telegramový kanál agentury ASTRA například píše, že velitel roty Štorm-Gladiátor ruského ministerstva obrany spolu se svým zástupcem zastřelil dva své podřízené v okupované části Záporožské oblasti Ukrajiny.
K vraždě došlo ještě 18. září 2023 v ruskou armádou okupované obci Zelený Jar, zjistila ASTRA. Zastřelená těla vojáků 508. útočného pluku 58. kombinované armády, 60letého Šakira Akberova a 57letého Andreje Lukašina, byla nalezena poblíž autobusové zastávky. Pro podezření z vraždy byli později zadrženi jejich spolubojovníci: velitel roty „Štorm-Gladiátor“ 503. útočného pluku, 38letý Alexandr Ostaškov, a jeho zástupce, 29letý Magomed Magomedov. Všichni účastníci událostí jsou již dříve odsouzenými občany Ruské federace.
Pokud jde o samotný alkoholismus, stojí zřejmě za řadou úmrtí ruských vojáků, jejichž smrt byla způsobena takzvanými „nebojovými příčinami“. Domnívají se to britské zpravodajské služby na základě sledování ruských zdrojů. „Ruští velitelé se pravděpodobně domnívají, že rozšířené zneužívání alkoholu má obzvláště negativní dopad na bojeschopnost. Protože je však zneužívání alkoholu běžné ve velké části ruské společnosti, bylo dlouho mlčky považováno za součást vojenského života, a to i během bojových operací,“ soudí zpravodajci.
Mezi další hlavní příčiny nebojových ztrát patří podle odhadů britské rozvědky nesprávný výcvik se zbraní, dopravní nehody a zranění způsobená povětrnostními vlivy, jako je například podchlazení.