Putinovská strana Jednotné Rusko dostala za úkol obsadit dvě třetiny křesel v nové Státní dumě. Kreml chce světu ukázat, jak jsou ruští občané semknuti kolem Vladimira Putina. Zdá se ale, že to nebude jednoduchý úkol.
Ruský server Meduza.io popisuje, v čem může být s demonstrací takové národní jednoty problém.
Kreml se domnívá, že Jednotné Rusko by mělo prokázat vysokou míru podpory Vladimira Putina a jeho vlády okolnímu světu, zvláště když si ruské kruhy myslí, že nová administrativa USA bude zaměřena proti Rusku a pokusí se ovlivnit volby do Dumy.
Jednotné Rusko tedy obdrželo od Kremlu nové pokyny k přípravě voleb do Státní dumy v roce 2021. Byly vytvořeny na uzavřené schůzce představitelů prezidentské administrativy a vedení strany s padesáti poslanci Státní dumy, kteří by podle plánu měli zůstat v novém složení parlamentu. Cílem je získat mnohem více než dvě třetiny křesel ve Státní dumě (tedy více než ústavní většinu).
Již dříve samotné Jednotné Rusko považovalo v zásadě za „realistický“ scénář, že by ve Státní dumě získalo dvě třetiny či o něco více křesel. Opakování výsledků posledních voleb do Státní dumy, kdy strana v roce 2016 získala v parlamentu 343 křesel (76 procent křesel), však bylo považováno za nemožné „z řady objektivních důvodů, které mají negativní dopad na politickou agendu jako celek“.
Aby si udrželi současnou pozici v parlamentu, potřebuje strana mít na kandidátních listinách více než 140 poslanců a k tomu musí strana získat více než 62 procent hlasů, což je dvojnásobek současných preferencí Jednotného Ruska.
Podle zdroje „Medúzy“, blízkého prezidenstkým kruhům, se v Kremlu myslí, že Američané mají v plánu zasahovat do voleb, provádějí propagandu mezi mladými lidmi. V regionech se prý pořádají vzdělávací semináře, jak zdiskreditovat vládu a bojovat proti jejím kandidátům.
Jeden ze zdrojů serveru Meduza říká, že výsledky amerických voleb byly projednány na samostatném zasedání ruské bezpečnostní rady. Navrhuje se, aby reakcí na změnu v USA byla tvrdší domácí politika. Okruh kolem prezidenta Putina si je ale vědom problému s nízkými preferencemi vládnoucí strany. Ale „prezidentův příkaz je prezidentův příkaz“, uvádí jeden z nich.
Hlavní jednotkou kampaně je nyní volební okrsek s jedním mandátem. Pouze 20 až 25 z 225 okrsků je však považováno za přímo problematické. Osm z nich se nachází v Moskvě. V nich je možnost vítězství kandidáta, který není z Jednotného Ruska, „povolena“, takže teoreticky může zvítězit opozice.
Problém představuje pro současnou moc strategie „chytrého hlasování“ vymyšlená opozičním politikem Alexejem Navalným. Šéf vnitropolitického bloku Putinovy prezidentské Sergej Kirijenko chápe, že Navalného projekt má omezený dopad na výsledky hlasování, ale obává se toho prezident Putin. Silovici (lidé z bezpečnostních, vojenských a podobných služeb) přesvědčili Putina, že „chytré hlasování“ je jedním z nástrojů západního vlivu, který může volby vážně poškodit, a proto je proti němu třeba bojovat.
Jak přesně chtějí podle kremelského plánu čelit Navalného projektu, není jasné. Jednotné Rusko chce nejspíš v jednomandátových okrscích nasadit určitý typ kandidátů. Měli by to být specialisté „v sociálně důležité sféře nebo v sociálně oblíbené sféře činnosti“, kteří jsou navíc schopni komunikovat s lidmi. V rámci boje proti „chytrému hlasování“ se v Moskvě pokusili uchýlit k trollingu v sociálních sítích a pro tento účel byli již najati političtí technologové.
Volit se má tři dny a volební účast se odhaduje na 60 procent voličů. Bude tedy dost času na to, aby výsledky byly patřičně „upraveny“.
V nejproblematičtějších regionech, tedy velkých městech s miliony obyvatel a místech se slabou podporou Jednotného Ruska bude aktivně využíváno elektronické hlasování.
Pro zlepšení výsledků Jednotného Ruska plánuje Kreml vést aktivní „protipropagandistickou“ kampaň, mimo jiné proti systémové opozici. Komunistická strana je zatím považována za hlavní překážku a možného hlavního příjemce „chytrého hlasování“. Chystají se také nové zákony o „zahraničních agentech“ a zvažuje se možné zablokování sociálních sítí kvůli „diskriminaci ruských občanů“. Připravuje se zpřísnění právních předpisů o shromážděních a vzdělávacích aktivitách. To vše by se mohlo konat pouze se souhlasem úředníků.
„Silovici“ prezidentovi stále naznačují, že se Západ do ruských voleb vměšuje tak, že je to skoro válka a že už to není věc domácí politiky, ale zahraniční. Oficiální média se také pilně věnují americkým volbám a používají spory ohledně elektronického a korespondenčního hlasování k tomu, aby byly ruské volby v tomto srovnání vylíčeny jako skutečně čisté a v pořádku.