Zprávy z bojišť na Ukrajině jednou za čas vystřídá informace o špatném zdravotním stavu Vladimira Putina. Přestože Kreml tvrdí, že je prezident naprosto v pořádku, mnoho lidí se domnívá, že tomu tak není. Spekuluje se o Putinově rakovině či Parkinsonově chorobě. Nikdo zatím nemá důkaz, hypotéz je ovšem mnoho. S další přišel britský profesor.
Mark Galeotti, který bývá označován za odborníka na Vladimira Putina, ve svém textu pro deník Daily Mail dokonce tvrdí, že se blíží konec ruského prezidenta. „Čas se krátí. V říjnu mu bude 70 let a je zřejmé, že se necítí dobře,“ říká autor životopisu ruského prezidenta a poukazuje na nemoci, které se v souvislosti s Putinem často zmiňují. „Nejsem lékař, ale Putina pozorně sleduji už 25 let a něco je velmi špatně,“ dodává.
Profesor University College London upozorňuje také na to, že je ruská hlava státu stále paranoidnější. „Má svůj personál, bodyguardy, tým ochutnávačů jídla a další, ale už několik měsíců si drží odstup od vyšších ministrů, poradců a asistentů, s nimiž se kdysi často radil,“ zdůrazňuje Galeotti Putinovu izolaci, která začala v době nástupu covidu.
Nachází také historickou souvislost s nacistickým vůdcem. „Nelze si nevzpomenout na poslední dny Adolfa Hitlera, kdy se válka, kterou rozpoutal, obrátila i proti němu. Putinovi nepřátelé samozřejmě nestojí před branami Moskvy jako Hitlerovi nepřátelé v Berlíně, přesto existují paralely v tom, že oba vůdci odmítají naslouchat radám ostatních,“ říká dlouholetý pozorovatel chování ruského prezidenta.
Přitom Putin nemá naprosto žádné významné vojenské zkušenosti. „V mládí se vyhnul státní službě, protože šel na univerzitu, kde studenti místo ní absolvovali výcvik důstojníků v záloze,“ říká Galeotti.
„Tento ‚výcvik‘ se skládal z trochy pochodování a několika letních cvičení a Putin jej absolvoval jako poručík dělostřelectva. Po ukončení univerzity vyžadoval výcvik záložníků každý rok zvláštní týden vojenské služby, ale Putin okamžitě vstoupil do tehdejší KGB a mohl požádat o výjimku,“ osvětluje armádní „zkušenost“ ruského prezidenta profesor.
Zvláštní situace pro něj nastala 9. května, kdy se Putin objevil na oslavách Dne vítězství. „Bylo překvapivé vidět muže, který si budoval politický kapitál na svém černém pásu v judu, hokeji a jízdě na koni, jak sedí obklopen deseti bodyguardy a s dekou přes kolena,“ říká Galeotti. „Vedle něj seděli devadesátiletí veteráni s hrudí ověšenou medailemi, kteří se bez ní bez problémů obešli,“ připomněl.
Změna na prezidentovi však podle něj není pouze fyzická. „Mladý Putin – nevyzpytatelný Putin – prošel řadami KGB a postsovětské politiky jako chytrý, diskrétní pomocník, který by se spojil s byznysem, ale také s podvodníky a gangstery,“ zavzpomínal na prezidentovu minulost britský profesor.
„Vynikal v umění jednat s lidmi, dobře věděl, jak na ně zapůsobit nebo je zastrašit. Zdá se, že tuto dovednost ztratil,“ myslí si Galeotti. „Nedokážu si však představit, že by skončil jako Hitler, tedy vlastní rukou. Na to je příliš velký pragmatik a stále v něm zůstává určitá racionalita,“ dodává.