
Ruský oligarcha, šéf oceláren NLMK Vladimir Lisin s tehdejším ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem v roce 2010. FOTO: Wikimedia Commons/ Kremlin.ru/ CC BY 4.0
FOTO: Wikimedia Commons/ Kremlin.ru/ CC BY 4.0

Ve třech evropských zemích dál nerušeně provozuje své ocelárny ruský koncern NLMK oligarchy Vladimira Lisina. Ten v Rusku zároveň podporuje ruské válečné úsilí. Zatímco doma dodává unikátní a nenahraditelné typy oceli pro výrobu smrticích raket, dronů a dalších zbraní, jeho belgická, italská a dánská filiálka vesele zpracovává ruskou ocel pro země Evropské unie. Z některých zpráv se zdá, že výjimku až do roku 2028 mu zařídili Češi. Ministerstvo průmyslu a obchodu to však popřelo. Jisté je tak jenom to, že tyto továrny v Evropě dál fungují.
Zatímco jiní dodavatelé ruského zbrojařského komplexu, kteří umožňují vraždění civilistů i obránců Ukrajiny, čelí ekonomickým i jiným sankcím civilizovaného světa, jiné ruské společnosti dál vesele prosperují, a to i na území Evropské unie. Vyplývá to ze zjištění investigativních novinářů deníku Ukrajinska pravda.
Jak uvedli, koncern NLMK ruského oligarchy Vladimira Lisina vyrábí ocel hned ve třech závodech v Evropě a dováží k tomu ruské suroviny. O tom, že jeho podniky zároveň významně pomáhají válečné agresi Ruska na Ukrajině, se cudně mlčí.
Lisinovy ocelárny přitom mezi léty 2022 a 2024 dodaly nenahraditelný typ oceli hned dvaceti dvěma sankcionovaným ruským zbrojařským podnikům, a to v přepočtu za minimálně 33 milionů korun.
„NLMK je jediným ruským producentem elektrické oceli. Ta je nezbytnou surovinou při výrobě součástek pro balistické rakety a střely s plochou dráhou letu, protileteckých raketových systémů, dronů a dalších typů zbraní. Bez takové oceli by bylo nemožné vyrábět napájecí systémy pro desítky typů vojenského vybavení,“ napsali ukrajinští novináři.
Ruský koncern podle nich poskytl své produkty široké škále sankcionovaných ruských podniků produkujících neméně široký sortiment zbraní, které tamní armádě slouží k útokům na civilisty i vojenské cíle.
Jsou mezi nimi společnosti vyrábějící rakety Oniks (jimiž Rusové opakovaně bombardovali například Oděsu, pozn. red.), výrobci raket pro systémy S-400, společnosti vyrábějící průzkumné drony Orlan, protivzdušné systémy TOR a mnoho dalších firem.
„Je těžké tomu věřit, ale 40 minut od bruselské centrály Evropské komise stojí dvě ocelárny vlastněné jedním z nejbohatších ruských oligarchů. Je těžké tomu věřit, ale tyto továrny jsou stále v provozu i dnes. A zdá se naprosto neuvěřitelné, že Vladimir Lisin současně vyrábí ocel tady, v srdci Evropské unie, i tam, pro ruskou armádu,“ řekl deníku investigativní novinář Mychajlo Tkač.
Výjimku prý zařídili Češi
Podle informací, které v roce 2023 zveřejnilo Politico, stáli u povolení dodávek od ruské ocelářské společnosti NLMK Češi. Právě oni měli požádat o prodloužení výjimky těmto ocelárnám kvůli tomu, že jsou na nich závislé klíčové podniky českého automobilového průmyslu, pro jejichž výrobu měl být NLMK klíčovým dodavatelem.
Společnost podle Politico sice vyrábí svou ocel zejména v Rusku, v Evropě má ale válcovny, z nichž dále dodává automobilkám tolik potřebný materiál, který tvoří velkou část karoserie a dalších částí automobilu. Do Evropy tak nadále proudí ruské polotovary, které se ve zmíněných podnicích následně dále zpracovávají.
Přechodné období pro NLMK původně platilo do roku 2024, ale Česká republika podle evropských diplomatů, na které se autoři článku odvolávají, požádala o prodloužení přechodného období do roku 2028 kvůli významným obtížím při získávání těchto produktů od nových dodavatelů či z alternativních zdrojů.
Z výše uvedeného článku, který publikovali Ukrajinci, je zřejmé, že ruská společnost vyrábí a dodává svou ocel na evropský trh i nadále.
Ministerstvo: Česko nežádalo o vynětí NLMK
Deník FORUM 24 se obrátil na ministerstvo průmyslu a obchodu a také na ministerstvo zahraničí, aby poskytla svá vyjádření k tomu, zda je pravda, že ruská společnost, která podporuje fungování ruského zbrojního průmyslu, nadále dodává ocel na evropský trh, a zda se jedná o výjimku vyžádanou Českou republikou.
Ministerstvo zahraničních věcí nás odkázalo ústy svého mluvčího Daniela Drakea na české ministerstvo průmyslu a obchodu. Podle toho se tvrzení Politico o tom, že Češi usilovali o vynětí koncernu NLMK z evropských sankcí, nezakládá na pravdě.
„Česká republika nevyjednala vynětí NLMK z evropských sankcí a ani o něj nežádala. Česko prosazovalo výjimku na specifickou položku – bramy – bez vazby na konkrétní ruskou firmu, včetně NLMK,“ sdělila deníku FORUM 24 Miluše Trefancová z ministerstva.
(Bramy jsou polotovary z oceli ve tvaru širokých a relativně krátkých plochých bloků, které slouží jako výchozí materiál pro další zpracování, zejména pro válcování tlustých plechů, pozn. red.)
Jak Trefancová dále uvedla, důvodem udělené výjimky je nedostatečná globální dostupnost tohoto materiálu v požadované kvalitě. „Pro některé provozy v Česku jsou bramy klíčovým vstupem a jejich výpadek by ohrozil výrobu i zaměstnanost,“ vysvětlila Trefancová.
Výjimku na dodávky těchto polotovarů je podle ministerstva nutné zachovat, a to „i z pohledu kontinuity průmyslové výroby a zachování know-how v oboru, který v EU nemá nové kapacity“.
„V současné době se pracuje na zajištění alternativních zdrojů,“ ujistila Trefancová.