Vladimir Putin na summitu G20, který byl zahájen online 22. listopadu, prohlásil, že je třeba přemýšlet, jak válku zastavit, a připomněl, že Rusko nikdy neodmítlo s Ukrajinou jednat. „Ne Rusko, ale Ukrajina veřejně oznámila, že odstupuje od vyjednávacího procesu. A co víc, byl podepsán dekret – výnos hlavy státu, který taková jednání zakazuje,“ tvrdil Putin. Na Ukrajině mu ale nikdo nevěří a nevěří mu ani nezávislí ruští politologové.
„Na Ukrajině se to nebere vážně, a to jak na úrovni ukrajinského vedení, tak ukrajinských občanů. Putinovi se na Ukrajině nevěří. A to kvůli celé ruské politice jak v předvečer invaze, tak během více než 600 dnů války. A je zřejmé, že Rusko nyní válku prodlužuje, zintenzivňuje vojenské akce na východě, místo aby se snažilo vyjednat mír. Proto je to všechno taktická hra a pokrytectví,“ řekl ukrajinský politický analytik Vladimir Fesenko v pořadu webu Nastojaščeje Vremja.
Ruský politolog Ivan Preobraženskij s ním souhlasí.
„Nemyslím si, že Putin nyní vážně uvažuje o ukončení války. Snaží se získat nějakou další pauzu – to je docela možné. Putin se snaží zachovat si tvář a ukázat, jak je příznivě naladěn, aby nedošlo k vážnému rozšíření sankcí, aby nebyl přitlačen k zemi, ale nic víc. Z reálných kroků ruských úřadů, především na frontě, není patrné, že by se připravovaly na nějaké příměří. Rusko se zjevně chystá příští rok uspořádat své ‚prezidentské volby‘ na dočasně okupovaných územích Ukrajiny,“ poukazuje Preobraženskij na nedůvěryhodnost šéfa Kremlu.
Podle ruského politologa jde Putin do voleb v roce 2024 bez aktivního vojenského programu: „Rusové nechtějí, aby se jim připomínalo, že probíhají plnohodnotné válečné akce, že země je ve válečném stavu a ekonomika je ve stavu mobilizace. A zatím se to daří,“ poznamenává Ivan Preobraženskij.
Proč je Putinova propaganda přinejmenším částečně úspěšná?
„Protože značná část obyvatelstva stále raději žije se zavřenýma očima a nevěnuje pozornost tomu, co se kolem nich děje. Přitom lidé téměř denně potkávají na ulicích, v kavárnách, v obchodech a tak dále žoldáky, kteří se hromadně vracejí z armády, nebo dříve mobilizované lidi. A před touto realitou se vůbec nedá uniknout, tlačí na nás čím dál víc. Myslím, že právě proto se Kreml snaží minimalizovat množství informací o válce, aby alespoň dodatečně po dobu jakési volební kampaně zastavil vlastenecké nabíjení obyvatelstva,“ říká politolog Preobraženskij.
Vladimir Fesenko zase uvádí konkrétní příklady, které podle něj ukazují Putinovo pokrytectví. Připomenul, že Moskva v posledních měsících zastavila výměnu zajatců. Ta probíhala pravidelně asi rok, což dávalo naději, že v budoucnu bude možné se dohodnout aspoň na některých technických otázkách, jako třeba na dohodě o obilí. V létě však Rusko odstoupilo od dohody o obilí a nyní pozastavilo i jednání o výměně zajatých vojáků.