Působení tisíců vojáků, kteří jsou členy takzvané Wagnerovy skupiny, provází na Ukrajině zvěrstva a válečné zločiny. Před britskými poslanci na to upozornil Christo Grozev, odborník na Rusko z investigativního serveru Bellingcat.
Na Ukrajině bylo podle Grozeva, o jehož zprávě pro britské poslance informoval deník Daily Mail, nasazeno zhruba osm tisíc vojáků, patřících do Wagnerovy skupiny. Žoldáci, kteří mají podle dostupných informací spadat přímo pod Vladimira Putina, dostali za úkol napravit nezdařené působení ruských vojsk na Ukrajině.
Nájemná armáda, kterou údajně řídí oligarcha a blízký spojenec ruského prezidenta Jevgenij Prigožin, jemuž se často přezdívá „Putinův kuchař“, byla před několika týdny dopravena na Ukrajinu a za misi jí byla nabídnuta neupřesněná částka, jejíž výše má být astronomická.
Christo Grozev, výkonný ředitel investigativního webu Bellingcat, uvedl, že nyní by mohlo být příslušníků Wagnerovy skupiny zhruba o 3000 méně, neboť se ukrajinským bojovníkům zčásti podařilo jejich útokům odolat a některé zabít.
Putinova soukromá armáda však stále patří mezi nejkrutější a nejnebezpečnější vojenská seskupení, která ve světě působí. Jejich nasazení provází vraždy, znásilnění, mučení a další válečné zločiny. Grozevova informace o působení skupiny v Buči, kde došlo k masakru civilistů, tak nebyla překvapením.
Investigativní novinář sdělil, že jeden z bývalých členů skupiny prozradil, že někteří jeho „kolegové“ se rozhodli bojovat, protože je bavilo vraždit. „Řekl, že asi 10 až 15 procent jsou sociopaté, lidé, kteří tam jdou jen proto, že chtějí zabíjet. Jsou krvežízniví, nejsou to jen adrenalinoví závisláci,“ řekl Grozev sněmovnímu výboru.
Dr. Sean McFate, profesor na US National Defence University, uvedl, že brutalita v konfliktech, jako je válka v Sýrii, v níž se Wagnerova skupina také angažovala, je „součástí její prodejní taktiky“ směrem k Vladimiru Putinovi.
„Když se podíváte na Buču a další města a vesnice, najdete stejný vzorec, který jste viděli v Sýrii, kde vyslýchali, mučili civilisty a uřezávali lidem hlavy,“ řekl McFate s tím, že západní země doposud nebraly hrozbu této skupiny příliš vážně a nesledovaly pohyb jejích členů.
Profesor je proto přesvědčen, že je třeba změnit pohled na situaci kolem Wagnerovy skupiny. „Neodvedli jsme dostatečně dobrou práci při jejich sledování. Vnímáme je jako laciné hollywoodské padouchy, ale těmi ve skutečnosti rozhodně nejsou,“ dodal.