Když se do války na Ukrajině zapojila skupina vojáků, o níž se hovoří jako o soukromé armádě Vladimira Putina, měl přijít zlom ve prospěch Ruska. Podle současných informací z bojiště je ovšem situace odlišná a neúspěšné tažení Wagnerovy skupiny snižuje morálku v ruské armádě.
Žoldáci, známí svými agresivními způsoby, s nimiž vstupují do ozbrojených konfliktů, kde má Rusko své zájmy, na Ukrajině utrpěli velké ztráty. Jak informuje deník Daily Mirror, mohlo by se jednat až o stovky zabitých „wagnerovců“.
„Putinova soukromá armáda“ tak na okupovaném území zdaleka nepůsobí tak suverénním dojmem, jak si sliboval ruský prezident. Podle ukrajinské zpravodajské agentury SBU má údajně počet mrtvých na straně žoldáků z Wagnerovy skupiny dopad na ruské vojáky. Jejich morálka se totiž rychle snižuje.
Důkazem je podle britského listu zachycená nahrávka rozhovoru mezi ruským vojákem a jeho manželkou. V něm muž oznamuje, že „elitní jednotka“ byla rozbita a „obyčejní“ vojáci se bojí bojovat. „Ani dobře vycvičení žoldáci nemohou úspěšně plnit své úkoly,“ říká voják.
„Z několika tisíc žoldáků, kteří byli na Ukrajinu vysláni, aby posílili vojenské síly, zůstaly jen žalostné zbytky,“ dodává. Na to mu jeho žena odpověděla, aby se vzepřel výhrůžkám svých nadřízených a v armádě nepokračoval.
Wagnerova skupina je Kremlem dlouhodobě využívané vojenské uskupení, které v roce 2014 založil Dmitrij Valerjevič Utkin. Veterán z první a druhé čečenské války využil své styky se zpravodajci z GRU a jednotkou Spetsnaz, aby se jeho vojáci stali neoficiálním zabijáky, plnícími rozkazy ruského prezidenta.
Utkin svou společnost údajně pojmenoval po Hitlerově oblíbeném německém skladateli. Wagnerova skupina se podle mnohých zpráv měla účastnit i válek v Sýrii, Libyi, Středoafrické republice či Mali a bojuje po boku kohokoli loajálního Rusku.