Od chvíle, kdy se Vladimir Putin stal prezidentem, Kreml tají informace o jeho zdravotním stavu. Zpočátku tomu nikdo nevěnoval pozornost. Později, když se Putin začal čas od času vytrácet z očí veřejnosti, mnozí spekulovali, že by to mohlo souviset s nějakou jeho nemocí a léčbou. Zároveň Putina na všech jeho cestách doprovázel početný lékařský tým. Co o Putinově stavu víme?
Časopis Projekt zveřejnil zprávu o zdravotním stavu ruského vůdce. Web Meduza.io přinesl shrnutí dostupných zjištění.
Na počátku svého prezidentství Putin „využíval image aktivního muže v nejlepších letech“ a jeho tělesnému stavu se nevěnovala přílišná pozornost. Putin prý utrpěl nějaké úrazy kvůli své zálibě v jezdění na koni a bylo zjevné, že někdy kulhá. Koncem roku 2012 se kulhání zhoršilo a vedlo k zavedení hodinového limitu na všechny akce, kterých se prezident účastnil.
„Podle Projektu začal Kreml také používat ‚konzervy‘ – předem připravené nahrávky Putinových schůzek s jeho podřízenými –, které umožnily prezidentovi tiše zmizet z dohledu. ‚Postupem času těchto zmizení přibývá. Stejně tak jeho zdravotních problémů,‘ tvrdí časopis. ‚Konzervy byly použity minimálně v březnu 2015, srpnu 2017, únoru 2018 a září 2021.“
Dále zpráva říká, se Putin stále více zajímá o alternativní medicínu. List s odvoláním na Putinova známého píše, že „prezident užívá takzvané parohové koupele, o nichž mu řekl současný ruský ministr obrany Sergej Šojgu a o jejichž užitečnosti neexistují přesvědčivé důkazy. (Parohové koupele jsou postupem v alternativní medicíně, při kterém se používá čerstvý vodný extrakt z vařeného paroží jelena evropského. Indikací k použití parohových koupelí jsou podle zastánců této léčebné metody onemocnění kardiovaskulárního systému, pohybového aparátu, močopohlavního systému, snížená imunita a celková únava organismu, pozn. red.) Díky Putinovu zájmu si parohové koupele a podobné netradiční způsoby prodloužení mládí oblíbili i další vrcholní představitelé.“
Putinův zájem o nevědeckou medicínu se zdá být podivný vzhledem k tomu, že mezi jeho blízkými příbuznými je mnoho lékařů, sama jeho dcera Maria Voroncovová, bratranec Jevgenij Putin a další.
„V průběhu let Putin stále častěji navštěvuje Ústřední klinickou nemocnici v moskevské čtvrti Kuncevo, kde ho podle zdroje Projektu sleduje ‚oddělení osobních lékařů‘. Stejní lékaři Putina doprovázejí na cestách a létají do jeho rezidence. Projekt prostudoval smlouvy a výkazy o převzetí služeb mezi Ústřední klinickou nemocnicí a hotely v Soči zveřejněné na webu vládních zakázek – termíny, kdy tam zdravotníci létali, se shodovaly s prezidentovými oficiálními návštěvami nebo s obdobími, kdy nebyl na očích veřejnosti. Po prostudování smluv došli novináři Projektu k závěru, že v letech 2016–2017 prezidenta doprovázelo v průměru pět lékařů, ale někdy se počet zdravotníků ‚dramaticky zvýšil‘.“
V listopadu 2016 se Putin pět dní neobjevil na veřejnosti. V tu samou dobu se v sanatoriu Rus v Soči ubytovalo hned 12 lékařů. Nejprve přišla skupina Putinových osobních lékařů, po nich skupina operujících neurochirurgů z Ústřední klinické nemocnice a rehabilitační lékař. V roce 2019 už Putina doprovázelo v průměru devět lékařů.
„Projekt uvádí, že nejčastěji byli s prezidentem otolaryngologové Alexej Ščeglov a Igor Ješakov, stejně jako chirurg Jevgenij Selivanov… Selivanov se přinejmenším donedávna specializoval na onkologii a zabýval se problémy se štítnou žlázou.“
O Putinově zdraví se od podzimu 2021 mluví stále častěji. Pak se prezident náhle stáhl do sebe.
Podle zdroje Projektu z vedení jedné velké nemocnice se v lékařských kruzích skutečně hovoří o prezidentových zdravotních problémech. „Podle něj hovorů na toto téma přibylo na podzim roku 2021, kdy prezident po dlouhém pobytu v izolaci kvůli covidu začal opět pořádat veřejné akce – a během setkání s paralympioniky 13. září nečekaně řekl, že musí do izolace, protože příliš mnoho lidí v jeho okolí onemocnělo koronavirem… Poté se Putin po celé září neobjevil na veřejnosti. Podle Projektu však není jasné, zda byly provedeny nějaké lékařské zákroky. Noviny poznamenávají, že poté začal prezident komunikovat s lidmi na velkou vzdálenost– obvykle na opačných stranách velkých stolů.“