Vladimir Putin uspořádal 23. prosince každoroční velkou tiskovou konferenci. Otázky se zpravidla týkají různých oblastí ruské vnitřní a zahraniční politiky. Letos vůdce během svého představení předvedl několik oblíbených čísel s oblíbeným trikem nazývaným „a vy zase bijete čenochy“, neboli whataboutismus.
Agentura TASS shrnula, co všechno Putin novinářům řekl:
Obyvatelé Donbasu by měli sami rozhodovat o své budoucnosti v souladu s minskými dohodami a Moskva se považuje za prostředníka v procesu normalizace života v regionu.
Prezident se zeptal, jak mohly ukrajinské úřady během konfliktu povolit ostřelování vlastních občanů v Donbasu a zda je za ně považují. Zároveň upozornil, že Ukrajina je nyní „v naprosté bídě, všichni se připravují na krutou zimu“.
Podle Putina je ruská společnost morálně chráněna před západním genderovým „tmářstvím“.
Prezident označil rozhodnutí USA diplomaticky bojkotovat olympijské hry v Pekingu za nepřijatelné. Sport by měl lidi spojovat, nikoli vytvářet problémy mezi národy a státy, řekl Putin.
Budoucí kroky Moskvy nebudou podle prezidenta záviset na průběhu jednání s USA o bezpečnostních zárukách, ale na požadavcích na zajištění bezpečnosti Ruska. Putina zajímalo, jak by Američané reagovali, kdyby Rusko rozmístilo své rakety na hranicích Mexika nebo Kanady s USA.
Země NATO by měly „okamžitě a nyní“ poskytnout Rusku bezpečnostní záruky, nikoli naopak, řekl Putin. Na otázku novináře Sky News, jaké záruky může Moskva poskytnout ohledně neútočení na Ukrajinu nebo jiný suverénní stát, ruský vůdce odpověděl, že to není Rusko, kdo představuje hrozbu pro ostatní státy. „Přišli jsme na hranice Spojených států nebo na hranice Spojeného království? Přišli za námi. A nyní říkají: Ne, Ukrajina bude také v NATO. Takže i tam budou systémy,“ dodal.
„Neměly Mexiko a USA někdy územní problémy? A komu patřila Kalifornie? A Texas, zapomněli jste? Nikdo si ji nepamatuje tak, jako si dnes lidé pamatují Krym. Ale také se snažíme nepřipomínat, jak Ukrajina vznikla a kdo ji vytvořil – Vladimir Lenin, když vytvořil Sovětský svaz. Svazová smlouva z roku 1922 a ústava z roku 1924, pravda, až po jeho smrti, ale vytvořená na jeho principech.“
Tolik Putin podle agentury TASS.
V tom posledním výroku je způsob Putinovy demagogie hezky shrnutý. „Snažíme se nepřipomínat,“ vykládá Putin, načež hned „připomene“, že podle něj je vlastně Ukrajina umělý stát a vznikla omylem. Mít za souseda Rusko je skutečně radost a zdroj jistot. Vykládá, jak Ukrajinci střílejí na své spoluobčany, a jaksi zapomíná, že jde o ozbrojence separatistických útvarů, které si říkají republiky a které jeho režim podporuje, posílá jim zbraně a vojáky. Ti pak střílejí na Ukrajince. Z Ruska dovezli systém BUK, který sestřelil civilní dopravní letadlo. A Moskva tvrdí, že se chce „považovat za prostředníka“ v „procesu normalizace života“. Nejnormálnější by bylo, kdyby ruští ozbrojenci nikoho nezabíjeli.
Zatímco Rusko shromažďuje stotisícové útvary vojska u ukrajinských hranic, hájí se tím, co bylo za mexicko-americké války v polovině 19. století. To je skutečně půvabný kousek.
Whataboutismus je rétorický prostředek k odvedení pozornosti od nepříjemného problému. Oxfordský slovník angličtiny jej definuje takto:
„Je to technika nebo praxe, kdy se na obvinění nebo obtížnou otázku reaguje protiobviněním nebo nastolením jiného problému.“
Tato metoda je v prokremelském dezinformačním ekosystému velmi oblíbená. „Ruská armáda sestřelila dopravní letadlo? A co všechna letadla, která sestřelily USA?“ „Východní Ukrajina? A co všechny země, do jejichž záležitostí se USA vměšovaly?“ „Demonstranti zadržení v Rusku? No a co policejní násilí v Evropě a žluté vesty? A pronásledování účastníků pokojných protestů ve Washingtonu?“
Klasická rétorika popisuje tuto techniku jako verzi klamu nazývanou tu quoque – ty taky. V ruštině je to „сам дурак“ – „sám jsi idiot“. Tento přístup má hluboké kořeny v sovětských rétorických tradicích a kremelský dezinformační ekosystém jej často používá. Whataboutismus je účinný laciný trik a je základním prvkem kremelské dezinformace již velmi dlouho.
Režim v Kremlu pořád nechce pochopit, nebo to předstírá, že lidé v některých zemích nechtějí svůj život přizpůsobovat tomu, co si usmyslí v Moskvě. Proč by měli? Proč by měli brát ohled na stát, kde se mlátí a zavírají političtí odpůrci a který si čas od času usmyslí, že si ukradne kus cizího území? Protože na to Putin a jeho okolí nemá co odpovědět, tak prostě vyhrožují.