Zákeřnost koronavirové infekce, nedostatečná proočkovanost a naprostý nihilismus občanů vůči omezením vedly ke zhoršení situace s covidem-19 v Rusku. Tento názor vyjádřil Dmitrij Peskov, tiskový tajemník prezidenta Ruské federace.
Zástupce Kremlu se tak ztotožnil s názorem šéfky Rospotrebnadzoru Anny Popovové, která již dříve vysvětlila rostoucí výskyt koronaviru v zemi „totálním nihilismem“ Rusů, pokud jde o preventivní opatření, píše web MBCH.
Peskov zároveň označil za „naprostý nesmysl“ tvrzení, že boj proti pandemii koronaviru v Rusku selhal.
Hlavními důvody silného nárůstu šíření nového koronaviru v Rusku jsou neochota občanů dodržovat preventivní opatření a intenzita migrace obyvatelstva. Anna Popovová, vedoucí Rospotrebnadzoru, řekla předtím televiznímu kanálu Russia-1:
„Existují naprosto jasné faktory. Prvním z nich je celkový nihilismus ohledně opatření, kterými se proti koronaviru dlouhodobě chráníme. Je to dáno také intenzitou migrace na konci jara a začátkem léta,“ upřesnila. Kromě toho Popovová zaznamenala zvýšení intenzity šíření indického kmene. (Rossijskaja Gazeta)
https://rg.ru/2021/06/17/anna-popova-obiasnila-rost-zabolevaemosti-koronavirusom-v-rossii.html
Situace se poslední dny stále zhoršuje a velmi je to vidět v hlavním městě – Moskvě. Za poslední dva dny se v Rusku zvýšila úmrtnost na koronavirus o 14 %. Na brífinku 18. června to řekla místopředsedkyně vlády Taťjana Golikova.
„Za poslední dva dny jsme zaznamenali 14procentní nárůst úmrtnosti. Jestliže předtím, od loňského prosince, jsme až do posledních dnů zaznamenávali pokles úmrtnosti, v posledních dvou dnech bohužel došlo k nárůstu smrtelných následků,“ uvedla Golikova.
Nárůst nemocnosti za posledních pět dní v Rusku ve srovnání s pěti dny minulého týdne činil 34,4 procenta, uvedla. „V případě Moskvy jsou tato čísla vyšší. Ve stejném intervalu je to 54,4 procenta,“ sdělila Golikova.
Ačkoliv nálada obyvatelstva není příznivá očkování, a už vůbec ne povinnému, objevují se první náznaky, že úřady zřejmě k povinnému očkování přistoupí. Zatím aspoň v některých skupinách.
„Ráno 16. června se zaměstnanci moskevského řetězce kaváren Skuratov dozvěděli, že pokud si chtějí udržet práci, musí se nechat očkovat proti koronaviru,“ popisuje konkrétní případ server Themoscowtimes.
„Od vedení jsme dostali zprávu, že se musíme objednat,“ řekla třiadvacetiletá baristka Máša Zubrilina. „Většina mých spolupracovníků to udělá.“
„Později téhož dne moskevský starosta Sergej Sobjanin vyhlásil nejrozsáhlejší politiku povinného očkování proti covidu-19 na světě a nařídil, že zaměstnanci státního sektoru a sektoru služeb se budou muset nechat očkovat, aby čelili tomu, co nazval ‚dramatickou‘ situací v oblasti veřejného zdraví.
Moskva svým požadavkem na povinné očkování ukázala na neúspěch očkovacího programu, v němž od prosince dostalo očkovací látku jen asi 13 procent obyvatel, přestože je v ruském hlavním městě dostupná zdarma.“
Sobjaninova výzva k povinnému očkování se dotkne dvou milionů lidí.
Přestože v Evropě a Severní Americe dochází v důsledku plošného očkování k trvalému poklesu počtu případů a úmrtnosti, v Rusku se denní nárůst případů vrátil na loňské maximum a moskevské úřady varují, že v hlavním městě docházejí nemocniční lůžka.
Přestože podle průzkumu veřejného mínění zveřejněného ve čtvrtek je více než 60 procent Rusů proti povinnému očkování, úřady v jiných regionech oznámily podobné kroky a mluvčí prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov tuto politiku podpořil.
„Odborníci viní z této situace rozšířenou skepsi vůči očkování mezi ruskou populací a neochotu ruských úřadů vstoupit do nového lockdownu poté, co loni v létě od pandemických omezení do značné míry upustily.
‚V Moskvě to bylo na obzoru už nějakou dobu,‘ říká Vasilij Vlasov, epidemiolog a bývalý poradce ruského ministerstva zdravotnictví a Světové zdravotnické organizace.
„(Úřady) to zpackaly a panikaří. Očkování je potřeba, ale kýžený efekt bude mít až po dvou až třech týdnech. Je třeba co nejdříve zavést lockdown, ale úřady to nechtějí.“
Epidemiologové jako Vlasov se také obávají, že za prudkým nárůstem počtu nemocných stojí zmutované kmeny, o nichž se předpokládá, že jsou nakažlivější než původní virus.
Hlavní lékař hlavní moskevské nemocnice pro covid-19 Denis Procenko minulý týden uvedl, že pacienti v nemocnice nereagují na léčbu, která byla dříve účinná, což naznačuje, že v hlavním městě jsou přítomny zmutované kmeny covidu-19.