Známý komentátor ruského dění a politik Ilja Jašin na svém facebooku píše o dni, kdy se Putin vydal na cestu diktatury. Ona to nebyla velká sláva ani předtím, ale onoho dne se vládce rozhodl, že ústava už nic neznamená. Všechno ostatní – až do dnešních dní – je logickým následkem.
Ilja Jašin dne 6. května napsal: „Dnes si připomínáme výročí dramatických událostí na Bolotném náměstí. Přesně před devíti lety se lidé hromadně vydali na pokojnou demonstraci do centra Moskvy. Byl to velký pochod proti Putinově věčné vládě. V důsledku policejní provokace byl protest násilně potlačen. Peskov tehdy řekl, že těžkooděnci ,rozmazali játra‘ protestujících na asfaltu.
Téhož dne bylo zahájeno trestní řízení, které se stalo největším trestním stíháním opozice od sovětských dob. 200 vyšetřovatelů, 1500 výslechů, stovky prohlídek a více než 30 obviněných. Druhý den ráno bylo centrum hlavního města vyklizeno a Putinova kolona se vydala opuštěnými ulicemi ke Kremlu. Tam potřetí oficiálně získal prezidentské pravomoci. A to byl v dějinách naší země bod, z něhož není návratu.
V té době nebyl Putin již čtyři roky formálně hlavou státu. Všichni samozřejmě chápali, že si ponechal klíčové páky vládnutí. V roce 2008 však Putin splnil požadavek ústavy a odstoupil z funkce prezidenta. Není pochyb o tom, že kdyby Putin postupně odstoupil a nechal politický proces vyvíjet se nezávisle, žili bychom dnes ve zcela jiném Rusku. Putin by zůstal v učebnicích dějepisu kontroverzním, složitým vládcem, bylo by nad ním mnoho otazníků. Celkově by však zůstal v dějinách jako státník věrný ruské ústavě. Muž, pro kterého jsou země a její zákony důležitější než osobní moc. Místo toho jsme dostali plnohodnotnou diktaturu a moc policejních obušků. To je historická lekce, kterou je důležité, aby si společnost konečně osvojila.
Důležité je také připomenout lidi, kteří měli odvahu zapojit se do dění na Bolotném náměstí. Mezi nimi je mnoho skutečných hrdinů. Například Denis Lukevič, bývalý mariňák, který poprvé přišel protestovat 6. května 2012. Byl surově zbit a poté zatčen. Ve vazební věznici vyšetřovatel ukázal Denisovi video, na kterém stojí vedle mě, a nabídl mu dohodu. Pokud budete svědčit proti Jašinovi, budete propuštěn na vlastní žádost a dostanete podmíněný trest. A pokud ne, půjdete na dlouhou dobu do vězení.
Luckevič nepomohl vykonstruovat trestní řízení proti mně a nestal se falešným svědkem. Za mřížemi strávil tři a půl roku a zachoval si důstojnost. Skutečný muž, kterému budu vděčný celý život.
O tom všem v mém novém videu, kde vzpomínám na události oněch dní, dívám se z boku na degradaci Putina a mluvím o lidech, kteří byli po 6. květnu zatčeni.“
Tolik Ilja Jašin. A s takovým režimem u nás někteří kolaborují a rozčilují se, když se o nich řekne, že jsou kolaboranti.