Mezinárodní olympijský výbor chce pozvat na olympiádu v Paříži ruské a běloruské sportovce. Proti tomu se postavili zástupci širokého demokratického společenství. Prohlubuje se konflikt se šéfem MOV Thomasem Bachem, proslulým blízkými vztahy s autoritářskými vůdci.
Nová britská ministryně Lucy Frazerová svolala summit ministrů sportu třiceti pěti zemí. Tématem byly kontroverzní záměry Mezinárodního olympijského výboru (MOV) umožnit účast ruským a běloruským sportovcům na letních olympijských hrách v Paříži v roce 2024, byť pod neutrální vlajkou.
Není důvod ke změně
Loni měli sportovci obou zemí kvůli vojenské agresi na Ukrajině zapovězenou účast na drtivé většině mezinárodních akcí. Nedává žádný smysl měnit tento zákaz v době, kdy se Rusko chystá na dlouhý konflikt, pokouší se obsadit další území a terorizuje civilní obyvatele. Zvláště to platí pro olympijské hry, vrchol světových sportovních soutěží.
Krátce předtím navštívil Londýn ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Sešel se s britským premiérem Rishim Sunakem a vystoupil i v parlamentu.
„Řekl nám o utrpení, které pociťuje mnoho Ukrajinců. Přitom MOV nadále ignoruje, jak olympiáda poskytne Putinovi perfektní platformu k propagaci Ruska a legitimizaci nezákonné války,“ sdělila Frazerová.
Summitu se zúčastnily sportovní těžké váhy USA, Velká Británie, Německo, Japonsko, Austrálie, Kanada a pořadatelská země olympiády Francie, ale i desítky dalších zemí včetně České republiky. Výstupem je jasný vzkaz MOV, aby od svých záměrů upustil.
„Musíme naléhat na MOV, aby ukázal, že olympijské hodnoty něco znamenají. Musíme jasně říci, že tato nelegální invaze má důsledky. Nemůžeme dovolit ruským sportovcům, aby se postavili vedle týmu Velké Británie a všech ostatních na světové scéně,“ prohlásila britská ministryně.
Polský ministr sportu a cestovního ruchu Kamil Bortniczuk odhaduje, že pokud MOV nezmění svůj postoj, mohlo by olympiádu bojkotovat až čtyřicet zemí. Sám doufá, že k bojkotu nedojde, protože do stupňujícího se tlaku nastoupili nejsilnější světoví hráči.
Bachova nehoráznost
Výzva je zároveň jasnou odpovědí na nehorázné počínání předsedy MOV Thomase Bacha, který tuto situaci vyvolal a vyostřil ji arogantní reakcí Ukrajině. Nelze se divit, že se jí nezamlouvají nápady pozvat na hry sportovce válečného agresora. Většina z nich se navíc připravuje v armádních sportovních klubech.
Ukrajina pohrozila bojkotem olympiády a k témuž vyzvala ostatní země. Bach odpověděl jako z jiného časoprostoru. Dopis ukrajinských sportovců odmítl jako „minimálně politováníhodnou“ snahu dostat členy olympijského hnutí pod tlak a ovlivnit jejich postoj.
Pro Bacha jsou tedy problém zájmy oběti, nikoli agresora. Jako by mu odpověď diktoval ruský ministr sportu Oleg Matycin, jenž výzvu desítek zemí odsoudil jako nepřijatelný zásah do chodu nezávislé mezinárodní sportovní organizace.
Bach trumfuje tím, že by šlo o diskriminaci a porušení Charty OSN. Rada bezpečnosti OSN totiž proti Rusku a Bělorusku nezavedla žádné sankce. Předseda MOV nevidí nebo nechce vidět, že v Radě žádné sankce neprojdou, pokud v ní má Rusko a Čína právo veta.
OSN je dnes nefunkční organizace s minimálními pravomocemi paralyzovaná diktátorskými režimy. Pokrytectví MOV, pokud se odvolává na OSN, je do nebe volající.
Ne sankce, ale ochrana
Bach nešokoval poprvé. Nikdy se úplně nesmířil s loňským zákazem účasti ruských a běloruských sportovců na světových soutěžích. Zdůrazňoval, že se nejedná o sankce, ale o ochranná opatření. „Bezpečnost ruských a běloruských sportovců a funkcionářů nemohla být zaručena kvůli hlubokým protiruským a protiběloruským pocitům v tolika zemích po invazi,“ prohlásil.
Podobný sentiment projevil loni v září, kdy začal hledat cesty, jak vrátit ruské a běloruské sportovce zpět na světové soutěže. Olympiáda by podle něj měla jít příkladem, jak spojovat lidi. V téže době Putin vyhlásil mobilizaci 300 tisíc vojáků.
Bach se tehdy dostal pod palbu kritiky. „Byl největší kámoš Rusů i uprostřed jejich dopingového skandálu a zůstává jím i uprostřed války. Občas si říkám, co z těch proruských postojů má. Pořád se k nim totiž vrací. Podle mě je to dost divné,“ divil se švédský biatlonista Sebastian Samuelsson v rozhovoru pro Expressen.
Faktor Putin
Odpověď na otázku, proč se tak někdejší olympijský vítěz v šermu chová, lze nalézt v minulých letech. Deník Guardian popsal Bachovy vřelé vztahy s ruským prezidentem. Když byl v roce 2013 zvolen do čela MOV, široce se spekulovalo, že klíčovým faktorem byla právě Putinova podpora.
Vstřícnost mohl na oplátku projevit už následující rok na zimních olympijských hrách v Soči, na kterých Kremlu propagandisticky velmi záleželo. Investoval do nich 51 miliard dolarů a Putin jistě ocenil Bachovy veřejné pochvaly, že jeho role při přípravě olympiády byla nezpochybnitelná a může posílit jeho mocenské postavení v Rusku.
Na závěrečném ceremoniálu v Soči stál Bach bok po boku s Putinem a prohlásil nejdražší hry v historii za „skutečně zvláštní zážitek“. Osobně poděkoval Putinovi za jeho příspěvek k „mimořádnému úspěchu těchto zimních her“.
Vztahy obou mužů nezkalila nejen následná invaze na Krym, ale ani skandál, kdy se provalil státem organizovaný doping, který vedl k vyloučení Ruska z řady světových soutěží. Přesto Bach čelil kritice, že nebyl dostatečně přísný vůči ruským sportovcům, kteří od roku 2016 soutěžili na olympiádě jako neutrální bez jména národního týmu.
Přítel Si
Na to chce nyní MOV navázat, ačkoli se přidal ještě závažnější problém s válečným konfliktem. Podobně servilně se Bach choval na loňské zimní olympiádě v Pekingu, kde potvrdil přátelské vztahy s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Ostatně rozhodnutí o konání olympiády v této zemi už spadá do jeho mandátu.
Doba se mezitím posunula. Vztahy nejsilnějších mocností se vyostřily, ale Bach stále pohlíží na svět svojí optikou. Nevnímal rozsáhlý diplomatický bojkot čínské olympiády kvůli totalitním praktikám a omezování svobody, ale opěvoval začátek nové éry globálních zimních sportů.
Thomas Bach není ušlechtilý idealista, který netuší, co se kolem něj odehrává. Svým oportunismem, upozaďovanými ekonomickými zájmy a slabostí pro diktátorské režimy poškozuje olympijské hodnoty jako málokdo před ním.
Pokud v sobě nemá žádnou záklopku a opakovaně ustupuje zlu, je odpor vůči licoměrnému volání po spojování národů uprostřed války legitimní. Chce zůstat mimo politické vlivy, ale svým bezzásadovým přístupem je eskaluje.
„MOV stojí na špatné straně historie a jeho dopis je dalším důkazem, jaký vliv na něj má Rusko. Je na čase, aby sponzoři, pořadatelé her a vlády přestali tolerovat neustálé poklonkování MOV Rusku. Je na čase, aby MOV nesl za svoje činy odpovědnost,“ reagují ukrajinští sportovci na Bachovu odpověď. A mají pravdu.