GLOSA / Rostoucí cena vajec nepřestává dělat vrásky na tvářích předním ruským funkcionářům. Do prezidentských voleb zbývá už jen něco přes měsíc a nikdo nemůže potřebovat nespokojené voliče. Navrhli proto sociální příspěvky na nákup vajíček, a to alespoň pro ty nejchudší. Situaci před volbami patrně mírně zkomplikuje politicky motivovaný zákaz dovozu ekvádorských banánů. Ty mají v předvečer Putinova znovuzvolení zdražit až o 30 procent. Alespoň, že na Ukrajině jde všechno podle plánu. Nebo ne?
Člen Rady Ruské federace a místopředseda Výboru pro ochranu hospodářské soutěže Sergej Lisovskij kritizoval tamní ministerstvo zemědělství kvůli tomu, že špatně odhadlo potřeby trhu, což se nyní promítlo do nedostatku vajec a jejich zdražování. To totiž velmi znepokojuje ruské spotřebitele. Problém je to podle něj strukturální. Jako dočasné řešení nabídl zavedení zvláštní sociální dávky, kterou by stát vyplácel lidem s nízkými příjmy. „Byly by to malé částky, ujišťuji vás. Ale napětí by se zmírnilo a to by umožnilo v klidu začít pracovat na dlouhodobém programu rozvoje drůbežářství,“ myslí si.
Další problém, který potrápí ruské spotřebitele, potažmo představitele, bude zdražení banánů v návaznosti na rozhodnutí ruské politické reprezentace přestat dovážet tyto plody a také karafiáty z Ekvádoru poté, co se země rozhodla věnovat své staré zbraňové vybavení ruské provenience Ukrajině. Jak uvedla docentka ekonomické teorie Ruské ekonomické univerzity Jekatěrina Noviková, zdraží teď banány až o 30 procent. Karafiátů se zdražení dotkne jen okrajově. Ceny se mají zvýšit jen asi o 10 procent.
Rusku ale už nedocházejí jen vejce, drůbeží maso či banány. Jak píše americký Forbes, během každého z více než sedmi set dnů své války na Ukrajině Rusové ztráceli v průměru 19 těžkých zbraní, ať už jde o tanky, bojová vozidla pěchoty, samohybné houfnice či jiné těžké vybavení. V poslední době ale jejich ztráty výrazně narostly. Zpravidla jde o důsledky útoků jejich obrněných konvojů, při nichž po úderech ukrajinských dronů a dělostřelectva útočící jednotka nezřídka ztrácí 90 % nasazeného vybavení.
Ruská armáda se totiž nadále vehementně snaží dodat Putinovi územní zisky, jimiž by mohl ospravedlnit ohromné ztráty, které své zemi způsobil ve jménu své imperialistické války. Činí tak bez ohledu na životy svých vojáků a bez ohledu na množství zničené techniky. Jak ale poznamenávají pozorovatelé, pro Kreml se dlouhodobě jedná o neúnosně vysoké ztráty, které jeho produkce nedokáže nahradit. To již vede k tomu, že armáda vytahuje ze skladů stále starší kusy bojové techniky, například tanky T-55 vyráběné v 50. letech minulého století. Ani to však nepomůže. Pokud budou Rusové nadále ztrácet techniku stejným tempem jako v poslední době, vydrží jim obrněné transportéry ještě asi na půl roku, píšou Američani.
Nic z toho ale ruského prezidenta nemusí příliš trápit. Jde mu jen o to, aby v předvečer voleb mohl Rusům oznámit, že vejce sice nebudou a fronty na banány se vracejí, alespoň jeho „zvláštní vojenská operace“ na Ukrajině však již přinesla své krvavé plody. To mu umožní vypadat jako zachránce obyvatel své země. Až za měsíc získá, tak jako každý správný diktátor, od 80 do 90 procent jejich hlasů, nebude se už muset zodpovídat žádnému z nich. Předražená vejce a fronty na banány budou pak mezi problémy řadových Rusů patřit mezi ty docela nejmenší.