Značné ztráty ruských vojsk na Ukrajině už vedou k tomu, že je třeba rekrutovat i vězně. Za ochotu jít bojovat na Ukrajinu jim slibují svobodu. Pokud přežijí. Oficiálně se o tom nemluví, ale teď se objevila informace, která to potvrdila přímo od samotného aktéra. Ruské věci to ale moc neprospělo.
Za jednoho z náborářských šéfů je považován Jevgenij Prigožin. Prigožin, přezdívaný „Putinův šéfkuchař“, je majitelem sítě restaurací, cateringové firmy a instituce Internet Research Agency, která šíří přes internet dezinformace proti Západu. Je také spojen s takzvanou Wagnerovou armádou (Wagnerovou skupinou), soukromou paramilitární organizací, která působí na straně Ruska na Ukrajině.
Že pro wagnerovce nabírá ve věznicích sám Prigožin, o tom už se psalo. Svědectví pocházejí od samotných vězňů. Teď ale „Putinův šéfkuchař“ provedl něco, co zřejmě nadšení pro cestu z lágru na frontu poněkud sníží. Zprávu přinesl deník Novaja Gazeta Europe.
Na internetu se objevila 22. srpna fotografie, na které Prigožin pokládá květiny k hrobu na Staropetergofském hřbitově. Tisková služba jeho firmy později zveřejnila komentář samotného Prigožina:
„Byl jsem skutečně na hřbitově a položil jsem květiny na hrob ještě nedávno odsouzeného muže, který zemřel 1. srpna při obraně zájmů naší vlasti před nepřítelem. Svou návštěvou jsem chtěl těmto lidem vyjádřit úctu. Lidé, kteří se zbraní v ruce stojí na život a na smrt za Rusko.“
Novaja Gazeta pak dále píše: „O den později přineslo internetové vydání Opera News podrobný popis muže, jehož hrob Prigožin navštívil a kterého označil za ‚jednoho z nás‘.“
Že je „jeden z nás“, to si mohou lidé vyložit různě. „Jedná se o opakovaně odsouzeného Alexandra Romanovského, který byl nedávno odsouzen k 27 letům vězení. V rejstříku má loupež, loupež s násilím a vraždu. Měl být propuštěn v roce 2033, ale záhadně skončil na Ukrajině a 1. srpna letošního roku zahynul v bitvě u Artemivska. Posmrtně mu byla udělena medaile Za statečnost.“
Potvrdily se tak zvěsti, že Wagnerova skupina rekrutuje vězně pro své útočné oddíly. Tuto informaci sdělil v telefonickém rozhovoru pro Novuju Gazetu jeden z vězňů:
„Neřekl bych, že na tyto výzvy reagovalo mnoho lidí, ale jsou tací, kteří by chtěli. V našem prostředí je Prigožin vnímán jako muž, který drží slovo: když řekne, že to udělá, tak to udělá. A zdá se, že slibuje, že zajistí svobodu podle zákona na ochranu svědků. Jako ve francouzské legii: odsloužíte si, dostanete nové doklady a začnete žít od nuly.“ Někteří vězňové tomu nejspíš ani nevěří, ale láká je už představa, že se aspoň na chvíli dostanou „z klece“ na čerstvý vzduch, byť to znamená riziko smrti.
Podle tohoto vězně ovšem položení květin na hrob padlého trestance mnohé lidi zchladilo a zájemců o uzavření smlouvy se soukromou armádou ubylo. „Pokud chtěl Prigožin návštěvou Romanovského hrobu ukázat, že neopouští přátele a lze mu věřit, dosáhl opačného efektu,“ řekl vězeň.