Rusko se sice tváří jako federace, ale ve skutečnosti je to přísně centralizované koloniální impérium ovládané všemocným gosudarem z moskevského Kremlu. Obyvatelstvo se hlásí ke 200 národům a národnostem, přičemž podíl etnických Rusů představuje asi 80 %.
Vedle ruštiny je zde i dalších třicet úředních jazyků. Pravoslaví patří spolu s islámem, buddhismem a judaismem k takzvaným tradičním náboženstvím Ruska. Geografická podoba nynější Ruské federace je výsledkem imperiálních a koloniálních výbojů kremelských vládců v 15. až 20. století. Rozpadem Ruského impéria v roce 1917 a Sovětského svazu v roce 1991 sice Moskva přišla o významnou část svých evropských i asijských vazalů, ať už o Finsko, Polsko nebo Kazachstán, ale stále jde o stát obludných rozměrů spravovaný režimem s rysy tyranie.
Ačkoli je podíl etnických Rusů i v asijských oblastech Ruska dominantní, právě oni patří společně s tamějšími domorodými národy ke kritikům moskevského centralismu a k protagonistům autonomismu či rovnou separatismu. Zejména v rozsáhlých oblastech Sibiře je populární heslo „Přestaňme krmit Moskvu“ a například roku 2014 se v Novosibirsku konala demonstrace s názvem „Pochod za federalizaci Sibiře“. Není třeba pochybovat o tom, že Čečensko je součástí Ruska jen kvůli dvěma krvavě prohraným válkám. Jenže v čele s Putinem je Rusko nejen centralizovanější, ale též výbojnější, jak aktuálně ukazuje brutální válka proti Ukrajině. V té dosud krváceli především příslušníci menších národů Ruska, nejvíce pak mongolští Burjati.
Také proto vzniklo letos Fórum svobodných národů Ruska, jehož tři zasedání se uskutečnila ve Varšavě, Praze a Gdaňsku. Představitelé fóra deklarují jako svůj cíl „dekolonizaci, deokupaci, decentralizaci, deputinizaci, denacifikaci a demilitarizaci Ruska“, což by mělo vést nejen k zániku kremelské tyranie, ale i k rozpadu Ruska na desítky států. Zatímco Putin se ve svém „mobilizačním“ projevu z 21. září 2022 nechal slyšet, že zrádný Západ usiluje o rozdělení Ruské federace, pravdou je, že rozval ruského koloniálního…
Přečetli jste úryvek článku Týdeníku FORUM
Tento článek byl publikován pouze ve zkrácené formě. Kompletní verzi si mohou přečíst předplatitelé FORUM 24+ přihlášením do čtenářské zóny na webu Týdeníku FORUM.