Akademické prostředí má být svobodné a má se v něm zkoumat kdeco. Ale je potřeba rozlišit, kdo je na akademické půdě zkoumán a kdo na ní přednáší. Je jistě legitimní prezentovat studentům politologie nějakého propagátora internacionálního (ultralevicového) či nacionálního (ultrapravicového) socialismu. Ale škola by je měla prezentovat podobně, jako prezentuje studentům přírodovědecké fakulty například sysly. Pozorováním v terénu.
Je těžko představitelné, že by na přírodovědě měl přednášet sysel. Stejně nepředstavitelné je, že by na fakultě humanitních studií měl přednášet propagátor socialismu. V realitě tam přednáší, až z toho významní pedagogové té samé školy svoje přednášky ruší.
Dne 28. března 2022 – Týden za lidskost
Benefiční akce studentů – Fakulta humanitních studií UK Praha na podporu Ukrajiny. Můžete na přednášky, workshopy, charitativní trh a další zajímavé akce. Pátek v 16:00 až 17:00. R. Holodňák: Humanizace práce, nebo prací k humanismu?
Martin C. Putna se distancuje
Na akci měl přednášet i Martin C. Putna, český literární historik a kritik, překladatel, moderátor a pedagog Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy, kterého svými útoky proslavili politici. Ten však pár dní před přednáškou poslal svým studentům e-mail:
„Přátelé, ať to máte z první ruky: Odvolal jsem svoji účast na Týdnu za lidskost, a to na protest proti účasti pana Holodňáka. Člověk, který veřejně hájí komunistický režim (viz jeho později smazané, ale na sítích kolující výroky o „šňupání komunismu“ a „víře ve vítězství pracujícího lidu“), má před veřejností reprezentovat naši fakultu? Je to znevážení étosu Fakulty humanitních studií, kterou založil Jan Sokol. A je to urážka Ukrajiny, které ruský komunismus způsobil druhou nejhorší genocidu moderních evropských dějin. Naše čtvrteční přednáška tedy proběhne podle běžného plánu. Téma bude časově přímo navazovat: Bude to o zločinech komunismu u nás v 50. letech a o reakci české komunity katolické, protestantské a židovské. Martin Putna“
Z anotace přednášky doktoranda FHS UK Mgr. Radka Holodňáka
„V posledních letech komerční sektor zažívá změny v organizaci práce a způsobu nakládání s výrobními prostředky. Některé sektory této změně podléhají pomalu, jiné jsou o sto honů napřed. Společným jmenovatelem těchto změn, které prostupují světem práce, je humanizace práce. Kapitalismus se z fáze orientace na peněžní zisk převrací do fáze orientace na člověka a sebenaplňující smysl jeho konání. Práce budoucnosti tak podle nejnovějších trendů v managementu, HR a leadershipu nebude sloužit k maximalizaci zisku, ale ke smysluplnému naplnění lidského života.
Anarchistický antropolog David Greaber na základě pozorování vývojových trendů postuluje, že jedinou budoucností lidské práce bude péče. Všechnu ostatní práci dříve či později zastanou stroje. Už nyní jsme tak svědky probublávající změny paradigmatu, které se odvrací od pojetí člověka jako lidského zdroje (Human Resources) k člověku jako aktéru mezilidských vztahů (Human Relations). Od ideálu fordovské výroby vrcholící v koncepci koncentračního tábora se pojetí práce otáčí v ideál seberozvoje a svobodného sebeutváření individua, které svou jedinečností dotváří dokonalost civilizačního celku. Právě v těchto ohledech pak současné avantgardní manažerské, organizační a vlastnické koncepce rezonují s pojetím člověka jako rodové bytosti v německé klasické filosofii. Náhoda? Záměr? Či nutnost vývoje dějin člověka?“
Ten slovník znám, ty argumenty taky. I to fordovské pojetí výroby. To nás učili na vysoké škole za socialismu, v rámci ideologické indoktrinace studentů zajišťované ústavy marxismu-leninismu. Měly několik kapitol, pro každý ročník, vyvrcholení představoval předmět „vědecký komunismus“ na konci studia. To už se na univerzitě zase říkají tyhle rudé plky?
Mlčení…
Nenašel jsem kontakt na pana Holodňáka, tak jsem přímo na facebook události napsal:
– „Hlas pro Holodňáka dnes je hlasem pro socialismus zítra“ napsal jste dle expres.cz na facebooku, když jste se angažoval v Pirátské straně. Budete opět propagovat socialismus či jiné totalitní ideologie, prosím?
– Budete na přednášce opět velebit Karla Marxe jako na facebooku? („Váááááánoce jsou tady – Karla Marxe si vychutnéééééj. Objednávejte za 250 Kč.“)
– Budete prosím na přednášce agitovat dle knihy Karla Marxe, kterou jste přeložil? (Titul se jmenuje Hledání ztraceného smyslu práce a napsal ji Marx, který nepracoval a kterého živil jeho kamarád, továrník a vykořisťovatel dělnictva Engels.)
Podobný dotaz jsem napsal mluvčímu fakulty na jeho pracovní e-mail a třem pořadatelkám akce přes facebook. Shodli se v tom, že neodpověděli. A tak bych k nim alespoň touto formou měl prosbu: Pozvěte prosím příště vydavatele Hitlerových projevů. Socialismus internacionální a nacionální jsou jen dvě formy téže zhoubné nemoci. Tak ať je FHS patologicky vyvážená.