„To spiknutí nenávisti je neuvěřitelné. O tom budou i příští volby za rok,“ reagoval premiér Andrej Babiš na výsledky krajských voleb. Problém ale leží hlavně u něj. Vůči opozici se tvrdě vymezoval a sám si snižuje koaliční potenciál dalším luxováním voličů svých vládních spojenců.
Hnutí ANO vyhrálo krajské volby, ale žádný oslavný sukces se nekoná. Nervózní reakce Andreje Babiše zakrývá past, do které vehnal sám sebe posunutím politiky hnutí ANO doleva. Důraz na výdajovou expanzi a nadbíhání voličům seniorského věku, tedy původně tradiční voličské bašty ČSSD a KSČM, vedlo k dalšímu přesunu voličů směrem k Babišovu populistickému hnutí. Proti volbám v roce 2016 sice mírně posílilo (na 21,8 procenta hlasů), ale vládní blok ANO, ČSSD a KSČM celkově ztratil 40 procent krajských mandátů.
Spiknutí proti Babišovi
„Měl jsem z toho obavy. Protože ta mediální masáž, i České televize, ta poslední superdebata, byla neuvěřitelná. Důležité je, že jsme vyhráli,“ komentoval premiér volební výsledek. Není pro něj důležité, jak dopadnou krajské koalice. „Všichni mluví o tom, jak porazit Babiše,“ stěžuje si a očekává vytváření koalic proti hnutí ANO.
Babiš se přitom vůči opozici a zejména „tradičním“ stranám nevybíravě vymezuje už sedm let a nepolevil ani v letošní kampani. Dosáhl však jediného, citelně oslabil svoje potenciální koaliční partnery a zamlžil vlastní vyhlídky na obhájení premiérského postu. Letošní volby ukázaly cestu, jak toho dosáhnout.
Hnutí ANO výlovem ve vodách koaličních spojenců současně uvolnilo prostor demokratické opozici od středu doprava, která zřetelně posílila a získala většinu krajských zastupitelů. Propad jde hlavně na vrub Hamáčkovy sociální demokracie, která přišla o 88 mandátů, když uspělo jen 37 zastupitelů proti 125 před čtyřmi lety.
Další debakl ČSSD
Potupný debakl ČSSD byl završen dosažením největšího úspěchu v Pardubickém kraji, kde kandidovali sociální demokraté maskovaní za koalici 3PK-Pro prosperující Pardubický kraj. Její lídr Martin Netolický má zřejmě jako jediný šanci udržet hejtmanský post ze současných pěti, pokud bude vyšachováno vítězné ANO.
ČSSD vypadla z pěti krajských zastupitelstev, což Hamáček paradoxně označil za úspěch, když mu interní průzkumy předpovídaly ještě horší výsledek. „Rozhodně to nebyla nějaká fatální prohra vlády, nebylo to referendum o vládě, spíš překopírování aktuální politické podpory do volebních výsledků,“ reagoval.
To je ovšem chabá obrana. Pokud vládní blok ztratil 159 mandátů a z dosavadní pohodlné většiny spadl na třetinu z celkového počtu 675 krajských zastupitelů (228 a nepomůže ani přičtení 35 mandátů SPD), je to fatální prohra vládní koalice a Hamáček by měl místo nedůstojných vývodů nabídnout rezignaci.
Rudá mikina nezabrala
Šéf ČSSD zažívá v čele strany už třetí debakl. Sociální demokracie se stala hlavním poraženým už v komunálních a senátních volbách v roce 2018. Zatímco v roce 2014 získala ve volbách do obecních a městských zastupitelstev 12,6 procenta hlasů, o čtyři roky později jen 5,2 procenta a přišla o polovinu mandátů.
Volby do senátu tehdy dopadly ještě hůře, když ze třinácti senátorských postů obhájili sociální demokraté jediný. Letos mohou dopadnout senátní volby velmi podobně, jelikož do druhého kola postoupili jen tři kandidáti z deseti obhajovaných obvodů. Pokud uspěje jen jeden z nich, přišla by ČSSD dokonce o senátní klub, k jehož vytvoření je potřeba minimálně pět senátorů.
Katastrofou pro ČSSD pod Hamáčkovým vedením dopadly i loňské volby do Evropského parlamentu. Volební propadák překonal nejčernější odhady, když její zisk klesl z 14,2 procenta hlasů v roce 2014 na pouhých 3,9 procenta, což představuje úplné vyklizení pozic.
Letos to nevypadá o mnoho lépe. Hamáčkova rudá mikina z plakátů nezabrala a za vládní předvolební dárečky voličům typu rouškovného opět inkasovalo hnutí ANO. Znovu se potvrzuje, že sociální demokracie doplácí na nevyvážený pobyt ve vládě s predátorem, který parazituje na jejím programu a posílá ji do politického záhrobí.
Vojtěch Filip končí?
Podobná blamáž potkala KSČM, která podpírá oligarchickou vládu, což chápe stále méně jejích voličů. Komunisté v krajských volbách ztratili 73 mandátů. Získali jich jenom 13 a nepochybně přijdou o post hejtmana v Ústeckém kraji.
Zatímco před čtyřmi lety se komunisté dostali do všech třinácti krajských zastupitelstev, letos paběrkovali jen ve čtyřech, což je na hranici totálního vyzmizíkování z politické mapy.
Porážka Vojtěcha Filipa je tak drtivá, že jen stěží obhájí post předsedy KSČM na blížícím se volebním sjezdu. Jeho projekt podpory Babišovy vlády výměnou za několik programových drobečků a pozic ve státní správě nepřináší ovoce a komunisté se stávají rizikovým faktorem i pro budoucnost vládního společenství.
Šance pro opozici
Na druhou stranu se ukazuje, že současná demokratická opozice má šanci porazit hnutí ANO ve volbách do poslanecké sněmovny v příštím roce, zvláště pokud bude Babiš pokračovat v „nepřátelském převzetí“ elektorátu svých potenciálních vládních partnerů, jak je zvyklý z byznysu.
Pestré množství krajských koalic demokratické opozice přečíslilo vládní blok jak počtem hlasů, tak zastupitelských mandátů. Výrazně posílili Piráti (na 13 procent s jednou koalicí se STAN) a posílila i ODS, když samostatně a koalice s její účastí (TOP 09, STAN, KDU-ČSL, Svobodní) dosáhly celkově na 14,9 procenta hlasů. Kromě toho uspěly i další kombinace středopravé opozice STAN, TOP 09 a KDU-ČSL.
Předpokladem odstavení Babiše od moci je spojení do volebních bloků a netříštění sil dalšími ambiciózními projekty s mizivou šancí na úspěch, které mohou v konečném důsledku nahrát vládní protistraně. Fragmentace demokratické opozice je naopak téměř jistotou jejího budoucího neúspěchu. Krajské volby ukázaly naději, že to jde.