QAnon je označení pro soubor propojených konspiračních teorií, který si v posledních letech získal značnou popularitu v USA a odsud se prostřednictvím internetu šíří do zbytku světa. Jeho středobodem je předpoklad, že existuje globální tajná organizace či kult skrytě ovládající nebo se snažící ovládat vládu USA i celý svět. Protože se narativy z tohoto konspiračního prostředí dostávají i do České republiky, považujeme za důležité s jejím původem čtenáře seznámit.
Příznivci QAnonu pro výše uvedené spolčení, tajnou globální organizaci, používají například název „Deep State“, někteří ho ztotožňují též s Ilumináty. Tato skupina je podle nich založena na ideologii blíže neupřesněné formy satanismu, její členové konají černé mše, při kterých dochází k lidským, především pak dětským rituálním obětem. Rovněž údajně provozují ve velkém pedofilii, v podstatě se předpokládá, že všichni členové jsou zároveň pedofilové.
Značné přízně se mezi příznivci QAnonu těší teorie, že během obětí je z mozků nebo těl zavražděných dětí získávána substance, která slouží jako psychoaktivní droga. Většinově používaným názvem této drogy je adrenochrom. Tato droga je různými způsoby, například pod zástěrkou humanitárních zdravotních organizací, distribuována mezi členy kultu. Primárně má navozovat stavy euforie, podle některých i zvyšuje mentální výkonnost, prodlužuje život a posiluje charisma jedince. Počet na této droze závislých lidí dosahuje údajně několika tisíc a pro získávání drogy je nutné obětovat stále větší počet dětí. Za tímto účelem „spolčení“ vyvolává války, podporuje islamismus i všechny formy extrémismu, protože díky konfliktům může nenápadně získávat obětí, ale mnoho dětí je uneseno a zavražděno i přímo v USA.
QAnon není primárně rasistický ani antisemitský, ovšem řada jeho příznivců inklinuje k obojímu. Nezřídka jsou přesvědčeni, že protesty BLM i s nimi související nepokoje jsou dílem „spolčení“ a Protokoly sionských mudrců popisují jeho raný vývoj. Navíc jako spiklenci jsou často označováni vlivní Židé a samotný koncept rituálních obětí antisemitské hoaxy velmi připomíná. QAnon celkově je ovšem směřován především politicky: Prakticky všichni členové „Deep State“ jsou liberálně orientovaní demokraté, či přímo funkcionáři Demokratické strany. Naopak konzervativní republikáni, a především Donald Trump jsou vykreslováni jako neúnavní bojovníci proti němu, ochránci nevinných dětí apod. Toto pojetí prochází celým QAnonem, a za potenciálního „kultistu“ je v podstatě považován jakýkoliv veřejný oponent Donalda Trumpa. Stejně tak jsou za ně považování přední finančníci, herci, osobnosti jako Bill Gates, a snad ani netřeba zmiňovat George Sorose.
QAnon vznikl v říjnu 2017, když osoba s nickem „Q Clearance Patriot“ (dále jen Q) založila vlákno na webu 4chan, který byl původně určen k šíření vtipných obrázků a memů, ale postupně se v něm objevilo značné množství konspiračního a zejména pravicově extrémistického obsahu. V tomto vláknu nazvaném Calm Before the Storm (Klid před bouří) začal Q postovat zprávy o boji Donalda Trumpa proti „kultu.“ Samotný pojem „Bouře“ příznivci QAnonu v současnosti chápou jako událost, kdy bude kult veřejně odhalen, jeho členové pozatýkáni a někteří popraveni, přičemž moci v USA se dočasně ujme armáda. Následovat má éra očisty a prosperity známá jako Velké procitnutí (The Great Awakening).
Nick samotný je patrně odkazem na prověření stupně Q , které uděluje americké ministerstvo energetiky. Tento stupeň umožňuje přístup k vysoce utajeným materiálům, včetně známé vojenské úrovně „Top Secret“ a byl zřízen v roce 1954 zákonem o atomové energii. Je určen primárně pro civilní osoby pracující ve vedení firem vyrábějících komponenty k jaderným zbraním, ředitelům výzkumných center jako Los Alamos, a podobných institucí. Přípona „Anon“ je pak akronymem „Anonymous Insider“ a jako taková je v konspirativní scéně běžně používána coby součást nicku, napře. FBIanon, WHanon a podobně.
V únoru 2018 začali Paul Furber, Coleman Rogers a Tracy Diazová, všichni moderátoři 4chanu, propagovat Q teorie systematicky, mimo jiné založením místnosti na Redditu (která byla ovšem smazána už v březnu kvůli podněcování k násilí a zveřejňování soukromých informací) a YouTube kanálu. YouTube tehdy ještě konspirativní videa normálně monetizoval a Rogersova manželka Christina Ursová rozjela živý YouTube stream, kde se vybíraly také finanční dary. Příspěvky od samotného Q se poté přesunuly na podobný web 8chan, a když byl v srpnu 2019 soudním rozhodnutím vypnut kvůli spojení s masovou vraždou v El Pasu, migroval Q s většinou svých stoupenců na další konspirativně orientovaná fóra, endchan a 8kun.
QAnon se začal dostávat do širšího povědomí v průběhu roku 2018, kdy se jeho teorie šířily různými více či méně extrémistickými weby jako Infowars (Alex Jones například tvrdil, že Q osobně zná), případně popkulturními celebritami jako Roseanne Barrová. Mezi březnem a červnem 2020, tedy v době vrcholu první vlny epidemie covid-19 v USA, se aktivita kolem QAnonu na facebooku ztrojnásobila a na twitteru a instagramu zdvojnásobila.
Čistě fakticky není QAnon v konspirativním „oboru“ nic originálního či nového. Teorií o všemožných ďábelských tajných organizacích ovládajících svět existuje spousta, nový je však způsob, jakým QAnon s tímto konceptem pracuje, a jak do něj zapojuje jeho příznivce.
Zatímco dřívější konspirační teorie prakticky požadovaly od svých fanoušků jen to, aby jim uvěřili a šířili je dál („sdílejte, než to smažou…“), QAnon je aktivně zapojuje do jejich vytváření. Jak to shrnul spisovatel a esejista Walter Kirn: „Internetové publikum dneška nechce jen číst, chce psát. Nechce jenom dostávat odpovědi, chce je hledat.“
V tomto duchu je patrný vývoj postů Q od počátku. Původně zcela jasné proklamace se stávaly postupně stále kryptičtějšími, občas šlo buď o jednoduché věty jako „Watch the Water!“ (což původně příznivci QAnonu chápali jako varování, že „kultisté“ otravují zdroje pitné vody, zatímco po druhé prezidentské volbě zase jako upozornění na údajné tajné vodoznaky hlasovacích lístků), až po řetězce náhodných znaků připomínající šifry. Ty ovšem podle provedených analýz nebyly nic jiného než výsledek náhodného bušení do klávesnice.
Tímto způsobem jsou příznivci QAnonu motivováni stále zdokonalovat celou mytologii, hledat nové „skryté pravdy“ či významy i všedních věcí. Kolují celé „klíče“, podle kterých tajné vzkazy obsahovala například barva kravat prezidenta Trumpa při jeho veřejných vystoupeních. Podobnou šifrou je i „identifikátor“ příznivců QAnonu, řetězec WWG1WGA, který znamená „where we go one, we go all“ (kam jde jeden, jdeme všichni), což je ve skutečnosti hláška z filmu Ridleyho Scotta „Bílá smršť,“ kterou však příznivci QAnonu mylně připisují Johnu F. Kennedymu.
Údajná existence šifrovaných vzkazů ukrytých ve všem možném je typickým rysem QAnonu. Novinářka Adrienne LaFrance, která o něm publikovala velký článek v časopise Atlantic to komentovala takto: „Je to jako mizerný špionážní román… …jako nějaká fanfiction. Halda zkratek, akronymů, kódových slov. Součást určité přitažlivost je právě v tom, že lidé, co to sledují, si časem vypěstují způsob, jak to celé číst… …ale zvenku máte pocit, že čtete nějaký počítačem generovaný text.“
Druhým rysem QAnonu, kterého si povšimla řada novinářů i odborníků, je podobnost s vývojem klasické náboženské sekty. Už samotný konflikt všemocné tajné organizace zla uctívající Satana s obránci dobra a nevinných dětí, stejně jako pojmy typu Bouře nebo Velké procitnutí obsahují zřetelný náboženský podtón. Odbornice na sekty Rachel Bernsteinová to shrnuje takto: „QAnon i podobná hnutí se šíří jako požár, protože dávají lidem vždy to stejné: Pocit napojení na něco důležitého, co ostatní nevědí. Všechny sekty pěstují ve svých členech takový pocit výjimečnosti.“
Další novinářka Renee DiResta ve svém článku pro časopis Wired napsala: „Předpoklad, že větší svoboda slova povede k vyvážení těchto myšlenek, je založen na elementárním nepochopení dynamiky internetového prostoru. Všichni členové skupiny jsou věřícími, informace mezi nimi proudí okamžitě, a jen se dále utvrzují ve svém světonázoru a sektářském myšlení… …jakýkoliv odpadlík ihned narazí na posměšky, vyhrožování a zastrašování. Neexistuje žádný opoziční názor.“
S prostředím náboženských sekt to má společnou ještě jednu věc: odcizení, přetrhávání rodinných i sociálních vazeb, utrácení veškerých prostředků pro „společnou věc“, deziluzi, depresi či přímo sebevražedné sklony.
Novinář Travis View k tomu ve svém článku pro Washington Post dodává: „QAnon je návykový jako videohra. Nabízí hráči zapojit se do něčeho světového významu. Stačí jenom sedět u počítače, hledat informace a pak zveřejňovat, co najdete.“
V červnu 2020 vyzval Q své následovníky, aby složili „přísahu digitálního vojáka“, což měli vyjádřit twitterovým hashtagem #TakeTheOath. Zároveň mezi červnem a zářím 2020 vzrostl počet členů podpůrné skupiny Redditu pro ty, jejichž blízcí byli stržení Qanonem, z 3 500 na 28 000. Momentálně má tato místnost už 48 tis. členů a šíří se už i mezinárodně – mimo jiné k nám.