Rada České televize ve středu odmítla jako nedůvodnou rozsáhlou stížnost na zpravodajství veřejnoprávní televize o ruské agresi na Ukrajině. Terčem rozsáhlé kritiky zpravodajství ČT za poslední dva roky, rozvedené na 495 stránkách textu, je způsob informování o předloňských událostech na kyjevském Majdanu, ruské anexi Krymu, bojích na Donbasu, sestřelení malajsijského letu MH 17 a údajné zatajování či zkreslování informací.
Stěžovatel se u vedení televize domáhá omluvy, jejíž text mu dokonce doslovně předepisuje. Text stížnosti byl na jaře po částech zveřejňován na proruských serverech a blozích, v dubnu byl pak na flash disku předán Radě ČT. Podle informací serveru ECHO24.cz podal stížnost Petr Pražák z Hradce Králové. Odborníci se však shodují v názoru, že jde ve skutečnosti o práci několika autorů s vazbami na ruskou propagandu.
[ctete-foto]55616[/ctete-foto]
Se zamítavou odpovědí na stížnost nesouhlasili z celé patnáctičlenné rady jen bývalá poslankyně za KSČM Ivana Levá a zakladatel Sdružení levicové teorie, levicový filozof Michael Hauser. Ten už před projednáním stížnosti kritizoval generálního ředitele ČT Petra Dvořáka v debatě k jeho ročnímu bonusu právě za údajné účelové zkreslování zpravodajství o událostech na Ukrajině, uprchlické krizi či za „nálepkování“ řecké Syrizy jako krajní levice. Své dlouhodobé výhrady ke zpravodajství připoměla i komunistka Levá. Bonus pro šéfa ČT ve výši desetinásobku měsíčního platu se přitom řídí konkrétními pravidly a plněním zákona.
Radní Zdeněk Šarapatka označil v ostré výměně názorů jejich kritiku za osobní politickou preferenci a ideologickou vstřícnost kremelské propagandě, které nemají v činnosti Rady České televize ani v hodnocení výkonu jejího managementu co dělat.
Ve střetu s Hauserem publicista upozornil na tvrdý tlak, který putinovská propaganda vyvíjí na veřejnoprávní televizi prostřednictvím proruských médií, demonstrací na Kavčích horách a části českého politického establishmentu ve snaze zastrašit redakci zpravodajství České televize. „Redaktoři České televize jsou vystaveni tvrdému a systematickému tlaku propagandy, která se snaží dehonestovat práci ČT a zejména zpravodajství,“ řekl Šarapatka. Oběma radním připomněl, že rada hájí zájmy i těch televizních koncesionářů, kteří si propagandu ve veřejnoprávním vysílání nepřejí.
Poté rada rozhodla, že nedošlo k porušení zákona ani Kodexu České televize, a proto se stížnosti již dál nezabývala a přešla k dalším bodům programu.
Televizní rada na středečním výjezdním zasedání v Brně projednala zprávu o hospodaření veřejnoprávní televize a přijala změny jejího statusu. Radní se v Brně seznámili s novým televizním areálem, který nahrazuje zastaralé zázemí České televize v centru jihomoravské metropole. Výstavbu moderního televizního komplexu v brněnské Líšni za 274 milionů korun provázela v minulosti dokonce personální změna na postu ředitele brněnského studia ČT. Teprve po odchodu Karla Buriana, který byl v souvislosti se stavbou kritizován, ji dokončil prozatímní ředitel Jan Souček. Toho včera po personálním provizoriu potvrdili radní ve funkci na příští čtyři roky.