Jednou z prvních věcí, která vás na druhém člověku zaujme, je jeho výraz obličeje, jenž do velké míry souvisí s úsměvem. Vědci nyní zjistili, že tvar našich zubů může být ovlivněn neandrtálci, jejichž geny pravděpodobně stále přetrvávají v moderní lidské společnosti.
Nová vědecká studie odhalila, že křížení neandrtálců s druhem homo sapiens má na některé dnešní lidi stále genetické účinky. Právě zmíněné křížení prý způsobilo podstatné rozdíly v zubech mezi jednotlivými etniky. Neandrtálský gen má být přítomný zejména u Evropanů.
Tým výzkumníků z University College London (UCL) analyzoval data od 882 dobrovolníků a porovnával je s jejich evropskými, indiánskými a africkými předky. Součástí materiálu byla také měření zubních korunek odvozená z 3D skenů dentálních sádrových odlitků. Nakonec vědci identifikovali 18 oblastí genomu, které ovlivňují velikost a tvar různých skupin zubů.
Předpokládá se, že jeden z genů je dědictvím neandrtálců. Charakteristickým rysem tohoto genu jsou prý zejména tenčí řezáky. Hlavní autor studie Kaustubh Adhikari uvedl, že i když tento gen způsobuje, že mají jeho nositelé tenčí zuby, neznamená to, že budou náchylnější k praskání.
„Tloušťka řezáků, o kterých mluvíme, je celkový rozměr řezáku zepředu dozadu, nikoli tloušťka vrstvy skloviny. Odchylky v celkové tloušťce, které pozorujeme, jsou, vzhledem k tomu, že se jedná o všechny zdravé lidi bez zubních malformací, mírné. Jinými slovy, trochu tenčí zuby, které někteří lidé díky tomuto genu mají, neznamenají vůbec nic špatného,“ vysvětluje pro deník Daily Mail.
I když tenká vrstva skloviny může ovlivňovat bělost zubů, v tomto případě tomu tak prý není. „Citlivost a bělost zubů jsou obvykle ovlivněny sklovinou – tenkou, ale silnou vrstvou pokrývající vnější stranu vašich zubů. Geny, které ovlivňují sklovinu, se liší od genů, které jsme našli v naší studii, což není překvapením, protože jsme nestudovali sklovinu, studovali jsme pouze celkovou velikost zubu. Pokud víme, tyto dvě věci jsou řízeny poněkud oddělenými biologickými procesy,“ doplňuje Adhikari.