KOMENTÁŘ / Šéf BIS Michal Koudelka v pondělí v poslanecké sněmovně v souvislosti s vyhrožováním bombovými útoky na české a slovenské školy hovořil o „globalizaci zla“. Myslel tím posilování aliance mezi Ruskem, Čínou, Íránem a Severní Koreou plus její stále agresivnější expanzi ve světě. Mezitím jsou v Česku hlavním tématem veřejné debaty o ceně másla.
Podle Koudelky Rusko stojí za stovkami případů vyhrožování bombami adresovaných vzdělávacím institucím v Česku a na Slovensku.
Země jako Rusko, Čína, Írán a KLDR se vzájemně podporují, doplňují své schopnosti a kapacity a pomáhají si v útocích proti Západu, řekl také šéf BIS. Jde o fenomén „velmi závažný a nebezpečný,“ dodal.
Inu, jak se to vezme. Některé evropské země se opravdu seriózně připravují na nadcházejí konfrontaci s Ruskem, které se po Trumpově volebním vítězství zřejmě nevyhneme. Už vlastně pomalu začíná, jak ukazuje vlna ruských útoků na strategické podmořské datové kabely či pokusů o ně v irských pobřežních vodách, v Baltském moři mezi Litvou a Švédskem a mezi Finskem a Německem.
Polsko tedy masivně investuje do armády, Dánsko, Norsko, Finsko a Švédsko mají vlády, které oficiálně varovaly své občany před zvýšeným rizikem ruské agrese. Dodaly jim také podrobné instrukce, nač je dobré se připravit a co mít doma nakoupeno pro případ konfliktu. Takhle totiž vypadá reálná budoucnost. Žádné světlé zítřky bohužel nejsou v zásobě.
I kdybychom se válce vyhnuli, ohrožená Evropa bude ekonomicky spíše stagnovat.
A pak tu máme Česko, jehož vláda, pokud jde o přípravu na potenciální konflikt, volí kombinaci prázdné rétoriky s prakticky prováděnou pštrosí politikou. V době, kdy se realistické evropské vlády připravují na nebezpečné časy s destabilizovanými USA a agresivním Ruskem, a kdy v samotném Rusku letos zdražilo máslo o 70 %, zůstává Koudelka hlasem volajícího na poušti fňukání nad faktem, že i zdražené české máslo v reálném vyjádření stojí mnohem méně než za starého režimu.
Každý sám za sebe?
Na pozadí sílící konfrontace s Ruskem navrhl Donald Trump na post ředitelky národních zpravodajských služeb bývalou členku Demokratické strany, někdejší idol amerických i světových levičáků Tulsi Gabbardovou.
To je vskutku pozoruhodná volba, z řady důvodů. Především si všimněme, že tradiční pravolevé dělení za Trumpa nehraje vůbec žádnou roli. Rozhodující jsou úplně jiné postoje Gabbardové než ty, které ji definovaly coby osobu levicově orientovanou.
Gabbardová v minulosti přijala peníze od fašizující Syrské strany sociálních nacionalistů. Za ně se vydala na návštěvu diktátora Asada a po ní veřejně popírala mezinárodně vyšetřené válečné zločiny syrské diktatury, včetně nasazení chemických zbraní proti civilistům.
Pokud jde o ruskou invazi na Ukrajinu, Trumpova kandidátka veřejně opakuje ruské konspirační teorie, které z války viní oběť a „zlý Západ“.
Řadu let málokdo v západní zpravodajské komunitě pochybuje, že Gabbardová představuje íránské a ruské zpravodajské aktivum na americké politické scéně. Proto je ovšem prvořadou bezpečnostní hrozbou, pokud by měla zasednout na pozici, kde se sbíhají všechny zpravodajské nitky. Nejde jen o samotné Spojené státy, které se s takovouto šéfkou špionů mohou stát bezbranným terčem zpravodajské války svých nepřátel. Americké zpravodajské služby hrají centrální roli v obraně celého Západu. A pokud bude nutné mít se před nimi na pozoru podobně, jako už léta před službami Orbánova Maďarska, Západ jako celek se ocitne jen krůček od úplné porážky v politické a zpravodajské válce.
Debata vychýlená ideology a proruskou dezinfoscénou
Jak je vůbec možné, že v takovéto kritické době vypadá česká veřejná debata jako z jiné planety?
Příčin je jistě více. Jednu představuje absurdní ideologická afinita části české pravice k Trumpovi, který se chystá do čela zpravodajských služeb jmenovat bývalou spolupracovnici levicového senátora Bernieho Sanderse. Ten ovšem na rozdíl od Gabbardové zůstává z obliga. Nikdy nebyl navštívit Asada v Sýrii – a někdejší svatební cesta do Moskvy je přece mezi Američany úplně normálním jevem…
Představu, že je Trump „konzervativní“, nebo že kolem něj přinejmenším působí „autentičtí konzervativci“, kteří „nedovolí“, aby udělal to či ono skandální opatření, vyvracejí už první kabinetní nominace. Ministrem obrany má být bývalý příslušník Národní gardy, který má na krku obvinění ze sexuálního násilí a proslavil se, když málem sekerou zabil bubeníka v historickém vojenském kostýmu.
Ministrem zdravotnictví se má stát konspirátor a odpůrce očkování Robert Kennedy mladší. Pokud byste měli v celých USA vybrat jednu jedinou osobu zcela neschopnou kompetentně řídit péči o veřejné zdraví, nemohli byste se výběrem Kennedyho zmýlit.
A o Gabbardové již byla řeč výše.
Místo abychom alespoň nyní opožděně mobilizovali veřejnost, ta zůstává vydána napospas chlácholení českými trumpisty plus dezinformační scéně a masovým útokům ruských botů na sociálních sítích, které amplifikují lamentování nad „máslovou tragédií“.
„Jde o to, aby slovo máslo, ideálně s adjektivem ‚drahé‘ vyslovil každý alespoň jednou denně. Kdokoliv. V jakémkoliv kontextu, to je fuk. Umělá inteligence, která řídí distribuční algoritmus, se musí naučit, že ‚tohle lidi zajímá a oni to tak chtějí‘ a cpát jim informaci o drahém másle denně 3x do vlákna nebo do diskuzí na jiných sítích. Všude to funguje podobně,“ napsala expertka na dezinformace Alexandra Alvarová na svém Facebooku.
Američanům zpracovaným dezinformátory využívajícími algoritmy sociálních sítí ze všeho nejvíc vadila drahá vejce, proto volili Trumpa. Podobně postižení Češi zase usilovně řeší máslo – a proto budou napřesrok masově volit Babiše.