Reportáže Radana Šprongla z bojišť poblíž iráckého Mosulu zná téměř každý. Jako jediný český novinář se totiž pustil tak blízko k místům, kde vládne Islámský stát. Když si chtěl na chvilku odpočinout a oddechnout si v Thajsku, stala se věc, se kterou naprosto nepočítal.
Skončil ve vězení, protože s sebou měl neprůstřelnou vestu a přilbu, tedy nezbytné pomůcky do bojových podmínek. To je ovšem v Thajsku zakázáno a Šproglovi hrozilo až pět let ve vězení. V prvním větším rozhovoru po návratu prozradil nejen, kdo mu pomohl se dostat zpět domů, ale také kdy se vrátí na frontu, nebo proč ho rozčilují některá česká média.
Nejhorší při čekání na propuštění z thajského vězení bylo podle českého novináře, že se situace neustále měnila. Když nastala chvíle, kdy bylo možné odletět, neváhal. „Využil jsem situace, a když mi řekli, že je šance, sbalil jsem si věci a nasedl na první možné letadlo,“ popisuje Šprongl. „Ale když mě eskortovali pohraničníci k letadlu, tak říkali, že můžu kdykoliv přijet na dovolenou,“ dodává pobaveně.
Proč se však dostal z Iráku do Thajska? „V Mosulu dostanete vstup na měsíc. Já už jsem tam byl tři neděle a chvilku nebylo nic na natáčení. Tak jsem si říkal, že pojedu do Prahy, anebo si dám někde volno. A tak jsem jel do Bangkoku. Na pivo,“ vysvětluje už uvolněně Šprongl.
Informace, které se dostávaly do České republiky, hovořily dokonce o možných pěti letech ve vězení. „Původně, když mě zadrželi, tak jsem si dělal srandičky. Že budu mít další zkušenost. Kdyby, tak mi dají týden, čtrnáct dní, aspoň budu mít dobré historky na vyprávění,“ vzpomíná válečný zpravodaj. Když se však dozvěděl, že trest se skutečně pohybuje mezi jedním rokem a pěti lety, přešel ho humor.
Z pozice válečného zpravodaje Šprongla v poslední době štve jedna věc. Využívání reportáží na internetu médii, která si je nepořídila oficiálně. „Například Seznam zprávy nechtěly dát nebo přislíbit novináři něco za reportáž. Ale občas musí něco u Iráku „zahrát“, no tak si to stáhnou z YouTube a pustí. Tím, že nějaký server krade věci na YouTube a Facebooku, bere práci ostatním novinářům, kteří dělají ten obsah,“ říká naštvaně Radan Šprongl.
Ve videu se dále dozvíte:
Jak thajské vězení změnilo jeho pracovní plány?
Bojí se natáčet téměř na vojenském bojišti?
Dají se vydělat na reportážích z války rozumné peníze?
Kdy se vrátí do Iráku a co tam bude natáčet?