
Radek Vondráček (ANO) FOTO: Wikimedia Commons / CC A 2.0/
FOTO: Wikimedia Commons / CC A 2.0/

NÁZOR / Radek Vondráček z hnutí ANO se zamyslel nad kvalitou demokracie u nás a v Americe a dospěl k názoru, že v Americe jsou na tom lépe. Jaké důkladné myšlenkové postupy ho k tomu vedly, neobjasnil. Možná načerpal nějaká vodítka ze své návštěvy Moskvy v roce 2018, když se snažil získat srdce tamních činitelů a vysvětloval, že Češi nejsou tak rusofobní jako jejich média. Nebo že by mu to objasnil celoživotní proslulý demokrat Andrej Babiš?
„V USA mají demokracii. My máme demokracii s ručením omezeným,“ napsal Vondráček na sociální síti X. Dal k tomu odkaz na článek o vystoupení prezidenta Petra Pavla na čtvrtečním sněmu Rady vysokých škol.
„Musíme se také bavit o výchově a porozumění demokracii. Je to velice aktuální, protože dnes tady máme minimálně dvě interpretace, o čem demokracie je. A interpretace mezi Severní Amerikou a Evropou se začíná docela výrazně lišit. A bude určitě zajímavé, jak k tomu přistoupit právě z hlediska vědeckého, kde jsou ty základy, kořeny, ke kterým se můžeme vrátit, abychom se nerozešli směry, které už se nedají spojit,“ řekl prezident.
Tohle pak uzřela tvář ANO třetí kategorie Vondráček. Protože Babiš a jeho věrní v ANO mají něžný vztah k Donaldu Trumpovi a je to pro ně zjevně příklad hodný následování, nemůže se to tomuhle spolku líbit. V Americe je prý demokracie „skutečná“ a u nás „s ručením omezeným“, míní muž, který se někdy kochá nadějí, že by mohl být příštím ministrem zahraničí. (Napadlo to Miloše Zemana a Vondráček se tím cítil polichocen, místo aby ho takový polibek smrti vyděsil.)
Trumpovy představy o demokracii byly vždycky pochybné, ovšem od svého nástupu do úřadu ukázal, jak si to představuje v praxi. Tento týden to završil prohlášením, že ukrajinský prezident je „diktátor“. Zelenskyj byl přitom řádně zvolen a po vypršení jeho mandátu se teď nemohou podle ukrajinské ústavy volby konat. Jak by se zajistila kampaň a samotné odevzdávání hlasů třeba v okupovaném Mariupolu, zřejmě netuší ani Trump, ani Vondráček. Nemusí to tušit, nezajímá je to. O místo bydliště přišlo na Ukrajině od invaze nejméně sedm milionů lidí. Část z nich je v zahraničí. Je to úplné sci-fi. Pokud Trump a jeho parta označují Zelenského za diktátora, nevědí o demokracii nic.
Trump vyhrožoval televizní stanici odebráním licence, protože se mu nelíbilo, jak tam sestříhali rozhovor s protikandidátkou Kamalou Harrisovou, svým oponentům vyhrožuje vězením, vydává dekrety, které teď skončily u federálních soudů, protože se zdá, že jsou v rozporu s ústavou i zákony. Trumpova administrativa provádí masové čistky, kdy jsou z vládních úřadů plošně vyhazováni lidé, ruší programy, na kterých závisí životy a zdraví milionů lidí v Americe i zahraničí.
To všechno má pod dohledem nikým nezvolený Elon Musk, o němž se nakonec prohlásilo, že tým DOGE (celkem drze pojmenovaný stejně jako Muskova kryptoměna) formálně nevede a je jen poradcem. Do čela FBI byl jmenován Kash Patel, jenž hájil Trumpovu lež o ukradených volbách a hodlá provádět další čistky v řadách těch, kteří s tím nesmyslem nesouhlasili. Vést FBI má muž, který inkasoval 25 tisíc dolarů za vystupování v ruské televizní propagandě. To je jen jedna ukázka personálního řádění ohrožujícího Spojené státy. Podle Vondráčka má ale Amerika demokracii a my jen demokracii „s ručením omezením“.
Technické detaily, jako že v USA může být kvůli archaickému volebnímu systému někdo zvolen prezidentem, aniž dostane více hlasů než soupeř, nebo jak v americké politice od 80. let obludně narostla moc peněz, by taky stálo za zmínku. Výsledkem je oligarchizace politického systému, kde jsou zájmy voličů pohřbeny někde hluboko dole.
V něčem má Vondráček s tím omezením demokracie u nás pravdu, ale ze zcela jiných důvodů. Andrej Babiš zdeformoval nákupem novin a časopisů mediální prostředí a zajistil si nefér výhodu v demokratické soutěži. Byl jako pobírač státních i evropských dotací v jasném střetu zájmů a nepřekvapuje, že zatímco za jeho vládnutí se státní pokladna propadla do hlubokého minusu, jeho vlastní se významně zaplnila.
Stát je pro Babiše něco jako dobyté území, kde se dá kořistit. Stejně jako Tomio Okamura si založil imitaci politické strany, která je jen kulisou, za níž se skrývá servisní organizace pro zajištění blahobytu vůdce. V tomto stroji je Radek Vondráček bezvýznamné a vyměnitelné kolečko, takže bude sloužit do roztrhání těla. O duši mluvit nemusíme, ta se odevzdává hned u vstupu do téhle politické Potěmkinovy vesnice.
Rádi bychom Radku Vondráčkovi doporučili otestovat si demokracii v praxi přímo v ANO. Třeba že by nahlas sdělil nějaký svůj vlastní názor. Možná by se ale dostal do úzkých, protože by netušil, o čem je řeč.