Bývalý předseda poslanecké sněmovny Radek Vondráček se zařadil do zástupu nově aktivních poslanců ANO, kteří mají za úkol začít pracovat na sociálních sítích a pokoušet se „bušit“ do koalice. Vondráčkovi se nelíbí vyjádření Markéty Pekarové Adamové, které směrovala do Maďarska, ostře ji zkritizoval.
„Paní Pekarová si už musí definitivně vybrat, zda chce dělat předsedkyni straně se 4 % voličů, nebo reprezentovat celou Českou republiku a být jedním z nejvyšších ústavních činitelů. Svoji roli naprosto nezvládla a výroky o vyhnání premiéra naší přátelské země jsou nepřijatelné,“ myslí si Vondráček.
Na twitteru se dále rozpovídal: „Já jsem někdy někde zahrál na kytaru, paní Pekarová se k tomu s oblibou vrací, ale takovým aktivistickým způsobem hrubě znevážit post předsedy PS, to je za hranou. Možná se paní Pekarová zavděčila svým fanouškům, ale naši zemi a naše vztahy s přáteli bezprecedentně poškozuje,“ vzkázal Radek Vondráček své nástupkyni.
Připomněl tak svoji ostudu, kdy „někdy někde zahrál na kytaru“. Nebylo to někdy někde, bylo to v noci v poslanecké sněmovně a Vondráček pod vlivem alkoholu stál na řečnickém pultu v jednacím sálu a hrál. Není to zdaleka jediné znevážení pozice předsedy poslanecké sněmovny, kterého se dopustil. Legendární je jeho televizní vystoupení po večírku s Rusy, kde Vondráček také nebyl zcela střízlivý, mírně řečeno. V posledních měsících to potom byly krajně podezřelé okolnosti, za jakých se dostal k do nemocnice k prezidentu Zemanovi na hlídané lůžko a co vlastně na místě Zeman podepsal a nepodepsal. V tomto kontextu se zdá, že Radek Vondráček je jeden z posledních v této zemi, kdo by mohl moralizovat své nástupce ve funkci předsedy poslanecké sněmovny.
A co Vondráčka tak rozzuřilo? To, co ruské trolly. Pekarová Adamová řekla: „Češi svého Babiše už vyhnali. Pevně doufám, že se to povede i Maďarům.“ A dovysvětlila: „Je totiž klíčové, aby Evropskou unii tvořily státy, pro jejichž vlády jsou na prvním místě demokratické principy, nikoliv prospěch jejich premiérů. Jen taková EU dokáže obstát ve světě, kde nedemokratické režimy čekají na každou příležitost, jak nás rozklížit, oslabit a následně zneužít.“
Co je na tom problematické? Nic. Orbán si dlouhodobě počíná jako autoritář, jako východní politik, který nechce být součástí, ale naopak podkopávačem EU. Jeho posledním kouskem je pondělní telefonát, ve kterém vyjádřil solidaritu kazachstánskému prezidentovi Kasymu-Žomartu Tokajevovi; ten nařídil střílet do demonstrantů a do své země pozval vojska zemí bývalého Sovětského svazu.